Ünnepek / 2024. Október 31. / 09:42
– Mit jelent az „erőszak?”- kérdezi a NOÁH hetiszakszhoz kapcsolódó írásában Szerdócz Ervin rabbi. Jelenleg Izraelben a kifejezésnek sajnos borzasztó aktualitása van: az „erőszak” héber nyelven: HÁMÁSZ!
Ünnepek / 2024. Október 23. / 09:48
A sátrak ünnepe kapcsolódik a mezőgazdasági munkák befejezéséhez, a termés begyűjtéséhez, aminek olyan üzenete is lehet számunkra, hogy végeztünk, tehát ezután már azzal kell boldogulni, amit eddig elértünk – többek között erre hívta fel a figyelmet tanításában Fináli Gábor rabbi, aki az Ábrahám fiai nevű zenekarával adott ünnepi koncertet. Ezt tekinthetik meg az alábbi videóban. (A rabbi tanítása 5.23 perckor kezdődik.)
Ünnepek / 2024. Október 22. / 12:45
Hosáná rábát követően – szerdán este – beköszönt smini áceret, azaz szukkot nyolcadik napi záróünnepe. A héber smini áceret jelentése: „a gyülekezés nyolcadikja.” Az őszi nagyünnepeket a szimhát Tórával, a Tóra örömünnepével zárjuk.
Ünnepek / 2024. Október 09. / 12:21
A Héber Imre Klub október 8-án hétfő délután tartotta meg hagyományos Ros Hásána ünnepköszöntő összejövetelét, amelyen részt vett Prof. dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, valamint Müncz László, a Hegedűs Gyula utcai zsinagóga elnöke is.
Ünnepek / 2024. Október 01. / 10:49
– Csakis a kritikus önvizsgálat révén lehetséges a visszatérés az Örökkévalóhoz, az általa kívánatos értékrendhez, életvitelhez, viselkedéshez. Visszatérés emberi kapcsolataink tekintetében is – írja Hercz Dániel, a szeretetkórházi körzet rabbija a közelgő ros hásáná és jom kipur kapcsán a Mazsihisz Szeretetkórházának Facebook-oldalán.
Ünnepek / 2024. Szeptember 30. / 11:56
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában múlt szombaton egy figyelemre méltó szlihot-estet tartottak. A program kezdetén a Havdala-gyertya lágy fénye és a szegfűszeg illata töltötte meg a zsinagógát, megadva az esti imakoncert alaphangját. A fellépő kántorok és zenészek ezen az estén csodálatosan szép dallamokkal igyekeztek az emberek szívébe vinni Elul hónapjának gondolatvilágát, magának a Szlihotnak az eszmeiségét.
Ünnepek / 2024. Szeptember 25. / 12:56
– Az ünnep garantált csoda, és ha képes vagyok arra, hogy megéljem, talán megtörténnek más csodák is, talán megtörténik a leghőbben vágyott is, és béke lesz! Addig pedig erőmhöz mérten készülődöm. Nemcsak lélekben, hanem a konyhában is, mert a zsidó ünnep otthon kezdődik, a vacsoraasztalnál – írja Szenthe Antónia, közösségünk szeretett Toncsija a nyíregyházi Sófár ünnepi számában.
Ünnepek / 2024. Szeptember 24. / 11:15
A közelgő nagyünnepek és az Idősek Világnapja alkalmából ünnepi köszöntőre várják a tagságot és az érdeklődőket a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) Herman Lipót Klubjába október elsején, jövő kedden délután fél 2-től. Ott lesz dr. Verő Tamás főrabbi, közreműködnek a Kacsóh Pongrác Színház művészei.
Ünnepek / 2024. Augusztus 19. / 15:10
A Talmud szerint ez a szép nyári nap, áv hónap 15-e volt valamikor az egyik legnagyobb ünnep Izraelben. A zsidó Valentin-napnak is nevezett Tu BeÁv alkalmából Naama Nachum színésznő-énekesnő és Guy Mintus zongoraművész előadásában hallgassák meg az Izraelben oly népszerű Shir Eres című dalt, majd gyorsan adjanak egy (vagy inkább több csókot) a szerelmüknek...
Ünnepek / 2024. Június 21. / 17:32
Kedves olvasóink, hittestvéreink! A szombat szent ünnepe ma este 20 óra 26 perckor köszönt be, a királynő holnap este 21 óra 47 perckor távozik körünkből. Ez idő alatt honlapunk, Facebook- és Instagram oldalunk nem frissül. A Tórából ezen a héten a Beháálothá hetiszakaszt olvassuk Mózes negyedik könyvéből.
Ünnepek / 2024. Április 05. / 14:22
A macesz, kovásztalan kenyérféle, a régi időkben a rabszolgák és a szegények kenyere volt. E kenyér emlékeztet arra a sietségre is, mellyel a zsidók az egyiptomi fogság földjét elhagyták, nem maradt ugyanis még annyi idejük sem, hogy megvárják, míg az útravalóul szánt kenyér tésztája megkel.
Ünnepek / 2024. Március 31. / 13:36
A Budapesti Fesztiválzenekar a Művészetek Palotájában adta elő ezen a héten Johann Sebastian Bach: Máté-passió című művét. A telt házas közönség előtt az előadást megelőzte egy kerekasztal-beszélgetés, amelyen a különböző egyházak, felekezetek képviselői azt a kérdést járták körbe, hogy az 1727-ben bemutatott mű mit jelent nekünk ma. A zsidóságot Radvánszki Péter, a Páva utcai zsinagóga rabbija képviselte.