„Az ember egy kis kavicsba kapaszkodva lóg a világűrben” – mondta Kántor Péter abban az interjúban, amelyet Károlyi Csaba készített vele az Élet és Irodalom számára 2011-ben, s nem véletlen, hogy annak a régi beszélgetésnek éppen ez lett a címe. Hiszen „a kis kavicsba kapaszkodó ember" képe (és rémképe) mennyire, de mennyire jellemző Kántor Péter költészetére! A „beszélgetős líra" 2021-ben elhunyt mestere ma volna 75 éves.
A „beszélgetős líra" kifejezés Darvasi László leleménye, s telitalálat a maga nemében. Kántor Péter sorait ugyanis úgy olvasta az ember, mintha a költővel magával beszélgetett volna, pontosabban mintha a költőnek a saját magával folytatott beszélgetéseibe hallgatott volna bele.
Kántor Péter a kis semmiségek, nevetségesnek tűnő csekélységek, a színes hétköznapiságok különlegességére való rácsodálkozás költője volt – elvégre mi másból is állna az „a nagy élet", ha nem éppen ilyen kis semmiségekből, nevetségesnek tűnő csekélységekből és színes hétköznapiságokból?
Ha egy szóval kellene őt jellemezni, azt mondhatnánk: figyelmes ember volt. Odafigyelt a dolgokra, a másik emberre, azaz a test és a lélek rezdüléseire, ennek a csodálatosan érthetetlen világnak a felfoghatatlan működésére, arra, hogy mi, emberek mitől vagyunk ennyire ostobák és okosak, ennyire rútak és szépek, ennyire gonoszak és jók. Erről „beszélgetett" ő saját magával, és meg is osztotta velünk, hogy mire jutott szóban, ritmusban és képben.
Ez a csodálatos kis ember ma volna 75 éves. Legyen neki könnyű a föld, és fonódjék be emléke az örök élet kötelékébe!
„És mégis… Álmaimban én magasba szállok” címmel november 5-én, 15 órakor kezdődik Kántor Péter emléktáblájának avatása. Az emléktáblát Polgárdi Ákos grafikus és Szabó Levente építész tervezte. Az eseményen beszédet mond Parti Nagy Lajos, közreműködik Fodor Tamás színművész.
A helyszín: 1055 Budapest, Stollár Béla utca 3/A.
November 6-án, 17 órától „s mindent beleng valami lenni – szép” címmel a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartanak Kántor Péterre emlékező irodalmi estet. Az eseményen Csalog Gábor zongoraművész Schubert-műveket játszik, Für Anikó színművész a költő verseit adja elő. Az emlékesten kerekasztal-beszélgetést tartanak Kántor Péter költészetéről Radnóti Sándor, Turi Tímea és Várady Szabolcs részvételével, Szegő János moderál.
(Illusztráció: Kántor Péter 2015-ben. Fotó: Szilágyi Lenke)