Az igazi szabadság a tanházakban születik – könyvbemutató Ritter Doron képein

2024. December 27. / 15:14


Az igazi szabadság a tanházakban születik – könyvbemutató Ritter Doron képein

A mostani hetiszakaszunk, a Mikéc kapcsán érdemes belegondolni abba, hogy József volt az első klasszikus neológ zsidó, elvégre a judaizmusból jött, de jelentősen hatott rá az egyiptomi kultúra. Éppen ilyennek gondoljuk el a neológiát is: erősen hagyományhű, ám ugyanilyen erősen nyitott a világra – mondta Darvas István főrabbi a Goldmark-teremben telt ház előtt megtartott, kettős könyvbemutatón.

Mint azt közzétettük: korszakos könyvbemutató helyszíne volt a Mazsihisz-BZSH Síp utcai székháza, ahol egyszerre mutattak be két, frissen megjelent könyvet: a Darvas István-Toronyi Zsuzsa szerzőpáros: Ahogy a hegyen mutattam… című, illusztrált Tóra-magyarázatát,  valamint Lord Jonathan Sacks: Szövetség és párbeszéd – Genezis: Minden kezdetek könyve című művét, amely a 2020-ban elhunyt brit főrabbi öt részes Tóra-kommentárjának első kötete, annak is az első magyar nyelvű kiadása. 

A T12 Tanház által gondozott kiadványokat Darvas István főrabbi, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem elnöke, Kácsor Zsolt író, a Mazsihisz munkatársa, Szerb Gábor üzletember, a T12 Tanház Alapítvány kuratóriumi tagja és Toronyi Zsuzsa, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója muatta be Zeitler Ádám rabbijelölt moderálásával.

Lord Jonathan Sacks rabbi népszerűségét mi sem mutatja jobban, mint Zeitler Ádámnak a bemutatón elhangzott története arról, hogy amikor kamaszként Angliában élt nyelvtanulás céljából, a vendéglátója egyszerre csak belefojtotta a szót, mivel a BBC 4 rádiócsatornán éppen a brit főrabbi műsora kezdődött, s ezt feltétlenül meg kellett hallgatni. Holott vendéglátói nem zsidók voltak, hanem középosztálybeli protestáns angolok – ennek ellenére számukra a rabbinak a naponta sugárzott, a morállal kapcsolatos tanításai iránymutatók voltak. 

A bemutató résztvevői ezután sorra felidézték, hogy mikor hallottak először Jonathan Sacksról, vagy mikor hallották először őt magát beszélni, és a beszámolóiban az volt a közös: mindannyian egy életre megjegyezték a nevét, a hangját és karizmatikus személyiségét. Darvas főrabbi azt emelte ki, hogy sok éve éppen pészah előtt hallotta Sacks főrabbi tanítását, amelynek lényege a tanulás életbevágó fontossága volt, a szabadság ugyanis – mondta a főrabbi – a tanházakban születik. 

Szerb Gábor a rendezvényen elmondta: alapítványuk megvásárolta a főrabbi díjnyertes kommentár-sorozatának mind az öt részét, már a második kötet előkészítése zajlik, így azt vélhetően jövő pészahra magyar nyelven is kézbe vehetik az olvasók.

Zeitler Ádám megkérdezte a beszélgetés résztvevőit arról, hogy kiknek ajánlanák Sacks rabbi könyvét, és a válaszokban ugyancsak volt egy közös vonás, mégpedig az: zsidóknak és nem zsidóknak egyaránt, a mű ugyanis logikus, olvasmányos és a maga nemében egyszerű, azaz élvezetes bevezetés lehet a judaizmusba.

A beszélgetés második felében az Ahogyan a hegyen mutattam… című kötetről esett szó. A kötet koncepciója, hogy az adott hetiszakaszhoz Darvas István főrabbi írt egy magyarázatot, ehhez Toronyi Zsuzsa választott egy tárgyat a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből, majd ő is írt egy magyarázatot, amely egyszerre szól a tárgyról és a hetiszakaszról. Páratlanul szép és gondolatgazdag vállalkozás! 

Ennek kapcsán Toronyi Zsuzsa azt mondta: a Tórának tudvalevőleg „ezer arca van”, s meglehetősen felszabadító érzés, ha az ember ráébred, hogy nem kell mind az „ezret” megmutatni. Egy könyv erejéig elegendő 54 képet kiválasztani sok ezerből, és elegendő ezekhez egy-egy kommentárt fűzni, miképpen e könyv írása és összeállítása során ők tették Darvas főrabbival.

Mivel a szöveg bőségesen tartalmaz utalásokat és idézeteket egykori mesterekre, a rabbik, bölcsek és tanítók jegyzékét Kende-Vasa Irén rabbiszakos hallgató állította össze, a listát ezen az oldalon tekinthetik meg. A műtárgyfotók jelentős részét Ritter Doron készítette, aki a kettős kötetbemutatón is fényképezett, a fenti galériát az ott készült képeiből állítottuk össze önöknek. Műtárgyfotót készített rajta kívül Darányi András és Roboz László. Fedélterv, tipográfia, műszaki szerkesztés, nyomdai előkészítés: Dávid Gábor. A könyv megjelenését támogatta Szabadi Tamás és Székesfehérvár önkormányzata.

A T12 Tanház Alapítvány kiadásában megjelent könyvek megvásárolhatók a T12 Tanház webshopjában, a Kazinczy utcai Weinberger Judaicában és a Pozsonyi úti Láng Tékában.


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
„Kötelességünk, hogy ezt az embert ne felejtsük el”
Megemlékezések
Vasárnap temetik Hadas Krisztát a Kozma utcai zsidó temetőben
Judaizmus
Az Éden kertje – És annak értelmezései