Magyar családregény a zsidó identitás felfedezéséről

2019. Március 28. / 14:38


Magyar családregény a zsidó identitás felfedezéséről

A budapesti Holokauszt Emlékközpontban mutatják be Petőcz András költő, író  Ancika című regényét április 3-án, szerdán délután 5 órától. A beszélgetést Hörcher Eszter, a központ munkatársa vezeti.


„Uramisten, mondom magamban, nem lesz erőm szépen beszélni az Ancikáról, mert eszembe jutnak az ő sajátos és furcsa dolgai, és mégis, beszélnem kell róla, mert különben nem marad meg semmi belőle, és belőlünk sem, nem marad meg semmi, és jönnek a mások, az idegenek, akik elfoglalják a helyünket itt, a világban, mi pedig névtelenek maradunk, ezt pedig nem engedhetem meg magunknak, hogy névtelenek maradjunk, mert az Ancika, az anyám olyan valaki volt, aki minden volt, csak névtelen nem, mert ismerte őt mindenki, és a neve mindenki számára ismerősen csengett szerte a faluban.”

Ancika meghívó (1).jpg

Ez a részlet Petőcz András József Attila-díjas, Márai Sándor-díjas és Magyarország Babérkoszorúja díjas költő, író Ancika című, fiktív családregényéből való, amely humorosan tárja elénk annak történetét, hogy egy felnőtt ember miképpen fedezi föl zsidó identitását.  A regényben a hetven éves Tóni az édesanyja elvesztése után emlékezik vissza élettörténetükre, közös emlékeikre, élményeikre. Az Ancika Petőcz András 2006-ban megjelent, A születésnap című regényének folytatása azzal a különbséggel, hogy a 2006-os műnek egy képzeletbeli apa, míg az új regénynek egy kitalált anya a főszereplője.

A kötetet Hörcher Eszter moderálásával a szerző mutatja be a Holokauszt Emlékközpontban  (Budapest, Páva utca 39.) április 3-án, szerdán délután 5 órától. A rendezvényre ezen az e-mal címen lehet jelentkezni: regisztracio@hdke.hu. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Villányi András: A legszebb purim
2025. Március 24. / 17:02

Villányi András: A legszebb purim