MISPÁTIM, gyertya 02.21. 16:59, kimenete: 02.22. 18:04
25.02.21. | 23 Svát 5785
Gyengénlátó verzió

Tudomány / 2025. Február 20. / 14:15

Tudomány: A mezőgazdaságban alkalmaz mesterséges intelligenciát egy izraeli startup

A Fermata Croptimus platform nevű, a gazdálkodók számára készült rendszer beépül a növénytermesztés kezdeti szakaszába. A rendszer egyszerű, készen kapható kamerákon alapul, amelyeket a gazdálkodók üvegházaikba telepítenek.

Tudomány / 2025. Február 19. / 14:20

Tudományos pályázat – egyetemi és főiskolai hallgatók munkáit várjuk

A pályázat célja olyan hallgatók tudományos munkájának elismerése és további kutatásainak bátorítása, akik zsidó történelemmel, kultúrával szeretnének foglalkozni. Az eddigi kiírásokhoz hasonlóan fontosnak tartjuk az interdiszciplináris és multidiszciplináris megközelítéseket, és az idei témakiírásokkal ismét ilyen típusú dolgozatok elkészítésére szeretnénk lehetőséget adni.

Tudomány / 2025. Február 19. / 09:47

Náznánfalva emlékei különleges zsidó világba engednek bepillantást

Az elmúlt fél évben Király Mátyás és Lózsy Tamás által jelentős kutatómunka indult be annak érdekében, hogy a Zsidó Múzeumban a náznánfalvi fazsinagógáról nemrég megnyílt tárlat méltó módon mutathassa be az 1940-es évekre elpusztult épület megmaradt elemeit. Király Mátyással, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársával abból az alkalomból közlünk interjút, hogy a kiállításon tárlatvezetést tart február 20-án, délután 4 órától.

Tudomány / 2025. Február 18. / 10:46

A holokauszt nyelvei, avagy hogyan beszélünk a soáról?

A címben feltett kérdés állt a középpontjában a holokauszt-tudomány legjelentősebb tudományos tanácskozása, a Lessons and Legacies legutóbbi konferenciájának, amelyet a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetemen (University of Southern California) és a Claremont McKenna College-ban rendeztek. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárat dr. Csősz László történész, a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség Akadémiai Munkacsoportjának tagja képviselte. INTERJÚ

Tudomány / 2025. Február 09. / 10:35

2000 éves héber szöveg rejtélyét oldották meg a mesterséges intelligencia segítségével

A Jordán-völgyben negyven évvel ezelőtt bukkantak a régészek egy cserépdarabra, melyen fekete tintaszerű festékkel írt karakterek voltak. Tudták, hogy valamilyen szöveget, szavakat rejtenek a jelek, de mindeddig nem tudták megfejteni értelmüket.

ENGLISH / 2025. Február 06. / 09:44

Remains of Transylvania’s Only Wooden Synagogue Were Discovered by Chance

Last summer, two young staff members of the Hungarian Jewish Museum and Archives were tasked with organizing the institution’s attic, but their work led to an incredible discovery. They found fragments of an 18th-century wooden synagogue, which had been identified in 1911 by Rabbi Ferenc Löwy as "the oldest Jewish temple in Transylvania". An exhibition showcasing these remains opened yesterday at the museum.

Tudomány / 2025. Február 03. / 16:23

Egy padláson, véletlenül bukkantak rá Erdély egyetlen fazsinagógájának maradványaira

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár két fiatal munkatársa tavaly nyáron azt a feladatot kapta, hogy rakjon rendet az intézmény padlásán, de a munka hihetetlen eredménnyel járt. Megtalálták annak a XVIII. századi fazsinagógának a darabjait, amelyet 1911-ben Löwy Ferenc rabbi „Erdély legrégebbi zsidó templomaként” azonosított. E maradványokból nyílt tegnap kiállítás a múzeumban.

Tudomány / 2025. Február 03. / 10:00

A végtelenbe és tovább: Zsidóság és az űrutazás

A zsidóság és az űrkutatás kapcsolata első pillantásra talán szokatlannak tűnhet, de valójában számos zsidó származású tudós és űrhajós járult hozzá a világűr felfedezéséhez. Az alábbiakban bemutatunk néhány jelentős személyiséget és érdekességet, amelyek összekötik a zsidó hagyományt és az űrkutatást.

Tudomány / 2025. Január 31. / 11:32

Egyedülálló erdélyi fazsinagóga darabjai a zsidó múzeum új tárlatán

Az erdélyi Náznánfalva XVIII. században épült, egyedülálló fazsinagógájának megmaradt darabjai 1941-ben kerültek a budapesti zsidó múzeumba. E tárgyak állnak a középpontjában annak az új tárlatnak, amely Az írás a falon – Mikdás Meát címmel nyílik meg a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár II. emeleti kiállítóterében február 2-án, e héten vasárnap délután 5 órakor.

Tudomány / 2025. Január 31. / 11:02

Képek takarásában – Pillanatfelvételek a munkaszolgálatról

A Holokauszt Múzeumban mutatják be Lénárt András – Ádám István Pál: Képek takarásában – Pillanatfelvételek a munkaszolgálatról című tanulmánykötetét február 2-án, vasárnap délután 4 órától. Mint a szerzők írják: azt remélik, hogy a kronológiába rendezett esettanulmányaik, „pillanatfelvételeik" hozzásegítik az olvasót az egykori „muszosok" és közeli hozzátartozóik gondolatvilágának, és főleg tapasztalatainak mélyebb megértéséhez.

Tudomány / 2025. Január 28. / 11:42

Holokauszt-kutatás: „Már nem a nagy narratívák a jellemzők"

A könyvben szereplő témák sokszínűsége – például létezik-e valójában ún. „tétlen szemlélő”, milyen volt a pesti gettó topográfiája, vagy éppen milyen házassági hirdetéseket adtak föl a zsidó nők és férfiak a soá előtt és után – már önmagukban mutatták a forrásokhoz és általában a kutatáshoz való viszony változását – hangzott el A Holokauszt Magyarországon 80 év múltán: Új kutatási irányok című könyv bemutatóján az OR-ZSE-n.

Tudomány / 2025. Január 15. / 10:40

Példátlan tudományos elismerés az OR–ZSE oktatójának: Zsengellér József MTA doktori címet szerzett

2025. január 14-én, kedden 11 órakor az MTA Teréz körúti Díszterme adott otthont Zsengellér József "Ókori jahvista csoportok a bronzkortól Joannész Hürkanoszig. Korabeli forráselemzés" című MTA doktori értekezésének nyilvános vitájának. A tudományos élet e kiemelkedő eseménye egyúttal az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) történetének is példátlan alkalma: először fordult ugyanis elő, hogy az egyetem egyik oktatója elnyerte az MTA doktora címet.