Nyaralás alatt járjuk be Horvátország vagy Olaszország legszebb zsinagógáit is!

2024. Július 14. / 08:24


Nyaralás alatt járjuk be Horvátország vagy Olaszország legszebb zsinagógáit is!

Sokan nem csupán a pihenésnek szentelik a nyaralásukat, hanem elmélyednek a helyi zsidó örökség és kultúra gazdag szövevényében is. Bizonyos úticélok mindkettőt kínálhatják azoknak, akiket érdekel a zsidó történelem és zsinagógaépítészet. Mutatunk pár kedvelt nyaralóhelyet, ahol az üdülővárosok és a turisták által kedvelt települések varázsát élvezve érdemes nyitott szemmel járni és felkeresni a szebbnél szebb zsinagógákat. Zucker-Kertész Lilla írása.

Dubrovnik, Fiume (Rijeka), Trieszt, Modena és Ravenna. E helyek nemcsak kellemes időtöltést ígérnek a nyári melegben, hanem egyedülálló bepillantást nyújtanak a helyi zsidó kulturális és vallási életbe is.

Dubrovnik

A dubrovniki zsinagóga a világ legrégebbi szefárd zsinagógája és Európa második legrégebbi, ma is működő zsinagógája. A festői óváros egy kis utcájába érkezve sok látogató nem tudja, hogy ezek a fehér kőfalak milyen titkokat őriznek a kis zsidó közösségről. A település szenátusa 1407-ben engedélyezte a zsidók letelepedését Dubrovnikban. 1492 és 1496 után a zsidókat kiutasították Spanyolországból és Portugáliából, így közülük sokan azokon a az Oszmán Birodalom felé tartó hajókon érkeztek Dubrovnikba.

Dubrovnik Synagogue 1.jpgwww.spottinghistory.com

A dubrovniki zsinagógát hivatalosan 1546-ban alapították. Számos felújításon esett át az évszázadok során, magán hordozva a különböző korok lenyomatait. A barokk stílusú belső díszítés 1652-ben készült el, a női karzatot elválasztó válaszfalat a VIII. században építették be. építették be. Ugyanebben az időben a dubrovniki zsinagóga méretét megnövelték, és megoldották az ülőhelyekkel kapcsolatos fő problémát. Ettől kezdve elegendő hely volt az esküvői szertartások lebonyolítására. 

A hosszúkás központi terem közepén egy megoldották az ülőhelyekkel kapcsolatos fő problémát. Ettől kezdve elegendő hely volt az esküvői szertartások lebonyolítására. A hosszúkás központi terem közepén egy három ívű fal található, amely kettéosztja a fából készült kerítéssel körülvett bimát. A frigyládában a Tóra-tekercseket tartják, amelyeket a Spanyolországból száműzöttek hoztak magukkal. A frigyládához vezető lépcsőn egy XIII. századi mór szőnyeg található. A szőnyeg állítólag Izabella spanyol királynő ajándéka volt egy zsidó orvosnak. A mennyezetet stukkóreliefek díszítik, égszínkékre festett, aranyszínű csillagokkal. A mennyezetről XIX. századi, firenzei stílusú csillárok lógnak le. 

A II. világháború után az 1990-es horvát függetlenségi háború okozott komoly károkat az épületben, 1997-ben azonban kapui újra megnyíltak a látogatók előtt.

Fiume

Az ortodox zsinagóga a horvátországi Fiumében, az Ivan Filipović utcában, a korábbi Galvani utcában (a Közgazdaságtudományi Karral szemben) található. 1931-ben készült el, hogy kielégítse az ortodox zsidók igényeit, akik kisebbségben voltak Fiumében a nagy zsidó közösséghez képest, amely a fenséges fiumei Nagy Zsinagógában gyűlt össze (1903-ban épült, és a nácik 1944-ben lerombolták). A kivitelezést Angyal Győző és Pietro Fabbro építészekre bízták. A zsinagóga egyszerű, háromosztatú homlokzata vörös téglából és kőlapokból épült központi testtel, ablakain Dávid-csillagra utaló díszítés látható. A belső tér egyetlen helyiségből áll, a női karzat erkélye a bejáratra néz.

