Címkék

történelem

Hírek, lapszemle / 2024. Július 17. / 15:28

Ez lehetett az a sáska, amelyet az ókorban fogyasztottak

– Amikor a Biblia a vándorsáskákról, mint táplálékokról ír, nagy valószínűséggel a sivatagi vándorsáskáról, a Schistocerca gregariaról lehet szó, mely csapatokban vonulva komoly károkat okoz. A rendszeres sáskajárások minden útjukban található növényt felfaltak, így az éhínség, a fenyegető éhhalál elkerülése végett a sáskák maguk szolgálhattak táplálékként – olvasható a Kaleidoscope online folyóirat legújabb számában.

Tudomány / 2024. Július 17. / 10:04

Megvan Caligula kertje: lehet, hogy a császár itt találkozott a híres zsidó delegációval

Útépítő munkások rábukkantak egy 2 ezer éves kert falaira Rómában, és az ott talált leletek arra utalnak, hogy ez volt Caligula császárnak a Tiberis folyóra néző kertje. Ez azért érdekes számunkra, mert a felfedezés egybevág Alexandriai Philón (i.e. kb. 20 - i.u. kb. 40) azon megjegyzésével, miszerint az alexandriai zsidó közösség delegációja a császár római kertjében tárgyalt Caligulával.

Zsidó világ / 2024. Június 30. / 08:40

Héber Imre klub: Az 1920-21-es évek a magyar zsidóság életéből

A Hegedűs Gyula utcai zsinagógában működő Héber Imre klub következő foglalkozásán az 1920-21-es éveknek a magyar zsidóságot érintő mozzanatairól hallhatnak előadást. A két előadó Ádám Mária és Villányi András.

Zsidó világ / 2024. Június 07. / 11:01

Rózsa Péter: A magyar zsidó és a zsidó magyar

A zsidó szó már az első magyar nyelvemlékünkben, az Ómagyar Mária-siralomban megjelenik. Tehát azt is mondhatjuk, egyidőben a mai nyelvünk őseredetijének felbukkanásával a zsidó is a szókészletünk részévé vált.

Zsidó világ / 2024. Május 17. / 09:58

A zsidó „törökök” és a zsidó „polákok” Kubában

Fidel Castro zsidó volt? Ha nem, akkor miért szerette annyira Izraelt? S miért hívják „törököknek” és „polákoknak” a kubai zsidókat? lyen érdekes kérdések is szóba kerültek szóba azon a rendezvényen, amelyet a Karibi Holokauszt Emlékbizottság szervezésében rendeztek az OR-ZSE könyvtárában rendeztek a héten Horváth János és Németi Levente előadásával.

Tudomány / 2024. Május 03. / 09:35

Stark Tamás: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

1941 nyarán a magyar hatóságok 22 ezer „idegen" zsidót deportáltak a magyar haderő által megszállt volt szovjet területekre. Stark Tamás nemrég megjelent kötete elsősorban nem az 1941-ben történtekről, hanem az oda vezető útról szól. A Horthy-rendszerhez kötődő politikai elit ugyanis már 1919-től kezdve kívánta, tervezte az „idegen" zsidóknak az országból való eltávolítását.

Tudomány / 2024. Április 19. / 15:52

Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?

Bolgár Dániel történész a „Miért éppen a zsidók? - A zsidó siker és kudarc feltalálása Magyarországon" című művében amellett érvel merész humorral, hogy mindenki azt kapta, amit nem érdemelt. A kötet bemutatója a Magvető Caféban lesz április 25-én, csütörtökön délután 6-tól. A könyvet a szerzőn kívül Balázs Gábor és Farkas Attila Márton mutatja be Pető Péter moderálásával.

Tudomány / 2024. Április 03. / 08:34

Variációk egy témára: a zsidóság hellenizációja

Mi jellemezte az ókori zsidóság körében történt hellenizációs kísérleteket a Makkabeusok első könyvének és Josephus Flavius írásainak tükrében? Erről tart előadást Papp György az ELTE Bölcsészettudományi Karán április 8-án, jövő hétfőn délután 5 órától. Az előadó a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet egyetemi adjunktusa, héber és görög nyelvet tanít.

Tudomány / 2024. Március 31. / 19:50

Izrael: Ősi alagútrendszert tártak fel régészek Galileában

Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) munkatársai katonákkal és civilekkel együttműködve egy rejtett alagútkomplexumot találtak az izraeli Hukkokban – számol be a Heritage Daily. A járatok a Bar Kohba-felkelés időszakára datálhatóak.

Zsidó világ / 2024. Március 12. / 15:22

Mazsike-séta: Zsidók az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban

Milyen szerepet játszottak hittestvéreink az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban? Erről tudhatnak meg érdekes információkat, akik részt vesznek holnap a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) ünnepi sétáján Budapesten.

Zsidó világ / 2024. Március 05. / 09:57

Vita a Hunyadi téri zsinagógában: „Lehetséges-e siettetni a Messiást?"

Dr. Tatár György vallásfilozófus és dr. Fényes Balázs történész, nyelvész vitáját hallgathatják meg Izraelről, a zsidó államiságról, a zsidók államáról a megváltás tükrében. A rendkívül izgalmas és érdekes beszélgetést – amely a Hunyadi téri zsinagógakörzet szervezésében zajlott le – az alábbiakban teljes egészében megtekinthetik felvételről.

Tudomány / 2024. Február 21. / 11:50

Magyarics Tamás előadása: Arab–izraeli háborúk, 1956, 1967, 1973 (videó)

A Rubicon Intézet közelmúltban Budapesten megrendezett „Arab-izraeli kapcsolatok és konfliktusok” című, teltházas konferenciáján a jelenleg is zajló közel-keleti események történeti hátteréről hangzottak el előadások. A lenti videóban Magyarics Tamás egyetemi docenst, az ELTE Amerikanisztika Tanszékének vezetőjét hallgathatják meg.