A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár mai hírlevelét Európa „születésnapján" olvashatják: éppen 75 évvel ezelőtt, 1950. május 9-én került nyilvánosságra Robert Schuman francia külügyminiszter javaslata az Európai Szén- és Acélközösség létrehozásáról, amely megalapozta a mai Európai Uniót. A múzeum – a Dohány utcai zsinagógával és a temetőkerttel – 2017 óta az Európai Örökség cím birtokosa.
Zsidók körülbelül 2200 éve élnek európai földön. Az első írásos bizonyítékot a Bibliában találjuk. Júda Makkabi szövetségeseket keresett a szír-görög Antiochus Epifánész király elleni harcban, és küldöttséget küldött a római szenátushoz, amely megállapodást kötött az izraeli zsidók és a kialakulóban lévő Római Birodalom közötti „különleges kapcsolatról” – létrehozva az első zsidó települést Itáliában az i e. 2. században – írja a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár mai hírlevele.
Júdea római provinciává válását követően egyre több zsidó érkezett Európába és a birodalom egész területére. Hamarosan a Római Birodalom minden szegletében léteztek zsidó közösségek, közte Pannóniában is. Ennek emléke a Zsidó Múzeum talán legrégibb tárgya, a 3. századi zsidó sírkő menóra motívummal.
A múzeum pénteki magazinja közli Munkácsi Ernő fényképét is azokról a zsidó sírkövekről, amelyekre az ókori Róma területén fedeztek fel.
A hírlevél megemlíti azt is, hogy a múzeum – a Dohány utcai zsinagógával és a temetőkerttel – 2017 óta az Európai Örökség cím birtokosa. Az Európai Bizottság az „Európai Örökség” címet magas európai szimbolikus értékük és az európai integrációs projekthez való hozzájárulásuk elismeréseként adta nekik.
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár hírlevelei ITT érhetők el.
