Titkolják 18 milliárd eurós vagyonukat a Goebbels-rokonok

2013. Február 16. / 17:58


Titkolják 18 milliárd eurós vagyonukat a Goebbels-rokonok

Bloomberg / Múlt-kor / atv.hu / Morvay Péter


Kerülik a nyilvánosságot Joseph Goebbels egykori náci propagandaminiszter mostohagyermekének milliárdos leszármazottai, akik a híres német iparmágnás, a náciszimpatizáns Günther Quandt egykori hatalmas birodalmát igazgatják.



A család által birtokolt cégek és részvények – köztük a BMW tulajdonjogának közel fele (46,7%-a) és a Daimler-Mercedes mintegy 10%-a - együttes értéke eléri a 18 milliárd eurót, ezzel a család nem hivatalosan Németország leggazdagabb famíliája. A Qunadt családi holding központja Bad Homburgban van. A család évi 50 ezer eurós díjat alapított újságírók részére, Harald Quandt-díj néven.

1945 tavaszán Harald Quandtot, a Luftwaffe 23 éves tisztjét a líbiai kikötőváros, Bengázi egyik britek által felügyelt hadifogoly-táborában tartották fogva a szövetségesek, amikor a férfi váratlanul levelet kapott anyjától, Magda Goebbelstől, a Harmadik Birodalom hírhedt propaganda minisztere, Joseph Goebbels feleségétől. A kézzel írt levél minden addigi kétséget eloszlatott rég nem látott családja sorsa felől, s megerősítette azokat a szörnyű híreket, amelyek már hetekkel ezelőtt Harald tudomására jutottak.

A közismert történet szerint 1945. május elsején Goebbels – aki fanatikusságában legutolsó tartózkodási helyére, a Führerbunkerbe is elkísérte felettesét, Adolf Hitlert – megállapodott feleségével, Magda Goebbelsszel, hogy megölik hat gyermeküket. Morfiuminjekciót adtak be nekik, majd öntudatlan állapotukban cianidot tartalmazó ampullát tettek a szájukba, és összenyomták. Nem sokkal később Goebbels és felesége, Magda a Kancellária kertjébe mentek, ahol öngyilkosságot követtek el.

Harald Quandt csak két évvel a második világégés vége után, 1947-ben szabadult Líbiából. Hét évvel később féltestvérével, Herberttel – Harald volt az egyetlen gyermek, aki megélte a felnőttkort Magda Goebbels első házasságából – örökölték meg apjuk, az iparmágnás Günther Quandt hatalmas, több mint kétszáz vállalatból álló cégbirodalmát. Harald – mondani sem kell – ezzel Nyugat-Németország egyik leggazdagabb embere lett.

Herbert özvegye, Johanna Quandt, valamint gyermekeik, Susanne Klatten és Stefan Quandt, mint a BMW fő részvényesei ma is ismert személyiségek Németország szerte. Nem úgy Harald Quandt utódai – így a 61 éves Katarina Geller-Herr, az egy évvel fiatalabb Gabriele Quandt, az 58 esztendős Anette-Angelika May-Thies, és az 50 éves Colleen-Bettina Rosenblat-Mo –, akik nem kértek a rivaldafényből, s ma is visszavonulva, szinte arctalanul igazgatják a rájuk szakadt hatalmas örökséget. A négy testvér összesen másfél milliárd márkát (760 millió dollár) örökölt anyjuk, Inge 1978-ban bekövetkezett halála után – olvasható a família életét bemutató Die Quandts című könyvben. Vagyonuk mára 6 milliárd dollárra duzzadt – áll a Bloomberg Billionaires Indexben, de – mint azt a Bloomberg amerikai hírügynökség megjegyzi – külön-külön egyikőjük sem szerepel egyetlen, a világ leggazdagabb személyeit tartalmazó listáján.

A BMW részvényesei a cég oldalán is megtalálhatók (katt ide)


A Quandt-család üstökösszerű felemelkedése a 19. századi Németország világhatalmi tényezővé válásával esett egybe. Történetük egészen 1883-ig nyúlik vissza: ekkor vette meg nagybátyja textilvállalatát Emil Quandt, aki a századfordulón fiára, Güntherre hagyta a jól jövedelmező családi üzletet. A fiatal Quandt kapva kapott az alkalmon, s később nagy lehetőséget látott az első világháborúban, ahol hadiszállítóként óriási összegeket keresett, megnégyszerezte a hadsereg számára hetente leszállított egyenruhák mennyiségét.

A Németország vereségével végződő háborút követően Quandt a textilipar után az akkumulátor-bizniszbe szállt be: 1922-ben a hageni Accumulatoren-Fabrik AG (AFA) többségi tulajdonosa lett, majd hat évre rá átvette a varrógépeket és evőeszközöket gyártó berlini Berlin-Karlsruher Industriewerken AG (BKIW) irányítását. „A Quandt-család vagyona nőtt a császárság alatt, a weimari köztársaság idején, a második világháború idején és a háború után is” – mondta el Rudiger Jungbluth, a Die Quandts szerzője.

