Judaizmus / 2024. Szeptember 19. / 11:28
A ketuba egy ősi szerződés, amely a férjnek a feleségével szembeni kötelezettségeit határozza meg, és amelyet közvetlenül az esküvői szertartás előtt ír alá két kóser tanú.
Judaizmus / 2024. Szeptember 18. / 14:51
"A Tóráról – kommentárral és máshogy" – folytatódik Dr. Balázs Gábor előadássorozata a Bálint Házban. Az első előadás 2024. október 10-én, csütörtökön délután 6 órakor lesz: "Ki az az Azazél? – A jom kipuri tóraolvasás titkai címmel".
Törvények / 2024. Szeptember 18. / 11:36
Bár nincs kifejezett tilalom a szerencsejátékra, a Talmud rabbijai nem álltak pozitívan hozzá. A legegyértelműbb állásfoglalás a Misna Szánhedrin traktátusában található, amely kimondja, hogy aki „kockajátékot űz”, az nem szolgálhat tanúként.
Történelem / 2024. Augusztus 28. / 11:08
A Siratófaltól Cezáreáig a zsidó nép több ezer éves múltra visszatekintő nyomai lelhetőek fel az ország legészakibb részeitől a Negev-sivatag mélyéig. Most bemutatunk hetet a legismertebb régészeti lelőhelyek közül:
Zsidó kisokos / 2024. Augusztus 22. / 14:48
A jegygyűrű, amely a hüpe (házassági baldachin) alatt kerül fel a menyasszony ujjára, és amelyet azután mindennap visel, a zsidó esküvők ikonikus része. De tudta, hogy a zsidók történelmileg nem gyűrűvel házasodtak? És hogy a zsidó jegygyűrűk másképp nézhetnek ki, mint más jegygyűrűk?
Judaizmus / 2024. Augusztus 14. / 12:11
A zsidó képzőművészet a bibliai Bezalelig nyúlik vissza, akit Isten bízott meg a sátor megalkotásával a pusztában. Azóta a zsidó képzőművészet virágzik, szerte a világon, magán viselve a zsidó vándorlás nyomát.
Történelem / 2024. Augusztus 12. / 11:57
Hannah Arendt a 20. század egyik legnagyobb hatású zsidó gondolkodója. Az 1906-ban Németországban született írónő élete és munkássága tükrözi azt a viharos korszakot, amelyet a totalitárius rendszerek felemelkedése, a holokauszt borzalmai és a széttört világ újjáépítésének kihívása jellemzett. Arendt egyedi nézőpontja ezekre az eseményekre fókuszál.
Zsidó világ / 2024. Május 23. / 22:19
Fontos jellemzője a zsidó imakönyveknek, hogy habár a bennük szereplő imák más és más jelleggel, rendeltetéssel bírnak, illetve keletkezési idejük és helyük is jelentősen eltér egymástól, mégis a zsidóság változatlanul őrizte meg őket eredeti nyelvükön, s a különböző reformok ellenére tulajdonképpen egyformán imádkozik a föld valamennyi zsidója.
Zsidó kisokos / 2024. Május 23. / 10:41
A bár vagy bát micva szó szerinti jelentése: a parancsolat fia vagy lánya. A kifejezés arra utal, hogy eljön a pillanat az ember életében, amikor úgy tekint magára, mint aki azok által a micvák által is formálódik, „teremtődik”, amiket véghez visz.
Zsidó világ / 2024. Május 10. / 12:12
Miről mesélnek ma nekünk a régi, magyar nyelvű zsidó imakönyvek? Tartalmuk és szerkesztésük mellett érdemes abból a szempontból is megvizsgálni őket, hogy mit árulnak el az adott korról, amiben születtek. Mi a kontextus; milyen társadalmi folyamatok zajlottak le és esetleg hathattak rájuk, ezzel adva újabb mélységeket e könyvek értelmezési kereteinek.
Zsidó kisokos / 2024. Március 13. / 18:56
Purimhoz közeledve cikkünk a Vásti és Eszter közötti hasonlóságot és különbségeket mutatja be. Bár a két perzsa királyné sosem találkozott egymással, a köztük lévő kapcsolat megértése fontos lépés ahhoz, hogy jobban megismerjük Eszter könyvét.
Zsidó kisokos / 2024. Február 03. / 19:21
Hávdálá: péntek este, amikor beköszönt a sábesz, egy pohár borra mondott kiddussal jelezzük, hogy valami különleges és szent kezdődik. Miután szombat este vége a sábesznek, a Hávdálá szertartártásával teszünk szimbolikus különbséget a szent és a profán, a világosság és a sötétség, a szombat ünnepe és a hétköznapok világa között.