KI TÉCÉ, gyertya 09.13. 18:41, kimenete: 09.14. 19:44
24.09.11. | 8 Elul 5784
Alapértelmezett verzió

Tudomány / 2024. Szeptember 11. / 18:31

Színezüst menóra a Fahidi családtól a Mazsihisz zsidó múzeumában

Mint azt megírtuk: ma van Fahidi Éva (1925-2023) halálának egy éves évfordulója. Ebből az alkalomból felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményében található egy ezüsttárgy, amely a Fahidi család révén került az intézménybe.

Tudomány / 2024. Szeptember 05. / 14:06

,,Törekszünk rá, hogy jobban megismerhessük a világ zsidó vallási irányzatait”

A neológia és a maszorti (Amerikában: konzervatív) irányzat közös értékei és a köztük lévő folyamatos párbeszédek álltak annak az eseménynek a fókuszában, amely a Mazsihisz és az OR-ZSE szervezésében „Hagyomány és változás – bevezetés a maszorti zsidóság gondolatvilágába” címmel zajlott le a Rumbach-zsinagógában kedd este.

Tudomány / 2024. Szeptember 03. / 14:21

Ilyen pénzérméket hiába keresnénk a pénztárcánkban

Az izraeli Modi'in városában (ahonnan az ókori Hasmóneus-dinasztia származott) tekintheti meg a nagyközönség azt az ezüstkincset, amelyet pár éve találtak a város mellett. A ritka érmegyűjtemény a késő hellenisztikus korból származik, i. e. 135 és 126 között vert ezüstsékeleket és félsékeleket tartalmaz VII. Antiochus király és II. Demetrius király arcképével.

Tudomány / 2024. Szeptember 02. / 21:42

„Az OR-ZSE a magyar zsidóság szellemi bástyája, ahol megtiszteltetés tanulni és tanítani”

– Egyszerre követjük a Tórát, a hagyományt és vagyunk hívei az állandó megújulásnak – mondta dr. Balázs Gábor mb. rektor az OR-ZSE mai tanévnyitóján annak kapcsán, hogy az intézmény is meghatározó változásokon megy át. Az ünnepi rendezvényen köszöntötte az egyetem oktatóit és hallgatóit dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is, új kezdeményezésként pedig ezúttal egy hallgató, jelesül Zeitler Ádám szólt a megjelentekhez.

Tudomány / 2024. Augusztus 30. / 15:30

Ritka és gyönyörű kőpecsét került elő Jeruzsálemben az Első Szentély korából

Egy 2700 évesre becsült, rendkívül ritka kőpecsétet találtak a régészek a jeruzsálemi Templom-hegy Déli Falának közelében. A leleten egy óhéber írással bevésett név és egy szárnyas alak látható. A szakemberek azt mondták: az igen magas technikai színvonalon készült, fekete kőpecsét a legszebb leletek egyike, ami valaha is előkerült abból a korból Izraelben.

Tudomány / 2024. Augusztus 29. / 17:01

Zsidó szó az Abrakadabra?

Széles körben hallani arról, hogy a kifejezés az arámi nyelvből származik, ám valójában az abrakadabra sehol sem szerepel a klasszikus zsidó forrásokban. És ha már az eredete nem tisztázott, vajon létezik pontos definíciója?

Tudomány / 2024. Augusztus 28. / 15:18

Hagyomány és változás a maszorti zsidóság gondolatvilágában

A nagyközönség számára is nyitott előadást rendez az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) Hagyomány és változás – bevezetés a maszorti zsidóság gondolatvilágába címmel szeptember 3-án, kedden este fél 7-től. A vitaindító előadást David Golinkin rabbi, a Schechter Intézet elnöke tartja, beszélgetőtárs: dr. Frölich Róbert országos főrabbi, az OR-ZSE tanszékvezetője.

Tudomány / 2024. Július 31. / 17:02

Izraeli krém rákos betegek bőrelváltozásainak gyógyítására

– Daganatos megbetegedésben szenvedő betegeknél a gyógykezelés mellékhatásaként keletkező bőrelváltozások gyógyítására fejlesztett ki orvosi krémet az EMRIS Pharma nevű izraeli startup cég – adta hírül az Aurora izraeli portál.

Tudomány / 2024. Július 17. / 10:04

Megvan Caligula kertje: lehet, hogy a császár itt találkozott a híres zsidó delegációval

Útépítő munkások rábukkantak egy 2 ezer éves kert falaira Rómában, és az ott talált leletek arra utalnak, hogy ez volt Caligula császárnak a Tiberis folyóra néző kertje. Ez azért érdekes számunkra, mert a felfedezés egybevág Alexandriai Philón (i.e. kb. 20 - i.u. kb. 40) azon megjegyzésével, miszerint az alexandriai zsidó közösség delegációja a császár római kertjében tárgyalt Caligulával.

Tudomány / 2024. Július 11. / 16:25

Hogyan mentik a rabbiképzőn a becses könyveket?

Mi történik, ha egy könyvet penészgyanú miatt kezelni kell? Ilyen kérdésekre kapunk választ az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) posztsorozatában, amely egy különleges szakma világába ad betekintést: megismerkedhetünk a Könyvtár Restaurátor Műhelyének tevékenységével.

Tudomány / 2024. Július 01. / 13:05

Egy hónapos nyári szünetet tart az OR-ZSE könyvtára

Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) könyvtára július 22-től augusztus 20-ig nyári szünetet tart. Cikkünkből kiderül, hogy az intézmény erre az időre milyen ingyenes internetes tartalmakat ajánl nekünk.

Tudomány / 2024. Július 01. / 09:41

Az izraeli innováció visszavág: feltalálták az öngyógyító bioüveget

A Tel-Avivi Egyetem kutatói feltalálták az öngyógyító „biológiai üveget”, amely forradalmasíthatja az optikát, a műholdas kommunikációt, a távérzékelő rendszereket és az orvosbiológiát. Sokkal átlátszóbb, mint az igazi üveg, de igen kemény, ráadásul energiatakarékos, mert az előállításához nem kell magas hő, és ha megreped, akkor vízzel forrasztja össze saját magát.