Öt tény Jahja Sinwarról, "az október 7-i terrortámadások kitervelőjéről

2024. Augusztus 11. / 22:02


Öt tény Jahja Sinwarról, "az október 7-i terrortámadások kitervelőjéről

Jahja Sinwar, aki a Hamász október 7-i mészárlása mögött álló, több mint 1200 izraeli megölésével és 250 túsz ejtésével ismert, a világ egyik legkeresettebb terroristává vált.

Az American Jewish Committee (AJC) elemzése a Hamász új vezetőjéről

A Hamász belbiztonsági szolgálatának vezetőjeként a "Khan Younis mészárosának" nevezett Sinwar több mint két évtizedet töltött izraeli börtönben két izraeli katona meggyilkolásában játszott szerepe miatt, amikor a Hamász belső biztonsági szolgálatának vezetőjeként, a vádak szerint Izraelnek információkat átadó palesztin informátorokat hallgatott ki, kínzott és ölt meg, valamint olyan palesztinokat, akiket azzal gyanúsítottak, hogy eltértek a szigorú iszlám viselkedési szabályoktól. A Gilad Shalit-alku részeként 2011-ben szabadult.

Miután július 31-én Teheránban meggyilkolták a Hamász katari székhelyű politikai vezetőjét, Iszmail Haníje-t, amit széles körben Izraelnek tulajdonítottak, Sinwar most a Hamász "politikai vezetőjeként" váltotta őt, így mostantól ő irányítja a Hamász katonai és politikai ágát. Ez azt jelenti, hogy a Hamász teljes mértékben magáévá tette az Irán-párti megközelítést, és a terrorhadseregével együtt része Teherán Izrael elleni "ellenállási tengelyének".

Íme öt dolog, amit tudni kell Jahja Sinwarról és arról, hogy mit jelent az előléptetése az Izrael és a Hamász közötti háború jövőjére nézve.

Alapító szerep a Hamászban

Jahja Sinwar 1962. október 29-én született a Gázai övezetben lévő Khan Younis menekülttáborban, amikor az egyiptomi megszállás alatt állt.

Később a gázai Iszlám Egyetemre járt, ahol arab és iszlám tanulmányokat tanult. Az egyetem a politikai aktivizmus melegágya volt, és Sinwar bekapcsolódott a Muszlim Testvériségbe, abba a szunnita iszlamista szervezetbe, amely buzgó szekularizmus- és Nyugat-ellenességéről, valamint egyéb doktrinális elemeiről ismert, amelyek olyan erőszakos szélsőséges/terrorista csoportokat szültek, mint a Hamász.

Az 1980-as évek végén Sinwar a Hamász egyik alapító tagja volt, amely az első intifáda, az erőszakos palesztin felkelés idején jött létre. A Hamász társalapítójának, Jaszin sejknek, a Hamász szellemi és ideológiai vezetőjének közeli munkatársa lett, egészen a sejk 2004-es izraeli meggyilkolásáig.

A Khan Younis-i mészáros

A terrorcsoport korai éveiben Sinwar segített létrehozni az al-Majdot, a Hamász belső biztonsági szolgálatát. Az al-Majd volt felelős az izraeli hatóságokkal együttműködők azonosításáért és likvidálásáért, aminek köszönhetően kiérdemelte a "Khan Younis-i mészáros" becenevet a feltételezett palesztin informátorok és minden olyan személy brutális meggyilkolásáért, aki a Hamász szigorú társadalmi kódexétől eltérően járt el - olyan eszközökkel, mint a borotvapengék és macheték.

Egy gyilkos szeme

1988-ban Sinwar-t az izraeli hatóságok letartóztatták terrorista tevékenységben való részvétele miatt, többek között két izraeli katona elrablásáért és meggyilkolásáért, valamint négy Izraellel történő kolaborációval vádolt palesztin meggyilkolásáért, amiért Izrael négy életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki rá.

A börtönben töltött idő alatt Sinwar hírneve a palesztin foglyok és a Hamász-tagok körében egyre nőtt. Michael Koubi, az izraeli Shin Bet biztonsági szervezet tisztje, aki több mint 150 órát töltött Sinwar kihallgatásával, úgy jellemezte őt az ABC Newsnak, hogy "a szemei egy gyilkoséi".

Ismat Mansour palesztin aktivista és író, aki 15 évet töltött Sinwarral egy börtönben, "keménynek" és "pragmatikusnak" nevezte Sinwart. A börtönben Sinwar folyékonyan megtanult héberül, és ideje nagy részét az izraeli társadalom és biztonsági kérdések tanulmányozásával töltötte, beleértve az izraeli hadsereget is.

Miután 2007-ben erőszakkal kiszorította a Palesztin Hatóságot a Gázai övezetből, a Hamász lett a tengerparti terület de facto ura.

2006-ban Gilad Shalit izraeli katonát a terrorcsoport egy határokon átnyúló támadás során foglyul ejtette, és több mint öt évig tartották fogságban Gázában.

