Az időszámításunk előtti első század sztár rabbijai mindketten betérők voltak és világosan beszéltek arról, mivel kell foglalkoznia egy jámbor zsidónak és mi az, amivel nem.
A hagyományt, amely a Sínai-hegyről ered, vagyis a Tórát a Jézus születése előtti első században egy összeszokott rabbipáros vitte tovább értelmezéseivel az Atyák Tanításai, a Misna csodálatos, bölcs aforizmákat tartalmazó traktátusa szerint. A korai rabbik tekintélyes vezetői voltak, Smájá és Avtalion, Smájá állt a Szanhedrin, a nagy vallási bíróság élén, ebből pedig azt tanuljuk, hogy a származás semmit sem számít a rabbinikus tekintély megítélésében, egyedül a tudás, a betérők még sokkal jobb zsidók lehetnek a születetteknél.
A páros egyik tagja, Smájá híres mondása az Atyák Tanításai szerint úgy hangzott, hogy szeresd a munkát, ne akarj uralkodni mások felett és kerüld a hatalom közelségét. A zsidóság jövője a tanítás és a munka, ez és egyedül ez túlélésének garanciája. Minden más kerülőút, a másokért végzett munkát nem lehet megspórolni. Ugyanakkor egyikünk sem mondhatja el magáról, hogy nem esett olykor kísértésbe, hogy a rövidebb utat válassza, ebbe a csapdába mind beleesünk olykor, szinte kivétel nélkül.
A zsidóságtól a hatalom elvileg idegen, Isten nem ismer el emberek közötti hatalmi viszonyokat, van Ő és vagyunk mi, más különbség tulajdonképpen nincsen. Mások felett hatalmaskodni nem zsidó dolog. Ahogy nem bölcs dolog múlandó hatalmak kegyeit keresni. Smájá nem azt mondja, hogy légy rossz viszonyban a hatalommal, hogy harcolj ellene, hogy próbáld meg Te, mint arra érdemesebb, másoktól megszerezni, annyit mond csak, hogy kerüld. Dolgozz inkább, szeresd a munkát. Ne azzal foglalkozz, amiből nem profitálsz semmit. Csak a munka eredménye marad meg azután, hogy Te már nem leszel itt, csak annak van értelme. És amikor az Atyák Tanításait olvassuk, nem azért tesszük, hogy másokat ítéljünk meg a szavai alapján, hanem azért, hogy mi magunk magunkba nézzünk, nem telepszünk-e rá másokra, nem használjuk-e ki a társainkat, mert a tanítás, Smájáé nem csak a politikai, vallási hatalom veszélyeire figyelmeztet, hanem a hétköznapi hatalomgyakorláséra is a munkahelyünkön és a családunkban.
Mindig legyen a másik Te a szemünkben és sohasem Az, mindig cél és sosem eszköz, ezt kérik tőlünk az Atyák Tanításai.
