LEH-LEHÁ, gyertya 11.08. 15:58, kimenete: 11.09. 17:03
24.11.05. | 4 Chesván 5785
Alapértelmezett verzió

Judaizmus / 2024. November 04. / 16:00

MJL: Napi Talmud

A Daf Yomi egy több évszázados gyakorlat, amelynek során a babiloni Talmud egyetlen oldalát tanuljuk meg minden nap, meghatározott időbeosztás szerint. Ilyen ütemben a ciklus befejezése 7,5 évet vesz igénybe. A My Jewish Learning úttörő erőfeszítést indított, hogy a zsidó tanulás e globális projektjét széles közönség számára is elérhetővé tegye.

Hírek, lapszemle / 2024. November 04. / 15:54

József Attila és Albert Einstein is írt Tardos-Taussig Ármin emlékkönyveibe

Kivételes album jelent meg Szegeden A művész kitárt ajtaja címmel, amely Tardos-Taussig Ármin grafikus, irodalomszervező életét és vendégkönyveit mutatja be. A hagyatékhoz a Szegedi Zsidó Hitközség egy szerencsés véletlen folytán jutott hozzá.

Hírek, lapszemle / 2024. November 04. / 13:49

Nem fegyverrel, hanem ésszel…

Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke a Heti TV Pirkadat című műsorában beszélt a Szeretetkórház felújításáról, és szóba került a magyar kormány békemissziós politikája is. VIDEÓ

Megemlékezések / 2024. November 04. / 13:02

Gyász: ma meghalt Forgács Gábor színművész, humorista

Forgács Gábor „hosszú, méltósággal, megingathatatlan hittel és humorral viselt betegség után" halt meg – olvasható a halálhírében, amit a lánya tett közzé ma a Facebook-oldalán. A színművész, humorista december 30-án lett volna 77 éves. Fonódjék be emléke az élet kötelékébe!

Élet + forma / 2024. November 04. / 12:34

Bár micvó ünnepség a Bét Sálom zsinagógában

November 1-jén, Ros hódes, azaz az újhold ünnepén különleges esemény zajlott a Bét Sálom zsinagógában Újbudán: Torontáli Patrik bár micvóját ünnepelték családja, barátai és a zsidó közösség prominens tagjainak társaságában.

Judaizmus / 2024. November 04. / 12:00

Az ámen szó jelentése

„És az asszony feleljen: Ámen. Ámen'” Az „Ámen” egy héber szó, amely először a Tórában, a 4Mózes könyvében (5:22) jelenik meg, amikor a nők beleegyezésüket adják az elhangzottakra. Honnan ered ez a szó?

Judaizmus / 2024. November 04. / 11:00

Amulettek a zsidó hagyományban

Az amulettek erejébe vetett hit évszázadokon át széles körben fennmaradt a zsidók körében, és egyes közösségekben még ma is létezik.

Közélet / 2024. November 04. / 10:19

Quo vadis – beszélgetés Gábor Györggyel a Pinceszínházban

– Mi Európa, mi a zsidó-keresztény hagyomány lényege, megmarad-e ez a hagyomány vagy sem, miért van művészet, miért vannak a humán tudományok, s miért szorulnak ki ezek napjainkban a perifériára? – többek között ezekről a kérdésekről beszél a Pinceszínházban dr. Gábor György, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) Doktori Iskolájának vezetője, tanszékvezető egyetemi tanár november 10-én, e héten vasárnap este 7-től.

Hírek, lapszemle / 2024. November 04. / 09:45

Nagy sikerrel zajlanak a 9. Kolozsvári Zsidó Napok rendezvényei

– A zsidóság története és tragédiája a mi történetünk és a mi tragédiánk. A holokauszt az egyetemes történelem mélypontja volt. Nekünk, magyaroknak hatványozottan is az, hiszen az emberi aljasság elkövetői közül sokan magyarok voltak, csakúgy, mint az áldozatok – mondta Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja a 9. Kolozsvári Zsidó Napok megnyitóján.

Mazsihisz hírek / 2024. November 03. / 18:25

Visszaváltható palackokból több mint 70 ezer forint a rászorulóknak a Bét Sálomtól

Az újbudai Bét Sálom zsinagógakörzetben idén nyáron indult segélyezési akció kapcsán újabb örömteli fejleményről számolhatunk be: a visszaváltható palackokból 70 606 forint gyűlt össze, amit a zsinagóga szociálisan rászoruló családokhoz juttat el. Az említett összeg 1407 darab italcsomagolás betétdíja.

Izrael / 2024. November 03. / 17:19

Újabb „háborús tanév" kezdődött el az izraeli felsőoktatásban

Az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet, illetve a Hezbollah libanoni síita milícia közötti háború miatt immár másodszor kezdődött el speciális tanév az izraeli felsőoktatásban. A 334 600 diák közül több tízezer tartalékos katonai szolgálatot is teljesít, miközben egyetemre, főiskolára jár, amit az oktatási intézmények igyekeznek maximálisan figyelembe venni.

Kultúra / 2024. November 03. / 10:00

10 zsidós dolog, amit eddig nem tudtál Supermanről

Superman karakterét két zsidó tinédzser, Jerry Siegel és Joe Shuster alkotta meg a náci Németország felemelkedése idején. Egy olyan hőst képzeltek el, aki a bevándorlókéhoz hasonló történettel bír – egy pusztulásból menekült túlélő, aki az igazságért harcol. A kriptoni férfi alkotói tehát zsidók voltak, de vajon milyen bibliai alakokról mintázták hősüket?