Nagyot alkotni Izrael dicsőségére

2019. Május 06. / 16:26


Nagyot alkotni Izrael dicsőségére

Szerző: Kácsor Zsolt

Magyar jubileumi portrékötet Izraelből Izraelnek: a modern zsidó állam megalapításának hetvenedik évfordulóját méltó könyvvel ünnepli az Izraelinfo. #Izrael70magyar – Hetven magyar képeslap a hetvenéves Izraelnek. Izraelinfo Alapítvány, Corvina, 2019, 328 oldal, 3990 Ft.


Az Izraelinfo szerkesztőségének tagjai, és más szerzők által – Kallos Bea ötlete alapján – készült el az az ünnepi kiállítású, jubileumi portrékötet, amely összesen hetven, magyar gyökerű izraeli személyiséget mutat be. A kötet előszavát Jair Lapid képviselő, a fülszöveget pedig Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke írta.

Olyanok kerültek be a könyvbe, mint Szenes Hanna, Fenyves Loránd, Kasztner Rezső, Jehudit (Judit) Arnon, Tomi Lapid, Efraim Kishon, Teddi Kollek, Amosz Manor, Jehuda Lahav, Uri Geller, és még folytathatnánk a sort. De a szerkesztők nem csak embereket és életutakat válogattak be a kötetbe, hanem jellemző intézményeket (ilyen például a cfati Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeuma), sajtótörténeti jelentőségű lapokat (ilyen a Múlt és Jövő vagy az Új Kelet), továbbá jellegzetesen magyar jelenségeket is (az első, magyarok által alapított mosávot, vagy az Izraelben is ismert „goulasht”).

57076244_10211921897877426_8728968614721355776_o.jpg

Az írások rövidek, tömörek és olvasmányosak, és szerencsére nem mindegyik marad meg a portré műfajánál, hiszen olvashatunk interjúkat és visszaemlékezéseket, sőt, versek is bekerültek a kötetbe (például Agi Misoltól). Kiemelésre méltó az igen gazdag képi illusztráció, amely szinte az egész elmúlt száz évet átfogja: nagy dicséret a képszerkesztőnek (bizonyos „Frankpetiként” szerepel a kolofonban). S persze nagy köszönet a teljes szerkesztői csapatnak, amely láthatólag nagyon komoly munkát fektetett bele ebbe a kötetbe. Ráadásul a szerzők szinte kizárólag önkéntesként, önzetlenül, azaz honorárium nélkül dolgoztak, a kötet bevételét ugyanis az izraeli magyar sajtó fejlesztésére kívánják fordítani. 

Kiemelném a kötetből Kristóf Juli írásait, aki remek hangulatfestő tehetséggel ábrázol; Politzer Maymon Krisztinát, aki kiváló a portré műfajában, mert közel tudja hozni hozzánk az ábrázolt személyt; és Shiri Zsuzsát, aki a tőle megszokott magas színvonalon és tárgyi tudással, tapasztalattal szállította le a szövegeket. 

Részlet Jair Lapid képviselő előszavából: 

„Kétlem, hogy bárki a magyar zsidóknál gyorsabban integrálódott volna Izraelben. Ha nem lett volna olyan rettenetes akcentusuk, észre sem vette volna senki, hogy a magyarok máshonnan jöttek. Egy magyar zsidó, akit Herzl Tivadarnak hívtak, és aki a Dohány utcai zsinagóga melletti házban született, megálmodta a zsidók államát, a szomszédai pedig az elsők között eredtek álmai nyomába. Ők nemcsak kivándorolni akartak Erecbe, hanem új hazát teremteni ott kávéházzal, színházzal, újsággal, szatírával. A magyarok azzal a céllal alijáztak Izraelbe, hogy haladéktalanul izraelivé váljanak...  Igazi cionisták voltak, de hitük szerint a cionizmus lényege nem abban áll, hogy feláldozzuk magunkat a szent hazáért, hanem hogy ott egy normális államot teremtünk és minden percet kiélvezünk.”

Részlet Heisler András elnök fülszövegéből:

„Hetven év alatt a zsidó állam korszerű országgá nőtte ki magát: légkondicionálók zümmögésével, örökké telefonozó fiatalokkal, az utakon futó robogókkal, a felhőkarcolók Isten-keresésével. Bár nem élünk ebben a néha szürreális kavalkádban, mégis Izrael biztos alapja pozitív zsidó öntudatunknak. Fontos ezért e könyv, mert bemutatja, hogy mi, magyar zsidók nem csak távolról szeretjük ezt a csodálatos országot, de a magyar zsidók az élet számtalan területén alkottak nagyot Izrael dicsőségére”. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek