Superman régen anarchista zsidó volt

2016. Április 26. / 20:16


Superman régen anarchista zsidó volt

De aztán, sajnos, asszimilálódott ő is a középosztályhoz


A jewcy magazin áttekintése szerint Supermant államellenes felforgatóként, a gyengék és elnyomottak védelmezőjeként álmodták meg szegény, kelet európai bevándorlóktól származó zsidó alkotói. Későbbi sorsa párhuzamos az elközéposztályosodott amerikai zsidóságéval.


Az amerikai jewcy magazin, ez a fiatalosan szemtelen, elkötelezetten baloldali zsidó újság fellapozta az első Superman-képregényeket és úgy találta, hogy Superman (ne feledjük, az eredeti neve a kriptoniul is meglehetősen zsidós Kal-El) az eredeti, 1938-as elgondolás szerint elsősorban az állami erőszak, a háború és a korrupció ellensége volt, nem pedig a törvények betartásának őre, az amerikai életforma és szokások számonkérője.

A szuperhős első kalandja során például betör a polgármester házába, hogy megmentsen valakit, akit ártatlanul akarnak kivégezni, szembeszáll a korrupt fegyverkereskedők és az állam tisztátalan szövetségével, olyan figuraként tűnik fel, aki az állami elnyomás ellen védi kíméletlen eszközökkel a kiszolgáltatottakat, a szegényeket és a nőket.

Progresszív, balos zsidó szuperhősként kezdte pályáját, felszabadító és bosszúálló idegenként, híven tükrözve alkotói társadalmi helyzetét és tapasztalatait: az emigráns, kiskereskedő szülőktől származó, szegény, kívülálló zsidógyerekekét, Jerry Siegelét és Joe Shusterét, akik nem ájultak el a gazdagoktól és kivételezettektől. Az amerikai zsidóság ekkor még a szegény és üldözött kelet-európai bevándorlók gyerekeinek világa volt, a „fehér” középosztályba és a középosztályos konformizmusba vezető nagy menetelés előtt és ebből a világból származott Superman is a jewcy visszatekintése szerint.

Aztán lezajlott az egykori kitaszítottak gyors és sikeres asszimilálódása és szemléletváltása, bár nem szabad azt sem feledni, hogy a zömében már középosztályos zsidó közösség tekintélyes része lelkesen a fekete polgárjogi mozgalom mellé állt a ’60-as években.

Ezt az új társadalmi státuszt tükrözték Superman tekintélytisztelő fellépései a kormány alkalmazásában már a Reagan-korszaktól. „Túl sokba került a belépő a country-klubba”-foglalja össze kicsit gonoszkodóan a jewcy-cikk. Jelenlegi, szomorú állapotában pedig Superman inkább emlékeztet szerintük egy Trump-tömmeggyűlés erőszakos hajlamú résztvevőjére, mint egykori önmagára.

Kal-El másrészt annyiban is „asszimilálódott”, hogy szupererejével folytatott küzdelme, önkorlátozási kísérletei, emberré válása és halála már a Jézus-történetet idézte (aki ugyanakkor emberként szintén zsidó volt).

A lázadó, állam-és hatalomellenes, anarchista Superman azonban visszatér a jewcy reményei szerint, de már nem a zsidók, hanem kínai emigránsok gyerekeinek képregényeiben. Gene Luen Yang, egy második generációs kínai-amerikai rajzoló tollán, az eredeti, konformistává vált Superman halála után megszületett ugyanis az új, kínai Superman. Talán egy új kívülállóvá válik majd, az elnyomottak új szuperhősévé, hogy a szegény kis zsidók társadalmi tapasztalata benne éljen immáron tovább.

Ide kattintva látható a kínai Superman rajza

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek