Mit rejteget Isten? A bűneink, amelyeket észre sem veszünk – Jó szombatot!

2024. Szeptember 27. / 14:41


Mit rejteget Isten? A bűneink, amelyeket észre sem veszünk – Jó szombatot!

Kedves olvasóink, hittestvéreink! A szombat szent ünnepe ma este 18 óra 13 perckor köszönt be, a királynő holnap este 19 óra 15 perckor távozik körünkből. Ez idő alatt honlapunk, Facebook- és Instagram oldalunk nem frissül. A Tórából ezen a héten a Nicávim-Vájéleh páros hetiszakaszt olvassuk.

Náhmánidész szerint az, amit csak Isten tud rólunk, olyasmi, amit magunknak sem vallunk be, vagy észre sem veszünk magunkban. Most, Ros Hásáná előtt az a feladatunk, hogy megértsük őket.

„Az elrejtett dolgok Istennél vannak, a látható dolgok nálunk és gyerekeinknél örökké, hogy megtegyük, azt, amit a Tóra tanít nekünk” – áll a hetiszakaszban. Ezt érteni véljük, röviden arról van szó feltehetően, hogy mindenki törődjön a maga dolgával, szebben szólva sepregessen a saját portája előtt. A mi dolgunk nem az Isten lényének végső misztériumait megérteni, arról spekulálni, milyen az élet, ha van, a halál után. Nem dolgunk Isten és a világ, a teremtés végső titkait kutatni, az istenhit elsősorban nem öncélú spekuláció, hanem cselekvés. A világot a Tóra tanulása, a leírt, látható és megérthető dolgok megértése, az imádkozás, továbbá a jócselekedetek tartják fent, a tevékeny részvét. 

A mi dolgunk nem az, hogy megértsük, honnan van a világban a rossz, ha Isten jó és mindenható, az a dolgunk, hogy segítsük az özvegyet és az árvát, ha már megözvegyültek, elárvultak. Elsősorban nem megértenünk kell a Láthatatlant, hanem megváltoztatnunk a világot Isten királyságává, ahol Egy lesz az Isten minden népek számára és Egy lesz az Ő neve. Nem igazolnunk kell Istent logikailag, nem szorul ránk, elég, ha jelen vagyunk és segítünk a szenvedőknek, átveszünk, amennyit lehet, a terheikből.

Máshogy is lehet mindezt érteni, mert vannak olyan rejtett dolgok is, amelyek nagyon is ránk tartoznak, velünk kapcsolatosak, csak egyelőre még Istennél vannak, nem előttünk. A nagyünnepi imákban rengetegszer kérünk bocsánatot mindazért, amit tudatlanságból követtünk el. Úgy tűnik, felelősséggel tartozunk azért is, ami rejtve van előlünk, amit nem tudunk magunkról. Azokról a vétkeinkről, amelyeket rejtett sérelmek mozgatnak, azt akarjuk visszaadni, továbbadni a gyerekeinknek tudattalanul, ahogyan velünk bántak. Frusztrációink nagy részének végső okai, fájdalmaink, egyelőre, jórészt, még Istennél vannak. Még nem láttuk át őket, még nem néztünk velük szembe. Még elevenné kell tennünk a fájdalmat, még meg kell bocsátanunk másoknak és magunknak ahhoz, hogy megszabaduljunk ezektől a bűnöktől.

És vannak olyan bűneink, amelyekről más okok miatt nem tudunk. Úgy tudjuk, befogadóak vagyunk, például, a zsidó közösség nyitott, liberális, befogadó. De befogadó-e eléggé más helyzetű, más társadalmi státuszú, esetleg nem értelmiségi csatlakozni vágyókkal, nyitottak vagyunk-e eléggé, mi, magyar zsidók, más hátterű, más vagyoni helyzetű, mást ismerő, mást szerető, mást fogyasztó, esetleg eltérő politikai nézeteknek elkötelezett zsidó és nem zsidó emberekre? Eleget tudunk-e a saját előítéleteinkről? Eléggé kitárjuk-e a szívünket valóban és máshogy más felebarátaink előtt? Észrevesszük-e ezeket az előítéleteket, ha vannak, vagy nem is tudunk róluk és csak Isten tudja rólunk egyelőre? Ő várja csak, hogy megtanuljuk Tőle, ő, aki a nagyünnepi liturgia szerint halálunk napjáig vár ránk, hogy megtérjünk? Az Ő türelme végtelen. 

A világ egyre nehezebb és ijesztőbb körülöttünk, mi egyebet tehetnénk, mint hogy megvizsgáljuk a szíveinket, hogy teret csináljunk benne minél többeknek, most, mikor úgy is össze kell majd húzódnunk és teret engednünk egymásnak?

Írassunk be vigasztaló újévre mindannyian!

Vári György írása

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek