Mai születésnapos: Petress Zsuzsa primadonna, Bessenyei Ferenc „Goldéja”

2016. December 11. / 18:19


Mai születésnapos: Petress Zsuzsa primadonna, Bessenyei Ferenc „Goldéja”

A Hegedűs a háztetőn 1973-as bemutatója, kolosszális sikere, betiltása, majd jó évtized utáni felújítása mérföldkövek a létező szocializmus magyar zsidó történelmében és ez Bessenyei Ferenc Tevjéje mellett nem utolsósorban Petress Zsuzsa Goldéjának is köszönhető.


Alig múlt el 20, amikor végzős színinövendékként szerződtette a legendás Fővárosi Operettszínház 1949-ben. 25 éves korában, 1953-ban ismerte meg és zárta a szívébe a magyar közönség, Gábor Miklóssal az oldalán, amikor az Állami áruház képkockáin egymásra találtak a rákosista propaganda álompárjaként: Egy boldog nyár Budapesten. A dal igaz volt, a két gyerek szép és szeretetreméltó, ezért a kettősük máig túlélte azt a hazugságot, amelynek a szolgálatába akarták állítani: az Egy boldog nyár Budapesten, hangozzék bármilyen bután is ez, példázat a művészet, a művészi igazság erejéről.

Az Operettnek valóban primadonnája, első hölgye lett, Honthy Hanna méltó örököse és bőven belenyúlt még karrierje a musical magyarországi térhódításába, amelyet a Hegedűs a háztetőn bemutatója tett teljessé 1973-ban.

Az előadás, amelyben Bessenyei és Petress játszották a főszereplő házaspárt, Tevjét és Goldét, akik alól kiszalad saját, a hagyomány által berendezett, szegény és bensőséges világuk, ahogy lassan megöregednek, és akiket végül ki is űznek ebből a világból, nem csak zenés színpadi, de politikai szenzáció is volt. A bemutató éve, 1973, a jom kippuri háború ideje, az „új gazdasági mechanizmus” elgáncsolásának ideje, az itt-ott antiszemita zamatú, Heller Ágneséket kérdőre vonó „filozófusper” ideje – ebbe a világba robban be és arat hatalmas sikert az amerikai zsidó nosztalgiadarab az Óvilágról és a hagyományról. Az elsöprő és zsidó körökön messze túlcsapó siker is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a magyar kulturális pártvezetés – alighanem moszkvai sugallatra – leveteti a darabot a színház műsoráról 1974-ben, Petress nemsokára távozik is az Egyesült Államokba. De a duettjük Bessenyeivel, amelyben a családjaik által összeboronált, egész nehéz életüket közösen leélő, öt lányukat együtt felnevelő Golde és Tevje felfedezi, hogy szeretik egymást, nagyon népszerű marad. „Új világ ez, Golde. Szerelem”.

A Hegedűst aztán 12 év után újra műsorra tűzték a Gorbacsov által bevezetett reformok, a glásznoszty évében, de ez már a rendszerváltás körüli és utáni „a zsidó reneszánsz” történetéhez tartozik. Akárhogy is, Petress Zsuzsa megejtően szépen játszott el egy gondoktól meggyötört, jámbor és hűséges zsidóasszonyt egy kitüntetett pillanatban és nagyban hozzájárult ezzel a magyar zsidók öntudatának megerősödéséhez Bessenyeivel együtt.

„Ez volt az ő jutalomjátéka. A szőke primadonnából egy idős, fáradt zsidó asszony lett." – emlékezett Felföldi Anikó.

Márciusban volt 15 éve, hogy alig több mint 72 évesen Petress Zsuzsa meghalt. Ma lenne 88 éves.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek