Ilyen még nem volt: Jiddis hét az Izraeli Kulturális Intézetben

2022. Február 14. / 13:00


Ilyen még nem volt: Jiddis hét az Izraeli Kulturális Intézetben

Szerző: Kácsor Zsolt

A budapesti Izraeli Kulturális Intézet (IKI) olyan különleges programokkal készül a február 21-én kezdődő jiddis hétre, amilyenekre nemigen volt még példa Magyarországon: bepillantást nyerhetünk a „hipszter-jiddis” szubkultúrába, az Izraelben jiddist beszélő ortodoxok életébe, részt vehetünk egyetemi szintű előadásokon a jiddis nyelv történetéről, sőt, klezmerre is jut idő. Interjú LEDNICZKY LÍVIA programigazgatóval (címlapképünkön).

 – Az IKI most először rendez tematikus rendezvényhetet, mi inspirálta a kezdeményezést?
– Tavaly augusztusban kezdtem az IKI-ben dolgozni, akkor az ünnepekre és az első hónapokra koncentráltunk. Ősszel ki kellett találnunk a rövid és hosszú távú stratégiánkat, és decemberre sikerült eljutnunk oda, hogy meg tudtuk tervezni a következő félévet. Szerintem ugyanis egy ilyen jellegű intézményben, mint a miénk, csakis úgy érdemes programokat szervezni és összeállítani, ha már látjuk előre a következő fél év, egy év konkretizálható terveit, s ebbe időben és kapacitásban már belefér a tematikus hetek megszervezése is. S hogy mi inspirálta a jiddis tematikát? Itt élünk, látjuk, hogy milyen rendkívül gazdag és izgalmas a kelet-európai jiddis kultúra, de azt nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy az Izraeli Kulturális Intézetnek elsősorban az a feladata, hogy a jiddis kultúra vonatkozásában is az izraeli kötődésekre helyezze a hangsúlyt.

– Mik lesznek a jiddis hét főbb hangsúlyai?
– A február 21-től 27-ig tartó rendezvénysorozatnak három főbb iránya lesz. Az egyik az Izraelben élő, jiddis nyelvet beszélő ortodox közösségek életébe való bepillantás; a másik a jiddis nyelvnek a nyelvtörténeti bemutatása izraeli egyetemi oktatók bevonásával, kitérve a jiddis nyelv száz évvel ezelőtti palesztinai megjelenésére, valamint  az askenáz világ és az arab kultúra közötti kapcsolatokra. 

Ebben a témakörben a téma egyik legfőbb szakértője, Jonathan Mendel professzor tart majd online előadást, s ha személyes megjegyzést tehetek, az ő előadását én magam is nagy izgalommal várom, szerintem nagyon sok újdonságot és érdekességet hallunk majd tőle. Hasonló izgalommal várom Toronyi Zsuzsannának, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár vezetőjének a workshopját, amelyen jiddis nyelvű kéziratokkal ismerkedhetnek meg a látogatók, emellett egy kapszula kiállítással is készül a múzeum a jiddis hétre. A harmadik fő irány pedig az lesz, hogy – mivel Izraelben a fiatalok között a jiddis a reneszánszát éli – szeretnénk bemutatni a „hipszter-jiddist”. 

Ennek kapcsán vendégünk lesz Mendy Cahan, akit nálunk sokan a Saul fia című film kapcsán ismernek, hiszen ő volt a mű jiddis jeleneteiért felelős szakembere. De Mendy Cahant most nem erről a filmről fogjuk kérdezni, hanem a Tel-Aviv-i buszpályaudvar egykori épületében általa létrehozott, Young Yiddish Project nevű kulturális központról és az alulról jövő kulturális kezdeményezésekről.  S ha már a „hipszter-jiddist” említettem, a tematikus héten szervezünk egy jiddis nyelvű jógaórát is, amilyen tudtommal még sosem volt Magyarországon. Természetesen nem maradhat el a klezmer sem, szóval a rendezvénysorozat Jávori Ferenc  „Fegya" koncertjével zárul majd az Eötvös 10 Művelődési Házban. Az Osztrák Kulturális Fórummal együttműködve hegedű- és zongoraestet is szervezünk a Bécsi Filharmónikusok vezető hegedűsének közreműködésével, amelyen osztrák zsidó szerzők művei szólalnak meg. Lesz továbbá „gasztro-workshop” a Gólem Színházban, ahol Borgula Andrással együtt hagyományos jiddis ételeket lehet majd főzni és persze kóstolni. Nagy örömömre szolgál, hogy ilyen sok intézmény közreműködésében valósul meg ez a hét. 

– Feltűnő, hogy több olyan programot felsorolt, amilyen még nem volt Magyarországon!
– Tudatosan terveztük úgy a tematikus hetet, hogy valami újat, valami szokatlant mutassunk fel. Ennek egyrészt az az oka, hogy természetesen minél izgalmasabb és érdekesebb programkínálattal várjuk a közönséget, másrészt pedig a tematikus hetek elindításával hagyományt szeretnénk teremteni. Azaz nagyon fontos, hogy az első olyan érdekes legyen, hogy a többit már a közönség is olyan izgalommal várja, mint mi magunk. 

– Idén lesz még más tematikus hét is?
– Igen, mert 2022-re hármat terveztünk be. Nyár elején szervezünk egy szefárd hetet, ősszel pedig az izraeli gazdaságról, az izraeli startup cégekről, gyógyszeriparról és high-technológiák bemutatásáról szeretnénk egy tematikus hetet összeállítani.

iki.jpg

PROGRAMOK

Február 21-e, hétfő:
18 óra: Mea She'arim kiállításmegnyitó
18 óra 30: Komoróczy Szonja: Tények és tévhitek a Shtisel sorozatból

Február 22-e, kedd:
18 órától 19 óráig: Jiddis jóga: mozgás és nyelvtanulás egyben (online)
19 órától 20 óra 30-ig: Daniel Ziss: Thieves Language – angol nyelvű nyelvtörténeti előadás 

Február 23-a, szerda:
18 órától 19 óra 30-ig: Askenáz konyha – főzőkurzus Borgula Andrással a Gólem Színházban
19 órától 20 óra 30-ig: The Young Yiddish Project: alternatív kulturális terek – online beszélgetés Mendy Cahannal 

Február 24-e, csütörtök:
16 óra 30-tól 18 óráig: Jonatan Mendel: Palestinian Yiddish in 18th century (online előadás)
18 óra: a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár kapszulakiállításának megnyitója 

Február 26-a, szombat:
19 órától 20 óráig: Osztrák zsidó zeneszerzők művei. Közreműködik: Jekatyerina Frolova (hegedű), Andrea Linsbauer (zongora), Benjamin Harasko (ének),  Osztrák Kulturális Fórum.
20 órától 21 óra 30-ig: Jiddis kvíz- est az Irish Pubban 

Február 27-e, vasárnap:
17 órától 18 óráig: Jiddis kéziratolvasás – Toronyi Zsuzsanna workshopja,  Magyra Zsidó Múzeum és Levéltár
19 órától 20 óra 30-ig: Jávori Ferenc „Fegya” és Gazda Bence, a Budapest Klezmer Band művészeinek zárókoncertje az Eötvös10 Művelődési Házban.

Egyes programokra korlátozott a férőhely, a szervezők ezért azt kérik, hogy ezen az internetes felületen biztosítsák a helyüket előzetes regisztrációval!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Felavatták ma Benedek István Gábor (BIG) emléktábláját
Judaizmus
Napi Talmud - Bava Batra 151: "Még nem halt meg."