Mai születésnapos: Zelk Zoltán, a legnagyobb magyar zsidó gyerekköltő

2017. December 18. / 20:47


Mai születésnapos: Zelk Zoltán, a legnagyobb magyar zsidó gyerekköltő

Elolvadó világban élt szegény zsidófiúként, ágyrajáróként a nagyvárosban, holokauszt-túlélőként, börtönviselt ’56-osként: a veszendő élet bensőségességét világították meg fényükkel versei. Elolvadt a világ, de a közepén érintetlenül megmaradt az ősbizalom: anya ül, és ott ülünk az ölében mi.


„Ki emel, ki emel, ringat engemet, kinyitnám még a szemem, de már nem lehet, elolvadt a világ, de a közepén anya ül, és ott ülök az ölében én.” Az elolvadt világ költője volt, amelyben megmaradt a legeredendőbb szeretett otthonossága. Ez tette gyerekköltővé, ennek a gyereki bizalomnak az érinthetetlensége, amelyet akár szabálytalan hitnek is nevezhetünk. A dolgok visszavonhatatlan otthonossága járja át verssorait, szinte érezzük, ahogy melegítenek, ezt Szép Ernőtől tanulta és még tovább vitte. A József Attiláé után az övé a legismertebb altató a magyar költészetben. Világát keresztül-kasul átitatja, telíti a szorongás, amelyet nem töröl el, de felold ez a bensőségesség: „a táncuk karikás, mint a koszorú, meg is hal egy kis bogár, mégse szomorú”.

Messziről jött, szegény zsidó családból ágyrajárónak fűtetlen albérletekbe, a fővárosba, elátkozott költő volt, végzetesen költő, akinek nélkülözései azonnal muzsikává váltak, ahogy észlelte őket. Ösztönös költő volt, közvetlenül változott át körülötte verssé a világ. A verse mindig „tűzből mentett hegedű” volt, pusztulásból született vigasztaló zene.

Legnagyobb verse mégis az elárvult szeretet fájdalmának szinte tébolyult monológja, a Sirály monotonul kétségbeesett zenéje, szerelme gyászolása, aki meghalt, amíg Zelk börtönben volt azért, amit 1956-ban csinált, amikor megbánta naiv kommunista lelkesedését, a pártos énekét.

„Az ágakon a cinegék.
A sírok közt a nénikék.
Egyik oly régen térdepel,
mintha sohase kelne fel.

Az arca föld, az arca rét,
nagy sárga könnye margarét.
És jő a szél s úgy fújja szét,
mint szirmokat, a nénikét.

Aluszik már a cinege.
Röpül a sír, a nénike,
a tujabokor, a fenyő –
az égre száll a temető”


Aki ezt olvassa, tudja, ha nem tanulta is, hogy a vers a dalból született és a vigasztalás még itt is közel férkőzik a szívéhez, erre a nénike margaréta könnycseppjeire és az égre szálló alkonyi temetőre csak Zelk Zoltánnak volt szeme az egész világon.

Meg is hal egy kis bogár, mégse szomorú. Ez a kis bogár a fényben céltalanul dongó ember élete és Zelk Zoltán azért járt köztünk, hogy ha meg is halunk néha, kicsit, végül is elkerülhetetlenül, azért mégse legyünk ettől nagyon szomorúak.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Gyász: Elhunyt Hegyesi Gábor, a hazai szociális munka nagy öregje
Judaizmus
Szabad-e fára mászni szombaton?
2025. Március 24. / 14:20

Szabad-e fára mászni szombaton?