Rendszerszintű Izrael-ellenesség a Wikipédián

2024. November 13. / 15:00


Rendszerszintű Izrael-ellenesség a Wikipédián

Hogyan használják a digitális dzsihádisták a globális információs csatornákat saját céljaikra? A Wikipédia – a világ ötödik leglátogatottabb weboldala, évi 100 milliárd látogatással – immár korántsem az objektivitás bástyája.

Több nyomozati kutatás is felfedte, hogy egy titkos hálózat, amely anti-izraeli aktivistákból áll, hatalmas "szerkesztési háborúban" vesz részt, és igyekszik alattomos módon anti-izraeli propagandát csempészni a Wikipédiába. Bár a Wikipédia szigorú, semleges nézőpontot hirdet, nyílt szerkesztési modellje – amely lehetővé teszi, hogy bárki szerkessze a cikkeket, gyakran még regisztráció nélkül is – sebezhetővé teszi a rendszert a manipulációval és visszaéléssel szemben.

wikipedia-bias-1240x698-SP.jpg

Olyan szervezett csoportok, mint a „Tech for Palestine” és a „Wikipedia Collaboration” – amelyeket valószínűleg Irán támogat – a Wikipédia eltérítésére törekednek.

Kis, rotációs rendszerben működő csoportokban dolgoznak, hogy elkerüljék a lebukást, és több mint 850 ezer szerkesztést végeztek izraeli témájú cikkeken, Izraelt „gyarmatosító, apartheid, népirtó rezsimként” beállítva. Lassan és fokozatosan, ezek a „kisebb szerkesztések” – gyakran csupán egy-egy szó vagy mondat hozzáadása révén – adják a kulcsfontosságú Wikipédia-cikkek tartalmának többségét, eltorzítva a narratívát, és a Wikipédia információs csatornáját Izrael-ellenes elfogultsággal árasztják el.

Rendszerszintű elfogultság

Több ezer izraeli vonatkozású cikkben sérül a Wikipédia alapvető „semlegességi” értéke:

A Wikipédia cikkei, mint például az „Izraeli Apartheid,” kétséges állításokat tüntetnek fel tényként. Egy cikk, amely eredetileg „Állítások Izrael 2023-as gázai támadásáról” címet viselte, most határozottan: „Gázai Népirtás” címen szerepel.

Anti-izraeli aktivisták külön oldalt hoztak létre, amely Izraelt a náci Németországhoz hasonlítja, miközben figyelmen kívül hagyják a palesztin társadalomban jelenlévő nácizmus jelenségét.

A Wikipédia Nadia Abu El Haj, egy szélsőséges nézeteket valló professzor szavait idézi, aki kétségbe vonja, hogy az askenázi cionisták valóban zsidók-e: „Az askenázi zsidó a legkérdésesebb zsidó, akinek történelmi és genealógiai gyökerei az ókori Palesztinában a legnehezebben láthatók és talán így a legnehezebben hihetők is.”

A Wikipédia elfogultsága magában foglalja a mainstream pro-izraeli hangok elhallgattatását. A Wikipédia megbízhatatlannak minősítette az Anti-Defamation League-et minden Izraelhez kapcsolódó kérdésben, míg az anti-izraeli forrásokat, mint az Al Jazeera és az Amnesty International „megbízhatónak” ítéli.

A rendszer eltérítése

Az elfogultság feltárása kulcsfontosságú, mert a Wikipédia az objektivitás „arany standardjának” számít, így jelentős hatással van az információs csatornákra:

Ez a „védtelen hátsó ajtó” alattomos módon kihasználható az aktivisták által, akik a Wikipédiát használják anti-izraeli nézetek terjesztésére, mint „megalapozott tényekre.”

Például: Candice Owens egy antiszemita állítást támogatott, miszerint a Dávid-csillagot gyermekáldozatokhoz és fekete mágiához használják, azzal a kijelentéssel: „Ha fent van a Wikipédián... az visszafordíthatatlan tény.”

Még egyértelműbb, hogy az aktivisták teljesen eltérítették az arab nyelvű Wikipédiát, ahol minden oldal – több mint egymillió cikk – a palesztin zászlóba burkolt Wikipédia logót jelenít meg. Emellett minden oldal tetején egy fekete szalag hirdeti „a palesztin nép jogainak melletti szolidaritást” és vérvádakat terjeszt a zsidó nép ellen: „Nem a gázai népirtásra… nem a civilek megölésére… nem a kórházak és iskolák célzására…”

Miért Fontos?

A „digitális narratíváért” folytatott küzdelem nem csupán PR-verseny. Az Izraelről terjesztett félretájékoztatás negatív érzelmeket kelt a zsidók iránt, és az antiszemitizmus növekedéséhez vezet. Valójában a náci népirtást nagyrészt az a propagandakampány tette lehetővé, amely rágalmazta a zsidókat.

Izrael számára – az egyetlen ország a világon, amelynek létjogosultságát megkérdőjelezik – a Wikipédia elfogultsága fokozza ezt a létfenyegetést.

Ahogyan Diana Buttu, a PFSZ volt jogi tanácsadója mondta: Az izraeli–palesztin konfliktus „gyakran inkább a nyelvért folytatott harc, mint bármi másért.”

Ez az alattomos, cseppenkénti – ezernyi apró szerkesztésen keresztül történő – torzítás nehezen észlelhető, és még nehezebben visszafordítható. Ám amennyiben nem teszünk lépéseket ellene, az elfogultság (és következményei) fokozatosan súlyosbodni fognak. Az AI-modellek egyre erősebbé és átfogóbbá válnak, és amíg a Wikipédia pártatlansága iránti hírneve fennáll, addig továbbra is meghatározó narratívát fog alkotni.

Mit Tehetünk Ellene?

A Wikipédián minden egyes pillanatban átírnak egy cseppnyit a történelemből. A tendencia visszafordítása érdekében:

Ha ezt a kérdést előtérben tartjuk, a Wikipédia figyelmeztetést kap arra, hogy a hitelessége nem magától értetődő, és az információs csatornák nem működhetnek ellenőrizetlenül.

Máskülönben az emberiség végül kijátszva és manipulálva, a dzsihádi médiakampány áldozatává válhat.

Az aish.com cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Budapestért Díjat kapott a Gólem Színház
Kultúra
Zsidó gyerekek ihlették a Paddington mackót