Emléktábla a Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház tiszteletére

2024. Szeptember 13. / 10:16


Emléktábla a Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház tiszteletére

A Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház egy fontos emléke  magyarországi zsidó közösségek szociális és egészségügyi hozzájárulásainak. Az épületegyüttesnek mára kis része maradt fenn, fénykorában a betegforgalom elérte az évi 70 ezer főt, a rendelések száma pedig a 300 ezret. Az intézmény tiszteletére a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) felavatta a gyermekkórház emléktábláját Budapesten, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.

Bár az intézmény már nem működik, szerepe és jelentősége a magyar zsidóság történelmében kiemelkedő maradt, nekünk pedig olyan örökség, mely a jövőnket határozza meg. 

A kórház neve és története a zsidó filantrópia, az orvosi szakértelem és a közösségi összefogás példája, mert egy önálló gyermekkórház létrehozása hatalmas lépés volt abban az időben, amikor a gyermekhalandóság nagyon magas volt, amikor az orvostudomány sokáig nem tett különbséget a gyermekek és a felnőttek ellátása között. 

Hiányoztak a speciális gyermekkórházak és hiányoztak a gyermekek ápolásához és gyógyításához értő szakemberek. A zsidó közösség vezetői és jótékony tagjai, mint Bródy Zsigmond, felismerték ezt, saját forrásaikból támogatták a rászorulókat. Ezek az adományok nemcsak az egészségügyi ellátásban, hanem oktatási és szociális területeken is jelentős változásokat hoztak, valamint nélkülözhetetlen megfigyeléseik kutatási alapot adtak a gyermekgyógyászat számára. Amikor ezt az emléktáblát elhelyezzük most, egyben köszönetet mondunk minden gyermek életéért, kifejezzük hálánkat a zsidó közösségnek és a Bródy családnak, valamint ígéretet teszünk arra, hogy az örökséget tovább adjuk a jövő gyermekorvos nemzedékének – mondta köszöntőjében Nagy Anikó, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa. 

Dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke köszönetet mondott a Társaságnak, hogy ennyi év után sem feledkezett meg a zsidó közösség által létrehozott gyermekkórházról, Tóth-Heyn Péter, a Semmelweis Egyetem docense pedig örömét fejezte ki, hogy a gyermekgyógyászat múltjában mindig találunk olyat, amit ünnepelni lehet.

A Bródy Adél Izraelita Gyermekkórház fordulatos történetét Harmat György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának vezetőségi tagja elevenítette fel. Elmondta, hogy Bródy Zsigmond, az ismert laptulajdonos, irodalmár azután kezdeményezte, majd finanszírozta meg az intézmény megépítését, hogy 1893-ban elvesztette feleségét, Bródy Adélt. 

Azt szerette volna, ha az intézmény örökre megőrzi hitvesének emlékét, ezért róla nevezte el a pavilonos szerkezetű épületegyüttest.  

A mecénás a működtetést a pesti zsidó hitközségre bízta, de azt kérte, hogy felekezeti hovatartozás nélkül minden gyermeket lássanak el. A professzor kiemelte: a kórházban később felnőtteket is gyógyítottak, az ellátás pedig olyan sikeres volt, hogy az 1930-as években a betegforgalom meghaladta az évi 70 ezret, a rendelések száma pedig a 300 ezret. Az intézmény két világháborút is túlélt. Gyermekosztályaegészen 2006-2007-ig működött.

Forrás: Medicalonline.hu. Fotó: MGYT

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael
Az EU izraeli telepeseket sújtott szankciókkal
Izrael védelmében
Milyen úton induljon el Izrael állama a biztonságos jövő felé?