Náci kapcsolatok


1918-ban családi tragédia árnyékolta be a Quandtok életét: spanyolnáthában elhunyt Günther Quandt első felesége. Günther 1921-ben vette el Magda Ritschelt, s egy évvel később született meg egyetlen fiuk, Harald. Quandt és Magda 1929-ben váltak szét, a nő 1931-ben ment hozzá Joseph Goebbelshez. Goebbelst, az NSDAP berlini szervezetének akkori vezetőjét 1933-ban, a nácik hatalomra jutását követően nevezte ki a Harmadik Birodalom propagandaminiszterévé Hitler, aki a pár esküvőjén Goebbels tanúja volt. Günther Quandt még ebben az évben belépett a náci pártba, gyárait a német hadiipar szolgálatába állították, de Goebbelsszel való kapcsolata hirtelen megromlott. „Állandó rivalizálás volt közöttük” – mondta el Joachim Scholtyseck bonni történész. „Nem számított, hogy Goebbels nem szerette. Semmilyen hatása nem volt Quandtra, hogy pénzt teremtsenek elő”.

A védelmi ipari vezetőnek (Wehrwirtschaftsführer) 1937-ben kinevezett nagyiparos akkumulátorai a Tigris tankoktól kezdve a tengeralattjárókon át a V2 rakétákig több fronton szolgáltak, de a BKIW – amelyet 1936-ban neveztek át Deutsche Waffen-und Munitionsfabriken AG-ra – Mauser kézifegyvereket, lőszereket és légvédelmi rakétákat is gyártott. „Ő volt az egyik vezető iparmágnás a második világháborúban, miközben végig a háttérben tudott maradni” – mondta el Scholtyseck.

1940 és 1945 között a Quandt-család érdekeltségeibe tartozó gyárakban több mint 50 ezer kényszermunkás, hadifogoly és a koncentrációs táborokból átvezényelt zsidó dolgozott – derült ki Scholtyseck 1183 oldalas tanulmányából, amelyet a család kérésére, a 2007-ben vetített A Quandtok hallgatása című dokumentumfilmhez készített el. Egy 2011-ben megjelent tanulmány azt is feltárta, hogy Quandt a zsidó vállalattulajdonosok értékeire is rátette a kezét, fia, Herbert pedig azt fontolgatta, hogy egy olyan AFA-gyárat épít, ahol kizárólag kényszermunkásokat fog dolgoztatni.

Quandt legfiatalabb fia, Harald anyjával, Goebbelsszel és hat féltestvérével élt együtt. Lengyelország lerohanása (1939. szeptember 1.) után csatlakozott a Wehrmachthoz, ahol egy év múlva az ejtőernyős egységnél szolgált önkéntesként. A második világháború éveiben Franciaországban, Görögországban és Oroszországban teljesített szolgálatot, mielőtt 1944-ben meg nem sebesült és került hadifogságba Olaszországban. Itt kapta kézhez anyja már említett búcsúlevelét. A britek égisze alatt működő bengázi hadifogoly-táborban raboskodó Quandttól mostohaapja is elköszönt. „Valószínű, hogy te leszel az egyetlen, aki folytatni tudja a családi tradíciót” – írta a kancellári tisztet Hitler öngyilkossága után alig egy napig birtokló Goebbels.

Feloszlik a birodalom


A háborút követően Günther Quandtot internálták, egy éven át élvezte a Moosburg an der Isar-i tábor vendégszeretetét. Quandt nem kerülte el a felelősségre vonást, az 1948-ban meghozott ítélet értelmében Mitlaeufer lett, azaz olyan, aki náciszimpatizáns volt, de hivatalosan nem vett részt a rezsim által elkövetett bűnökben. „Szerencsésnek mondhatta magát, hogy nem volt annyira befolyásos személy, mint Flick vagy Krupp” – fogalmazott Scholtyseck, utalva Friedrich Flickre és Alfried Kruppra, akiket börtönbüntetésre ítéltek a nürnbergi perben.

Günther 1954-ben, Kairóban hunyt el. Teljes vagyonát – egyenlő arányban – két fiára, Haraldra és Herbertre hagyta. A Quandt-család birodalma ekkorra óriásira nőtt: a mágnáscsalád cégei közül kiemelkedik az AFA és a Deutsche Waffen-und Munitionsfabriken – utóbbit 1945 után Industrie-Werke Karlsruhe AG-re keresztelték –, valamint az értékes Daimler és Wintershall AG-részvények. Az elkövetkező évtizedben a testvérpár tovább növelte részesedését a Daimlerben, Herbert pedig megmentette a csődtől fenyegetett BMW-t, amelyben még nagyobb érdekeltséget szerzett, s támogatta az új modellek fejlesztését.

Harald 1967-ben, 45 éves korában, repülőszerencsétlenségben hunyt el. Harald halála után özvegye, Inge és Herbert között fagypontra hűlt a viszony. A vagyona feletti marakodástól depresszióba süllyedő Inge Quandttal 1978 karácsonyán szívroham végzett. Új férje, Hans-Hilman von Halem két nappal később öngyilkos lett, így a családi vagyonon az öt árván maradt gyermek osztozkodott. Nagybátyjuk, Herbert 1982-ben távozott az élők sorából, az ő vagyonát a három különböző házasságából született hat gyermeke kapta, a BMW-részvényeket harmadik felesége, Johanna Quandt és gyermekei, Stefan Quandt és Susanne Klatten örökölték.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Napi Talmud - Szánhedrin 19: „Rossz döntés"
Mazsihisz hírek
Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke
2025. Április 01. / 11:51

Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke

Közélet
Szerdán érkezik Magyarországra Benjamin Netanjahu