Fiume synagogue.jpghttps://en.wikipedia.org/wiki/Rijeka_Orthodox_Synagogue

Az ortodox zsinagóga egyike azon kevés zsinagógának Horvátország területén, amely túlélte a holokauszt pusztítását. A templom azért maradt állva, mert a náci megszállás alatt lőszerraktárként használták, míg a fiumei nagy zsinagóga 1944. január 25-én elpusztult. A háború után így a kis ortodox zsinagóga adhatott otthont a kevés túlélő rijekai zsidónak abból a néhány évvel korábban még virágzó, több mint 2000 tagot számláló közösségből.

Trieszt

Az osztrák uralom alatt, 1908 és 1912 között épült, és Ruggero és Arduino Berlam építészek kézjegyét viseli a trieszti zsinagóga, amely látványosan mutatja be a zsidó közösség befolyását a város gazdasági és kulturális életében az 1900-as évek elején. Berlam sikeresen leküzdötte az alaprajzi elrendezés nehézségeit egy téglalap alakú épület létrehozásával, amelyet egy főkupola, három félkörív és egy négyzet alapú torony fed. 

triest synagogue.jpghttps://en.wikipedia.org/wiki/Synagogue_of_Trieste

Fontos kiemelni, hogy a trieszti zsinagóga mennyiben különbözik a közép-európai zsinagógák építésénél alkalmazott megoldásoktól, és azon ritka esetek egyike, ahol a bazilika mintája közvetít és alkalmazkodik a zsidó kultuszhoz és szertartásokhoz. Az építés rendkívüli bonyolultsága, valamint az építkezés során bevezetett technikai újítások a trieszti templomot a huszadik század eleji olasz építési technikák történetének egyik legfontosabb példájává teszik. A templom három hajóra tagolódik, amely egy fenséges apszisban csúcsosodik ki, aranyozott mozaikboltozattal. Az egész csarnok egy monumentális arénára néz, amelynek aranyozott rézajtói egy rózsás gránit újságtartó állványon nyugszanak, amely a törvénytáblák négy oszlopát hordozza. A második világháború alatt a zsinagógát lerombolták, és a náci megszállók könyvek és műtárgyak tárolására használták. Ezen a galérián, a bejárati ajtó fölött és egy hordó boltozat alatt egy nagy orgona található Dávid-csillagokkal keretezett sípokkal.

A zsinagógát 1942-ben bezárták a fasiszta rezsim faji törvények bevezetése után. A fasiszta osztagok feldúlták, később, a náci megszállás alatt pedig a zsidó házakból elkobzott műtárgyak és könyvek raktáraként használták. A közösség rituális ezüstjei megmenekültek a fosztogatástól egy ügyes rejtekhelynek köszönhetően, amely egyébként az épületben volt. Amint a háború véget ért, a zsinagóga újra kinyitott. Ma Európa egyik legnagyobb és legfontosabb zsidó imahelyeként tartják számon.

Modena

A modenai zsinagóga 1873-ból származik, és az egyik legnagyobb zsinagóga egész Olaszországban. A Piazza Giuseppe Mazzini tér, az ősi zsidó gettó szívében található.

Modena synagoge.jpghttps://www.atlasobscura.com/places/modena-synagogue

Az épület gyönyörű belső tere világos és díszes. A kupolás mennyezet élénk kékre van festve, és mindenütt aranyszínű csillagok vannak elhelyezve, amelyek a Tóra azon parancsolatát hivatottak szimbolizálni, hogy szaporodjatok és sokasodjatok.

Bár a zsinagógát Benito Mussolini fasiszta diktatúrája alatt bezárták, az építményt nem bántották, és a zsinagóga így különleges mód enged bepillantást a második világháború előtti európai zsidó életre. A holokauszt idején a modenai zsidóka koncentrációs táborokba küldték, míg sokan mások elmenekültek. A háború után a modenai zsidó közösség mintegy 470 tagról 185-re zsugorodott.

