A kultúra.hu számolt be a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó idei programjáról, melynek során 2025. április 25. és május 25. között sokszínű és egzotikus programkínálattal várják a közönséget. A fesztivál során a nézők találkozhatnak többek között monumentális mongol történelmi eposszal, szlovák–magyar színházi koprodukcióval, többnyelvű mexikói előadással, albán, bolgár, francia, görög, héber, kínai, lengyel, olasz, román és szerb nyelvű színházi alkotásokkal.
Az idei Madách Nemzetközi Színházi Találkozó tizenkettedik alkalommal fogadja a világ minden tájáról érkező színházi társulatokat, vendégelőadásokat – írja a kultúra.hu. A fesztivál 2014-es alapítása óta eltelt időszak alatt a Nemzeti Színház szervezésében zajló találkozó az európai kulturális élet elismert színházi eseményévé nőtte ki magát. Az idei fesztiválon visszatérő vendégként találkozhatunk olyan kiemelkedő mesterek alkotásaival, mint Silviu Purcărete, Theodórosz Terzopulosz, Jan Fabre, illetve láthatjuk a tavaly elhunyt legendás litván rendező, Rimas Tuminas egyik utolsó színpadi művét is.
Először szerepel a MITEM programkínálatában a gnieznói Teatr Fredy Lengyelországból, méghozzá Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című kultikus könyve nyomán készült előadással, amely a fiatal magyar rendező, Szilágyi Bálint színpadi látomásaként modern felfogásban, futurisztikus színházi eszközökkel mutatja be a mai világunkban is felfedezhető embertípusokat, a magány fullasztó érzését és azt a titkot, amely a rózsa metaforáján keresztül az emberi lélek „megszelídítésre” irányuló vágyát jelképezi. Az előadás „kis hercege” egy furcsa, bizarr, rejtélyes, olykor félelmetes világon vezeti végig a közönséget, amely egyúttal vicces és gyönyörű is, ám a különös találkozások végül arra a felismerésre vezetnek, hogy „a fölnőttek fölöttébb furcsák”. A nézők pedig feltehetik maguknak a kérdést: vajon hová lett az ártatlanságunk, kíváncsiságunk és boldogságunk?!
A kínai Xi'an Yisu Színház előadása Sanhsziból a civilizációk és népek összeütközésének történelmi viharában játszódó szívszorító szerelmi történet. A Liu Enping szövegéből Yang Jun által rendezett előadás, a Zhaojun utazása a han nemzetség és a hun népcsoport közötti konfliktus és egymásra találás szövevényes, intrikákkal teli útját meséli el, amelynek során eljön az a pillanat, amikor a főhősnek egy súlyos, drámai döntést kell hoznia, hogy megakadályozza a háború küszöbén álló két nép összecsapását.
A MITEM záróelőadásaként újra visszatér a Nemzeti színpadára a tel-avivi Gesher Színház, amely az előző fesztiválon nagy sikerrel játszotta a legendás litván színházi alkotó, Rimas Tuminas Anna Karenina-adaptációját. A tavaly tragikusan elhunyt rendező legutolsó munkája, az Edmond Rostand költői drámája nyomán készült héber nyelvű Cyrano (Egy szerelem komédiája) rendkívül összetett drámát tár elénk, amely a szabadság, a szerelem, a halál, a társadalommal való konfliktus és a háború témáit járja körül.
Az utóbbi évek egyre súlyosbodó geopolitikai kataklizmái folyamatos kihívás elé állítják a kulturális élet szereplőit, és azon belül is a színházi alkotókat – a gyűlölködéssel, a pusztítással és az értékvesztéssel szemben képesek vagyunk-e még a kölcsönös megértés jegyében a párbeszédet, a közös alkotást, a teremtést előtérbe helyezni? – teszi fel a kérdést a fesztivál közleménye.
Forrás: kultúra.hu
címlapkép: mitem.hu
![mazsihisz icon](https://mazsihisz.hu/modules/Mazsihisz/public/img/ikon_50x50_kek.jpg)