„…és szólította a gyülekezés sátrából…"

2024. Március 21. / 08:47


„…és szólította a gyülekezés sátrából…"

– A szerénység nyomában kél az istenfélelem, gazdagság, tisztelet és élet. A szerénység a legnemesebb emberi tulajdonság – tanítja a Vájikra hetiszakasz kapcsán született írásában Szerdócz Ervin főrabbi.

„ÉS SZÓLÍTOTTA.” Ezzel kezdődik Mózes Harmadik könyve.

Az „és szólította” kifejezés a Tórában egyedül itt található. Minden más helyen: „Beszélt Mózeshez, mondván….”, vagy „Szólt az Örökkévaló Mózeshez” olvasható. Mi lehet ennek a kivételességnek a magyarázata?

Mózes Második könyve (Smot), így végződik: „Mózes nem volt képes bemenni a Találkozás Sátrába”. (II.M.40/35) Salamon király a Szentély felavatásakor azt mondta: „...vajon lakhat-e Isten a földön? Hiszen az ég, sőt az egeknek egei sem fogadhatnak magukba Téged, hát még ez a ház, melyet én építettem!". (I.Kir. 8:27.) A Szentély a zsidó szellemiségében az isteni jelenlét (Sechina) szimbóluma volt. Más helyen olvasható: „Minden helyen, ahol említeni engedem Nevemet, eljövök hozzád, és megáldalak.” (II.M. 20/21.) 

Ebből kikövetkezhető, hogy Isten jelenlétének felismerése kizárólag Isten akaratából valósulhat meg. Mózes csak az után lépett a Szentélybe, miután Isten szólította: „És szólította Mózest és szólt hozzá az Örökkévaló a gyülekezés sátrából.” (III.M. 1/1.) 

Mózes „megszólíttatása” áldássá vált. A kérdés, hogy mivel érdemelte ki ezt? Mózes valóban szerénységből nem akart bemenni a Bizonyosság Sátrába, jóllehet Isten tudatta vele, hogy a frigysátorban beszélni fog hozzá. Mózes szerénysége áldásává vált. 

Ben Szirák a következőket tanította: „Minél nagyobbá válsz, annál inkább őrizd szerénységed, hogy Isten kedvére lehess”. A Példabeszédek könyvében olvassuk: „A szerénység nyomában kél az istenfélelem, gazdagság, tisztelet és élet.”

A szerénység a legnemesebb emberi tulajdonság. A szerénység csodákra képes. Ennek példája Náchum rabbi esete.

Egyszer a zsidók ajándékot küldtek Nachum rabbi által a római császárnak, Marcus Aureliusnak, aki a pártusokkal háborúskodott (i. u.162-166 között): egy ládát tele drágakövekkel és gyöngyökkel. Nachum, aki már több csodát ért meg, útra kelt néhány kisérővel. Éjjel egy fogadóhoz értek és ott megszálltak. A fogadó tulajdonosa vette a ládát, felnyitotta és ellopta tartalmát, a ládát pedig megtöltötte porral. Amikor Náchum a császár elé lépett felnyitotta a ládát, tartalmát az uralkodó elé tárta. A császár. mikor látta, hogy mi van a ládában így szólt: ti zsidók, ti gúnyt űztök belőlem! 

Meg akarta öletni Nachumot. Ekkor megjelent Elijahu (Illés) próféta egy tanácsadó képében és így szólt: Nemde Ábrahám apánk földjéből való ez a por? Ugyanis Ábrahám a port a levegőbe szórta egy háborúban, és az karddá változott. A szalma pedig, ami a porban volt, nyilakká. 

A római császár ismét harcba indult a pártusok ellen, akiket addig nem tudott legyőzni. A ládában levő port az ellenség felé szóratta katonáival, mire az ellenfél harcosai elmenekültek a harctérről. Ekkor a császár Nachumot bevezette a kincseskamrába, ládáját telerakták arannyal és nagy tisztelettel bocsájtották útjára.

Amint útban hazafelé ismét betért a fogadóba, és a tulajdonos azt kérdezte tőle: mit vittél magaddal, hogy ilyen nagy megtiszteltetésben részesedtél? Csak azt, amit nálad kaptam, válaszolta Nachum rabbi. Erre a fogadós lekaparta háza falát, és vitte a port a császárnak, és azt mondta: tudd meg, Róma császára! A por, melyből Nachum hozott neked, tőlem származott. 

A császár egy újabb csatában, ezúttal Arménia ellen, kipróbálta a port: ellenfele katonái felé szóratatta. Ám a saját katonái futamodtak meg a harctérről. Ezután a császár kivégeztette a fogadóst. (Taanit 21.b.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Hogyan védekezhetünk az egyre nagyobb antiszemitizmus ellen?
Zsidó világ
Hercz  rabbi: Purim korszakváltó időben
2024. Március 21. / 13:35

Hercz rabbi: Purim korszakváltó időben

Élet + forma
Sajnos kikapott az izraeli futballválogatott Budapesten