A Páva utcai Holokauszt Emlékközpont két kiváló kutatóval, dr. Gulyás Klárával és dr. Kotics József professzorral együttműködésben kezdi meg a roma holokauszt és roma emlékezetpolitika tudományos feldolgozását. Ez a kutatás képezi majd az alapját a témába vágó kiállítás és nemzetközi konferencia megrendezésének, egy tanulmánykötet kiadásának és más kísérő programoknak.
Mint a Holokauszt Emlékközpont Facebook-oldalán megjelent híradásban olvasható: dr. Gulyás Klára és dr. Kotics József professzor munkája hozzájárul majd a roma holokauszt emlékezetpolitikai gyakorlatának mélyebb megértéséhez és előmozdítja a roma/cigány közösségek belső perspektíváinak hangsúlyosabb megjelenítését a tudományos diskurzusban.
Fotó: Cigány Történeti, Kulturalis, Oktatási és Holokauszt Központ
A kutatás eredménye képezi az alapját egy, a roma holokauszt és roma emlékezetpolitikát középpontba állító múzeumi kiállításnak; egy magyar és angol nyelvű tanulmánykötetnek; egy nemzetközi konferenciának és ezekhez az eseményekhez kapcsolódó kísérőprogramoknak.
***
A II. világháborúban mintegy félmillió roma halt meg a nácik megsemmisítő- és munkatáboraiban. Az áldozatok közül több mint tízezren voltak a magyar romák, akiket 1944-ben deportáltak. Az auschwitzi megsemmisítő tábor roma részlegét az 1944. augusztus 3-ra virradó éjszaka számolta fel az SS, meggyilkolva majdnem háromezer foglyot. A tragédiáról – a Cigány Világkongresszus 1972-es döntése alapján – a holokauszt roma áldozatainak augusztus 2-i világnapján számos országban megemlékeznek.