Sinwar közvetlenül részt vett a Hamászon belüli belső megbeszélésekben és döntésekben a csereüzlet feltételeiről. Segített meghatározni a foglyok listáját, akiket a Hamász követelne Shalitért cserébe, előnyben részesítve a magas rangú és régóta szolgáló foglyokat.

2011 októberében megállapodás született, amelyben Izrael beleegyezett, hogy Gilad Shalitért cserébe 1027 palesztin foglyot engedjen szabadon. Az alkut két szakaszban hajtották végre. Sinwar a csere első szakaszában szabadon bocsátott, nagy hírű foglyok között volt. Szabadulása jelentős nyereség volt a Hamász számára, ami erősítette a terrorszervezet vezetését és morálját.

2015-ben Sinwar, valamint a Hamász katonai vezetője, Mohammed Deif, aki júliusban egy izraeli légicsapásban vesztette életét, az amerikai kormány "különlegesen kijelölt globális terroristák" közé sorolta.

Az október 7-i mészárlás kitervelője

Miután kiszabadult a börtönből, Sinwar gyorsan emelkedett a Hamász vezetőségének soraiban és egyesítette a gázai palesztin frakciókat, ahol megfogadta, hogy "kitöri a nyakát" mindenkinek, aki az útjába áll.

2017-ben, Iszmail Haníje Hamász-vezetővé történő előléptetését követően Sinwart választották meg a Hamász vezetőjévé a Gázai övezetben, és ezzel a szervezet politikai és katonai stratégiájának élére került.

2018-ban támogatta a Gáza és Izrael közötti határkerítés mentén hetente megrendezett erőszakos palesztin tüntetéseket, már itt megmutatkozott az a hideg, számító gondolkodása, amely Izrael legyőzése érdekében kételyek nélkül hajlandó palesztin életek feláldozására.

"Csak vérrel kerülünk a címlapokra" - mondta Sinwar akkoriban egy olasz újságírónak adott interjúban. Ha nincs vér, nincs hír".

Szakértők Sinwarnak tulajdonítják az október 7-i brutális mészárlás megtervezését és végrehajtását.

Dr. Michael Milshtein, az izraeli védelmi hírszerzés volt tisztviselője és a Tel Aviv-i Egyetem Dayan Központjának vezető elemzője az ABC Newsnak elmondta, hogy amikor valaki az október 7-i brutalitás magvait próbálja megtalálni, nemcsak az ideológiát, hanem Jahja Sinwar személyiségét is meg kell értenie.

Milshtein szerint Sinwar brutalitása a Hamászon belüli állítólagos disszidensekkel szemben "elterjedt" a szervezeten belül, és zsidók és izraeliek ellen irányult, ami az október 7-én elkövetett atrocitásokban csúcsosodott ki.

Sinwar izraeli börtönökben töltött évei alakították a túszejtésről alkotott nézeteit is, ami az október 7-i mészárlás kulcsfontosságú része volt. Személyesen elkötelezett volt amellett, hogy minél több palesztin foglyot szabadítson ki, és a túszejtést eszköznek tekintette arra, hogy engedményeket csikarjon ki Izraeltől a palesztin foglyok szabadon bocsátásáért.

A palesztin civilek "szükséges áldozatok"

Izrael folyamatos, Sinwar likvidálására tett erőfeszítései közepette, Sinwar eddig nem volt hajlandó beleegyezni egy olyan tűzszünetbe és túszalkuba, amely segítene a háború befejezésében.

A Sinwar által az Izraellel folytatott közvetett tárgyalásokban részt vevő Hamász-vezetőknek küldött üzenetek szerint késznek mutatkozott arra, hogy palesztin civil életeket áldozzon fel saját előnyeiért, a palesztinok halálát "szükséges áldozatoknak" nevezve.

A harcok befejezését is elutasította, és a palesztin megbékélés és a háború utáni terv ellen lépett fel, "szégyenletesnek és felháborítónak" nevezve az erőfeszítéseket.

"Amíg a harcosok még állnak, és nem vesztettük el a háborút, addig az ilyen kapcsolatokat azonnal meg kell szüntetni" – mondta tavaly decemberben. "Megvannak a képességeink arra, hogy még hónapokig folytassuk a harcot".

Sinwar jelezte, hogy hajlandó meghalni a harcokban, és az Izrael elleni harcot is az iraki Kerbala 7. századi csatájához hasonlította, ahol Mohamed próféta unokáját megölték.

"Tovább kell haladnunk a megkezdett úton" – írta Sinwar. "Vagy legyen ez egy új Kerbala".

Forrás: American Jewish Committee (AJC)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Álló tapssal ünnepeltük a 15. Újpesti Kántorkoncertet
Élet + forma
Bárhesz sütés, jótékonyság: Rumbi Tanház a Judafesten
Izrael védelmében
Visszavonta kampányát az Adidas: Nem lesz reklámarc Bella Hadid