Gyász: Elhunyt Peter Munk üzletember, a Zsidó Múzeum bőkezű támogatója

2018. Március 29. / 16:05


Gyász: Elhunyt Peter Munk üzletember, a Zsidó Múzeum bőkezű támogatója

Csütörtökre virradóan 2018. március 28-án otthonában, családja körében 90 éves korában elhunyt Peter Munk.


Peter Munk 1927-ben született Budapesten, híres tudósok és gazdag vállalkozók családjában. Születésekor apja, Munk Gábor volt a kiterjedt família leggazdagabb tagja, aki a Manner ostya magyarországi forgalmazójaként alapozta meg vagyonát, amit később komoly ingatlan befektetésekkel gyarapított.

Budapest egyik legnagyobb adófizetőjeként, a Pesti Izraelita Hitközség elöljárójaként ki tudta járni családjának a menekülést 1944-ben: a család a „Kasztner-vonaton” érkezett Svájcba. Peter Munk édesanyja nem volt az utasok között, ő túlélte Auschwitzot, és szabadulása után levelet írt akkor tizennyolc éves fiának: „Menj Észak-Amerikába, tanulj, szerezz egy jó munkát és keress sok pénzt”. Peter megfogadta a tanácsát, Kanadába ment, ahol nincstelen diákként beiratkozott a torontói egyetemre. Tehetségének, szorgalmának és kitartásának köszönhetően első, kudarcos üzleti kísérletei után 1983-ban alapította meg a Barrick Gold Company-t, mely végül Kanada leggazdagabb emberévé tette. A családjában megszerzett értékrend alapján azonban nemcsak a leggazdagabb lett, hanem ehhez méltóan Kanada történetének legbőkezűbb adományozója is. 1992-ben alapította meg a „Peter and Melanie Munk Charitable Foundation”-t, melyen keresztül több mint háromszáz millió dollárral támogatott egészségügyi és oktatási létesítményeket. Százmillió dollárral támogatta a torontói szívgyógyászati központot, és további milliókkal alma materét, a torontói egyetemet, ahol támogatásával jött létre a Munk School of Global Affairs a gyorsan változó társadalmi környezet tanulmányozására. Peter Munk büszke kanadai volt, gyakran említette, hogy anyagi háttér, képzettség és nyelvtudás nélkül megérkezve „Kanada kinyitotta a kapuit előtte, és mindent ennek az országnak köszönhetett”.

Nagylelkű támogatását élvezi a Magyar Zsidó Múzeum is. Időskorára Peter Munk is visszavonult az aktív napi munkából, és igyekezett gazdag családi hagyatéka megőrzéséről gondoskodni. Örömmel értesült arról, hogy nagybátyja, Munkácsi Ernő amellett, hogy a vezető szerepet játszott a Pesti Izraelita Hitközségben, a mi múzeumunk igazgatója is volt 1931 és 1945 között. Tudott arról is, hogy unokahúgával, Munkácsi Majával közösen számoltuk fel azt a lakást, ahol idős korában nagyapja, az akadémikus nyelvész Munkácsi Bernát is élt, és ahonnan számos fontos családtörténeti dokumentum és relikvia került a gyűjteményünkbe. Ezt akarta kiegészíteni mindazzal, amit ő őrzött torontói lakásában. Tavaly meghívott magához, és lányával, Ninával és az archívumát rendezgető levéltárossal, Janine-nal végignéztük a régi családi fényképeket és dokumentumokat, azonosította számunkra egy rég elsüllyedt világ már csak az ő emlékezetében élő szereplőit, rengeteget mesélt és optimistán tervezgettük, hogy milyen módon lehet ezt a fantasztikus családi örökséget a mai magyarországi zsidó oktatás szolgálatába állítani.

Peter Munk szinte gyerek volt még, amikor elüldözték Magyarországról, így a családi emlékezet egy jelentős részét sem kaphatta meg itt, csak idős korában, torontói ebédlőasztala mellett, amikor Munkácsi Bernát családtörténeti jegyzeteit lapozgatva újabb és újabb csodákra bukkantunk. Kiderült, hogy egyik őse, az 1741-ben elhunyt kismartoni Spitz Izsák számos zsidó foglyot váltott ki Buda 1686-os ostromakor, majd támogatta a kismartoni zsinagóga felépítését. Elmesélhettem neki, hogy Maja lakásából hozzánk került másik őse, Lerner József rabbi Oneg Nefes című, Prágában nyomtatott rabbinikus munkája 1795-ből. Nagyapja, Meir Avraham Munk – akiről Peter a héber nevét kapta – visszaemlékezéseit ő is ismerte, hiszen ennek magyar fordítása 2002-ben megjelent a Múlt és Jövő kiadónál. Aztán jöttek az újabb és újabb fényképek, nagybátyjai, unokatestvérei képei, akik mind a kanadai, amerikai, izraeli zsidó közösségi élet és az egyetemek támogatói voltak: egy egész világ tárult fel a Magyarországról elmenekült zsidó emigráció életéből. Most mindezt rendezzük, digitalizáljuk és bőkezű támogatásának hála, lefordítjuk a kiállítás és az oktatás nyelvére is. Arra törekszünk, hogy ez a nagyon gazdag, a magyarországi zsidó történelemben szinte példátlanul megmaradt örökség fennmaradjon, és Peter Munk kívánságának megfelelően a mi jelenünk és jövőnk számára is példamutató értékként szolgálhasson. Peter Munk, Meir Avraham emlékéből fakadjon áldás.

Toronyi Zsuzsanna

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár Peter Munk tiszteletére megemlékezést tart a Múzeumban 2018. április 4-én (szerda), délután 5 órakor.

Az eseményen beszédet mond:
Heisler András
, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke; Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója és Isabelle Poupart, Kanada budapesti nagykövete.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek