MIKÉC, gyertya 12.27. 15:41, kimenete: 12.28. 16:53
24.12.24. | 23 Kiszlév 5785
Gyengénlátó verzió

Judaizmus / 2024. December 23. / 09:12

Bava Batra 164: "Jehuda HáNászi megfenyíti a fiát"

A Talmud a mai dáfban a jogi dokumentumok gondos elkészítéséről szóló vita közepette kihasználja a lehetőséget, hogy emlékeztessen minket arra, hogy a rabbik ugyanígy vélekedtek arról, hogyan beszéljünk egymásról.

Judaizmus / 2024. December 20. / 09:46

Napi Talmud - Bava Batra 163: „Két sor"

A tegnapi dáfban megállapítottuk, hogy minden olyan okirat, amelyben a szöveg vége és a tanúk aláírása között kettő vagy több üres sor található, érvénytelen. A mai dáf gemarája a szokásos módon tisztázást követel.

Judaizmus / 2024. December 19. / 10:00

Napi Talmud - Bava Batra 162: "A hamisítások megelőzése"

A hamisítás megelőzése azóta okoz fejtörést, amióta csak jogi dokumentumok léteznek. A mai dáfban két új előírást tanulunk egy kóser dokumentumra vonatkozóan, amelyek célja a csalás megelőzése: Rav Jichák bar Jószéf mondja, hogy Rabbi Jochanán szerint: minden törlés esetében az írnoknak a dokumentum végére kell írnia: „És ez az ő hitelesítésük.”

Judaizmus / 2024. December 17. / 09:15

Napi Talmud - Bava Batra 161

Mi számít érvényes aláírásnak? Míg a legtöbben teljes nevükkel írnak alá dokumentumokat, vannak, akik írástudatlanság vagy fogyatékosság miatt csak egy X-et vagy ujjlenyomatot használnak jelölésként. Az Egyesült Államok Országos Közjegyzői Szövetsége szerint „az összes állam jogszabályai szerint az aláírás lehet bármilyen jel vagy szimbólum, amelyet az aláíró annak szán, hogy hitelesítse a dokumentumot.”

Judaizmus / 2024. December 15. / 15:37

Napi Talmud - Bava Batra 160: "Dokumentum dilemmák"

A Bava Batra traktátus utolsó fejezetének nyitó misnája így szól: Egy szokványos dokumentumban a tanúk belül, a papír írott oldalán írják alá. Egy összehajtott és megkötött dokumentumban a tanúk a hátoldalán írják alá. A Gemara felteszi a kérdést: Honnan származnak ezek az előírások?

Judaizmus / 2024. December 13. / 11:31

Napi Talmud - Bava Batra 159: „Királyi rendelet"

A rabbinikus tanítások szerint egy férfi nem szolgálhat tanúként olyan ügyben, amely egy közeli rokonát érinti, például apját, testvérét, fiát vagy közvetlen sógorát. Ez logikus: egy közeli rokon valószínűleg túlzottan érintett az ügy kimenetelében ahhoz, hogy elfogulatlan tanú lehessen. A mai dáf azonban egy különleges esetet tárgyal, amely megmutatja, mennyire furcsa lehet ez a rendelkezés.

Judaizmus / 2024. December 12. / 09:42

Napi Talmud - Bava Batra 158: "Örökös nézeteltérés"

A mai dáf folytatja azoknak az eseteknek a vizsgálatát, amikor két ember rövid időn belül hal meg, és nem tudjuk, ki halt meg először. Ilyen esetben mi a teendő a vagyonukkal, amelynek felosztása a haláluk sorrendjétől függően változik?

Judaizmus / 2024. December 11. / 14:00

Láson hárá – a rossz beszéd

A láson hárá, szó szerinti fordításban „gonosz beszéd”, a zsidó törvények által tiltott különböző beszédformákra utal. A köznyelvben a kifejezés az összes tiltott beszédmódra vonatkozik, függetlenül attól, hogy igaz-e vagy sem, és néha „rosszindulatú pletykaként” fordítják. Technikai értelemben azonban a láson hárá csak az igaz, de az alany számára káros beszédet jelenti.

Judaizmus / 2024. December 11. / 10:00

Napi Talmud - Bava Batra 157: "Újragondolás"

A mai dáfban a Talmud azt tárgyalja, hogy mi történik, ha valaki kétszer is zálogba adja a földjét két különböző embernek, két különböző kölcsönért cserébe. (Ne próbálják ki otthon!) Amikor a hitelezők behajtani jönnek, ki kapja meg a földet?

Judaizmus / 2024. December 10. / 17:00

Szörnyek, démonok és más mitikus lények a zsidó hagyományban

A zsidó hagyomány ellenzi a mágiát, a jóslást és a varázslást. Tiltásaiból pedig levonhatjuk a következtetést, hogy voltak, akik megpróbálkoztak ezen gyakorlatokkal. Mi a helyzet a mitikus lényekkel?

Judaizmus / 2024. December 10. / 10:11

Napi Talmud - Bava Batra 156: "Árvák ajándéka"

A hagyomány szerint a zsidó nagykorúság a lányoknál tizenkét, a fiúknál tizenhárom év. Azonban, ahogy láthattuk, a rabbinikus ítéletek nem kizárólag az életkort veszik figyelembe, amikor eldöntik, hogy valaki nagykorúnak számít-e.

Judaizmus / 2024. December 09. / 11:57

Napi Talmud - Bava Batra 155: "Már felnőtt"

Megtanultuk, hogy egy gyermek még a nagykorúság elérése előtt örökölhet elhunyt szülőjétől. Bár tulajdonjogot szerezhet, nem adhatja el az örökölt vagyont, mivel a legtöbb pénzügyi tranzakció, beleértve az ilyeneket is, csak akkor érvényes, ha mindkét fél nagykorú.