Jom HaSoá: Izraelben ma két percre megállt az élet

2025. Április 24. / 12:59


Jom HaSoá: Izraelben ma két percre megállt az élet

Izraelben délelőtt tízkor megszólaltak a szirénák, az emberek az utakon kiszálltak járműveikből, abbahagyták napi tevékenységeiket, és két percig néma főhajtással adóztak a zsidók elleni népirtásban meggyilkolt áldozatok emlékének. A zsidóság a holokauszt hatmillió zsidó áldozatára, a koncentrációs táborok felszabadításának és a II. világháború befejezésének 80. évfordulójára emlékezik. 

Az emlékezés már szerda este megkezdődött a jeruzsálemi holokauszt-emlékmúzeumban, a Jad Vasemben megtartott hivatalos állami szertartással, melyen részt vettek az ország vezetői, a külföldi diplomaták és holokauszt-túlélők is. 

„A történelem nem bocsát meg azoknak, akik felelőtlenül viselkednek és belülről tönkretesznek minket. A történelem nem bocsát meg azoknak, akik lerombolják a talajt csodálatos, szeretett, egyedülálló, zsidó és demokratikus államunk alatt, amely a holokauszt hamvain jött létre" - mondta beszédében Jichák Hercog államelnök. 

Benjámin Netanjahu miniszterelnök ezután az október 7-i vérengzésről és az iráni rezsimről beszélt. „Másfél évvel a szörnyű terrortámadás után szisztematikusan szétverjük a gonosz tengelyének fojtogatását" - közölte a kormányfő. 

„A Hamász gyilkosai pont olyanok, mint a nácik, mint Hitler, mint Hámán. Minden zsidót meg akarnak ölni, elpusztítani és elveszejteni, és nyíltan kimondják szándékukat a zsidó állam lerombolására. Ez nem fog megtörténni" - tette hozzá és a Hamász megsemmisítését ígérte

Az emlékezésen a hat túlélő-fáklyagyújtó egyike, a Tunéziából származó Gad Partok a fáklya meggyújtása előtt felkiáltott: "Térjen vissza mielőbb mind az ötvenkilenc túsz!" "Nem terveztem előre, hogy ezt mondom, de láttam, hogy senki más nem teszi meg. Mindenki csak meggyújtja a fáklyát és leül, és én ebben valami ürességet éreztem"- nyilatkozta később szavairól. 

Csütörtök reggel megkezdődtek a megemlékezések az izraeli parlamentben, a kneszetben is, ahol mécseseket gyújtottak, melyekkel a törvényhozók saját meggyilkolt rokonaikra emlékeztek. 

Ezt az áldozatok nevének felolvasása követte a „mindenkinek van neve" szertartáson. 

Később a Jad Vasemben koszorúkat helyeznek el az örökmécsesnél az emlékezés csarnokában, ahol a padló alatt a megsemmisítő táborokból elhozott hamvak nyugszanak. A koszorúzáson Benjámin Netanjahu miniszterelnök, Amir Ohana, a kneszet elnöke, Jichák Amit, a legfelsőbb bíróság elnöke, holokauszt-túlélők és más állami méltóságok lesznek jelen. 

Az emléknapot szokás szerint az észak-izraeli Gettóharcosok kibucában tartott megemlékezéssel zárják. Ebben a kibucban a gettófelkeléseket túlélő fiatalok telepedtek le a második világháború után, akik később létrehozták saját holokauszt-emlékmúzeumukat is.

(MTI)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
És esdekeltem az Örökkévalóhoz abban az időben…
Zsidó világ
„És Mózes, akit nem ismertek fel, végignézett mindent..."