Vincze Péter / Forrás: Szabolcs online
Az Auschwitz Album: Rólunk, nekünk, nélkülük kiállítás Kisvárdán
Kisvárda – A Bessenyei György Gimnázium és Kollégium dísztermének közepén mint egy hatalmas menóra, felkiáltójelként áll az „Auschwitz Album” , két Bocskai sapkás tizenéves gyermek portréjával. A kép másik oldalán Kisvárda zsidóságának történetének rövid ismertetője van.
Az „Auschwitz Album” vagy “Jákob Lili Albuma” (Jakab Lenke Albuma) néven vált ismertté. A fotókat 1944 májusában készítették Auschwitz–Birkenauban, (két német SS készítette) amelyeket a véletlen folytán, a holokausztot túlélő Jákob Lili talált meg a felszabadításkor. A több mint kétszáz felvételből, a dísztermet körbefogó tablókon 28 nagyméretű képen, arcok, emberi csoportok, vagonokban és vagonokon kívül, a döbbenet erejével hatnak. A február 9–én, csütörtök délutáni megnyitón a KALANIT Magyar–Izraeli Baráti Társaság kisvárdai szervezetének tagja, Soltész László köszöntötte a megjelenteket, akik teljesen elfoglalták a díszterem még szabad helyeit.
Auschwitz túlélő, Molnár László a megnyitón
Külön köszöntötte a kiállítás létrehozásában közreműködőket, és a két kisvárdai holocaust túlélőt, Molnár Lászlót, aki személyesen is részt vett az eseményen. Fekete Mihályné – Erzsike néni nem tudott részt venni a múltat felidéző megnyitón. Leleszi Tibor, a város polgármesterének a megnyitóját követően, Pécsi Tibor a Holokauszt Emlékközpont oktatási programjainak vezetője adott tájékoztatást programjaikról s mondott ismertetőt a kiállításról. A gimnázium aulájában emléktábla hívja fel a figyelmet a holocaust tanár áldozataira, Práger Jenő, Schük Sándor és Hollós István mártírtanárokra. A beszédeket követően a Weiner Leó Alapfokú Zene– és Művészeti Iskola tanári kórusa Naomi Shemer: Jeruzsálem énekével emelte a kiállítás megnyitójának színvonalát. Ezt követően Csépke Bettina és Palcsik Petra 12.E osztályos tanulók tartották meg az első tárlatvezetést. A február 16–ig tartó kiállítás, mely 9–15 óra között látogatható, az intézmény tanulói tartanak tárlatvezetést, akiket a Holocaust Emlékközpont munkatársai készítettek fel. A kisvárdai kiállítást követően a szegedi diákok ismerkednek meg az Auschwitz Album történetével, majd Erdély több városában lesz bemutatva.
Az Auschwitz Album: Rólunk, nekünk, nélkülük… című kiállítás február 9–16 között lesz látogatható, hétköznap 9–15 óra között, a gimnázium dísztermében. Csoportok előzetes bejelentkezés alapján, látogathatják a kiállítás. A bejelentkezéseket a 45/410–045–ös telefonszámon lehet jelezni.
