A meccs emberei – Zsidók és labdarúgás a két világháború között címmel nyílt meg a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont új időszaki kiállítása, amely a VAC, az MTK, az FTC és az UTE futballkluboknak állít emléket. A tárlat ezen kívül bemutatja tíz kiemelkedő zsidó labdarúgó és edző személyes sorsát is. A tárlatmegnyitó vasárnap volt, így a résztvevők egy része a Páva utcából – stílusosan – egyenesen az MTK–FTC focimeccsre ment...
Vívó és Athletikai Club (VAC); Magyar Testgyakorlók Köre (MTK); Ferencvárosi Torna Club (FTC); Újpesti Torna Egylet (UTE): négy klub, amelyeknek a története elválaszthatatlan Magyarország XX. századi társadalomtörténetétől.
Fotó: Mazsihisz.hu
Hiszen a futball (mint azt már oly sokszor oly sokan elmondták) nemcsak egy sport, nemcsak egy csapatjáték a sok közül, hanem személyes és közösségi történelmünk része, olyan sportjelenség, amely messze túlmutat azon a bizonyos gyepen...
Az installáció egyik érdekessége a pálya stilizált képe a játékosposztokkal. Fotó: Mazsihisz.hu
Éppen erre mutat rá finoman a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont tárlata: azt igyekszik megfejteni a látogató bevonásával, hogy miben rejlik a csapathoz, a klubélethez, a szurkolói körhöz való tartozás identitásképző ereje, s ezt milyen tárgyak, emlékek, relikviák, fotók és személyes sorsok révén lehet felmutatni.
Emléktárgyak a VAC múltjából. Fotó: Mazsihisz.hu
S természetesen azt is: a futball világa elválaszthatatlan a politikától, a történelemtől, elvégre azon a bizonyos gyepen nemcsak stoplis cipők taposnak, hanem a történelem súlyos „katonacsizmái" is. Ez az oka annak, hogy számunkra, magyar zsidók számára a futballtörténet zsidó történelem is egyben, méghozzá nemcsak a dicsőséges győzelmek históriája, hanem azé a rettenetes tragédiáé is, amely sok zsidó származású magyar labdarúgó életét követelte a vészkorszakban.
Megtekintette a tárlatot dr. Toronyi Zsuzsa, a Zsidó Múzeum igazgatója is. Fotó: Mazsihisz.hu
A tárlatmegnyitó szónokai a fenti gondolatokat fogalmazták meg és járták körül a saját nézőpontjukból. A köszöntőt dr. Grósz Andor, a Holocaust Közalapítvány kuratóriumának elnöke, a Mazsihisz elnöke mondta, s rajta kívül beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, valamint Berzi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) alelnöke.
Dr. Grósz Andor köszöntötte a résztvevőket. Fotó: Schiller Noa
A Mazsihisz elnöke többek között azt hangsúlyozta: egy futballmeccs gyakran többet árul el a társadalomról, mint egy történelmi tanulmány, hiszen az a társadalom leképeződése sportban, identitásban, versengésben. Hiszen a játék hősei sok esetben a pályán kívüli világban is hősök voltak, gondoljunk csak azokra a nem zsidó játékosokra, edzőkre, akik a vészkorszakban az életük árán mentették az üldözötteket. „Emlékezzünk rájuk kegyelettel" – zárta szavait dr. Grósz Andor.
Borbás Gáspár embermentő unokája, dédunokája és ükunokája a megnyitón. Fotó: Schiller Noa
Javasoljuk, hogy tekintsék meg a kiállítást, mert tartalmában gazdag, kivitelezésében színvonalas és ötletes tárlatot sikerült összeállítani részint az említett klubok sportrelikviáiból, részint pedig a magyar zsidó labdarúgók tragikus sorsáról. Köszönet érte a tárlat kurátorainak, Nagy Adélnak és Olosz Leventének.
S ha már megemlítettük a felvezetőben, hogy a megnyitóról többen – köztük a Mazsihisz elnöke is – egyenesen az MTK-FTC meccsre mentek, a teljesség igénye nélkül írjuk ki az eredményt is: 2-3...
Borítókép: Mazsihisz.hu
