– Miért burkolózunk bele a tálitba? És miért csak az ima elején? Hogyan mondjunk áldásokat: állva vagy ülve? És mi a köze mindennek a mecorához és az omerszámláláshoz? – e kérdéseket járja körbe Szántó-Várnagy Binjomin, a Bét Jehuda körzet rabbija az Orti.hu oldalon megjelenő Omek magazin e heti számában.
A Tóra talán egyik legszokatlanabb részében a cáráátról olvasunk, erről a különleges bőrbetegségről, melyhez hasonlót nem találhatunk. Legalábbis ezt gondolhatnánk.
Ehhez képest meglepő, hogy a Talmud nem is egy, hanem mindjárt két állapotot hasonlít a mecorához, vagyis a cáráát betegségében szenvedő emberhez: a gyászolóét és a kiközösítettét (menude).
Ebben az egyedülálló szugjában (talmudi elemző szakaszban) találhatjuk az egész Talmud talán legnagyobb, 3 x 14-es „táblázatát”. Hiszen nem kevesebb mint 14 kérdést sorol fel e három állapottal kapcsolatosan, mind a 14-et ugyanarra a mintára: ha a három közül az egyikben ismerünk egy törvényt, akkor azt vajon kiterjeszthetjük-e a másik kettőre is?
Ezzel az izgalmas felvezetővel indul Binjomin rabbi magyarázata, amit teljes terjedelmében az Omek magazinban olvashatnak el.
Jó szombatot minden kedves hittestvérünknek!
