Egyiptomi rabszolgaságkori leletek a British Múzeumban

2024. December 05. / 13:02


Egyiptomi rabszolgaságkori leletek a British Múzeumban

Egy szalmából és sárból készül tégla, amelyet II. Ramszesz házának királyi pecsétje díszít, és számos más érdekes régészeti leletet sorol fel az a táblázat, amelyet Dr. John H. Taylor, a londoni British Múzeum Egyiptomi részlegének kurátora mutatott be.

A tégla a „II. Ramszesz háza” feliratú királyi pecséttel a lenti fotók egyikén  látható, azon 20 darab egyike, amelyeket a múzeum alagsori páncéltermeiben őriznek, és nem állítanak ki a nyilvánosság számára. A tégla a szénizotópos kormeghatározás alapján az izraeliták egyiptomi rabszolgaságának időszakából származik.

Dr. Taylor azt állítja, nem a zsidók építették a piramisokat, ahogy azt általában gondolják. A piramisok 100 évvel azután épültek, hogy az izraeliták elhagyták Egyiptomot. Városokat azonban építettek. A Tóra a 2Mózes 1:11-14-ben ezt írja: 

„És kineveztek föléje (a zsidó nép fölé) munkafelügyelőket, hogy terheikkel megterheljék; raktárvárosokat építettek a fáraónak, Pitómot és Ramszeszt... Megkeserítették életüket kemény munkával, habarccsal és téglákkal...”. 

A Biblia továbbá a 2Mózes 5:10-ben ezt írja

A nép munkafelügyelői és elöljárói kimentek, és így szóltak a néphez: ”Így szólt a fáraó: Nem adok nektek szalmát. Menjetek, és szedjetek magatoknak szalmát abból, amit találtok, de a munkátokat nem csökkentjük”. Az alábbi tégláról készült közeli képen látható a szalma és a pecsét, amelyen ez áll: „II. Ramszesz háza”.

Fentebb egy falfestmény látható, amelyen rabszolgák építenek egy egyiptomi épületet, és amelyen egy halom vályogtégla látható, hasonlóan a fenti táblázaton látható téglához. A falfestményt arra az időre datálják, amikor az izraeliták rabszolgaként éltek Egyiptomban. Dr. John H. Taylor az ókori egyiptomi temetkezési régiségek, amulettek és ékszerek kurátori felelőse. Ő látja el a tanszéki kölcsönzési program kurátori felügyeletét is. Ezeket a tárgyakat néha kölcsönadják külső múzeumoknak és szervezeteknek.

Dr. Taylor ezután megmutatott egy 12 láb hosszú vasból készült kígyóbotot, amelyet egy piramis sírkamrájában találtak. Az alább látható kobrafejű és hullámos bot a bizonyíték az egyiptomi mágusbotokra, amelyeket a Biblia a 2Mózes 7:11-12-ben említ

Egyiptom varázslói így cselekedtek varázsigéikkel. Mindegyik eldobta a botját, és azok kígyókká váltak, Áron botja pedig elnyelte az ő botjaikat”. A fenti első képen az egész kígyós bot az asztal elején látható. A bot hullámszerű, és ha a földre helyezik, és a mágus manipulálja, kígyószerű mozgás illúzióját keltheti. Az egyiptomi mágusok köztudottan illuzionisták voltak.

Az alábbi fonott kosár is az egyiptomi rabszolgaság idejére tehető. A Tórában is olvashatjuk, 2Móz 2: 3: 

„Nem tudta tovább elrejteni, ezért fogott egy fonott kosarat, bekente agyaggal és szurokkal; beletette a gyermeket (Mózest), és a folyó (Nílus) partján lévő nádasok közé tette.”

A British Múzeumba szervezett zártkörű túrán még egy 3500 éves maceszt is megtekinthettek a látogatók a maceszkészítő ujjlenyomataival, valamint a Megillát Eszterben említett Áhásvéros palotájából származó ezüst bortálakat.

Az aish.com cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks a jellemek összetettségéről
Élet + forma
Nagyon értékes és nagyon híres a calabriai etrog