Szaloniki

A zsinagógát a Buchau városából származó Ernst Loewy (1878-1943)[1] építész tervezte. zsinagóga építése 1925-től 1927-ig tartott. A finanszírozás a Jugoszláv Királyság monastiri zsidóinak köszönhető.

thessaloniki synagogue.jpg

Ezek a családok a balkáni háborúk (1912-1913) és az I. világháború (1914-1918) idején menekültek el Monastirból, és Szalonikiben telepedtek le, létrehozva saját egy saját kehilát a nagyobb zsidó közösségen belül. A monastiri zsinagóga az utolsó a szaloniki zsinagógák nagy hagyományában, amelyek nevükben a gyülekezeti tagok származási helyét viselik (Askenáz 1376, Majorka 1391, Provincia 1394).

A II. világháború alatt a zsinagógát a Vöröskereszt foglalta le, így sikerült megmenteni. 1978 júniusában egy földrengés súlyosan megrongálta az épület szerkezetét. A görög kormány helyreállította, és ma elsősorban a főünnepek idején használják. 2016-ban fejeződött be a zsinagóga történelmi helyreállítása.

A zsinagóga ma már nem működik rendszeresen, a belvárosi Tsimiski utcában van egy új, a rabbinátussal és a Thesszaloniki Zsidó Hitközség irodáival közös zsinagóga, ami a közösség szolgálatában áll. A zsidó múzeum is ennek az új helyszínnek a közelében található.

Athén

Jelenleg Athénban él a legnagyobb zsidó lakosság Görögországban. Réges-régen, miután Bizánc bekebelezte a klasszikus görög birodalmat és a Római Keleti Birodalmat, Athén nem volt kedvező hely a zsidók számára. Attól kezdve, hogy az ókori Agora zsinagógát az V. században lerombolták, egészen a XIX. századig az athéni zsidó közösségnek nem volt zsinagógája.

A második világháború kitörésekor mintegy 3000 zsidó élt a városban, és ez a szám a német hatalomátvétel után az Észak-Görögországból menekülő zsidókkal tovább nőtt. Athén az olasz megszállási övezetben volt, ami több időt adott a város zsidóinak, hogy felkészüljenek a túlélésre. Az erős ellenállási mozgalomnak, a görög ortodox egyház intézkedéseinek és az athéni főrabbi előrelátásának köszönhetően a városszerte elrejtett és bújtatott zsidók többsége megmenekült a holokauszttól. Jelenleg körülbelül 3000 zsidó él Athénban, akik két működő zsinagógát használnak, mindkettő ugyanazon az utcán található: a Bet Salom zsinagógát és a szemközti román stílusú „Ioanniotiki" zsinagógát.

Athen zsinagoga Ioanniotiki.jpgA „Ioanniotiki" zsinagóga. Forrás: https://synagogues-360.anumuseum.org.il/gallery/ioanniotiki-synagogue/

Ez utóbbi neoklasszikus stílusban épült, hófehér homlokzattal és krémszínű díszlécekkel. Fekete kovácsoltvas erkélyek és korlátok futnak végig a zsinagóga teljes homlokzatán, melyek egy térkövekkel és széles napernyőkkel kialakított teraszt ölelnek körül. A tágas imaterem is modern neoklasszikus stílusban van berendezve, zsidó szimbólumokat illesztve a dizájn szerkezetébe. A nyugati falon lévő tóraszekrény gyönyörűen faragott, három tónusú fából készült, melybe belefaragták és arannyal vonták be a fontos zsidó elemeket. A bimát fa panelek veszik körül, az elülső részen egy sötétebb, díszes fadarab, amelyen egy menóra és más látványosan szép faragványok láthatók, amelyek aranyozottak.

Athen zsinagóga 1 Bét shalom.jpgBet Salom (Athén). Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Beth_Shalom_Synagogue

A Bet Salom zsinagóga 1935-ben épült fehér pentelei márványból, építészeti stílusában a görög hagyományokat idézi. A zsinagógát jelenleg Gabriel Negrin rabbi vezeti.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Hanukai ünnepséget tartottak Sopronban
2024. December 31. / 09:51

Hanukai ünnepséget tartottak Sopronban

Hírek, lapszemle
Novák Attila történész: A világ Bibi szerint