Egy kolozsvári 19. századi zsidó regisztrum amerikai aukciós ház kalapácsa alá kerülhet. A hitközség tiltakozik

2021. Február 17. / 15:15

A Kolozsvári Zsidó Hitközség tagjai öt nappal egy amerikai árverés előtt értesültek arról, hogy a New York-i Kestenbaum&Company aukciósház által licitre bocsátott, régi zsidó kéziratok között egy olyan értékes, 19. századi jegyzőkönyv is szerepel, amely a hitközség tulajdona volt, és a holokausztban veszett nyoma, mint annyi más értékes kéziratnak, dísztárgynak.

kolozsvári-pinkász.jpg

Az esetet a Baabel.ro portál jelezte, amelynek írásai elsősorban a romániai zsidó közösséget célozzák meg, de számtalan külföldön élő, Romániából elszármazott szerző is közöl az oldalon. A Transindex.ro portál beszámolója.

A jegyzőkönyv a kolozsvári ortodox zsidó közösség halotti regisztere, amely a Szent Társaság 1836-os megalapításától kezdve mintegy 50 éven keresztül rögzíti az elhunyt hitközségi tagok névsorát. Dokumentumként is egyedülálló, ugyanakkor gyönyörű grafikai kivitelezése miatt műtárgyként is komoly értéke van. Az árverés időpontja február 18-án van, a regisztrum – amelyet héberül pinkásznak neveznek – pedig 4 ezer dolláros kikiáltási ártól indul, és valószínűleg 5 -7 ezer dollárt kaphatna érte az aukciós ház. Nem egy óriási összeg, azonban a számában igencsak megfogyatkozott kolozsvári zsidó közösség számára ennél jóval többet ér, mondhatni felbecsülhetetlen értéke van, éppen ezért a hitközség óvást nyújtott be a licit ellen.

A Baabel. ro-n olvasható az a levél is, amelyet a New York-i Kestenbaumnak címeztek, és amelyben kitérnek a vésznapokra is: Kolozsvár 16 ezres zsidó közösségének nagy részét 1944 májusában és júniusában Auschwitzba deportálták, többségük soha nem tért haza, a zsinagógák, közösségi terek, a polgárok lakásai, a temetők egytől-egyig ki lettek fosztva. A koncentrációs táborok borzalmait túlélő hazatérők csupán töredékét találták meg a hátrahagyott értékeknek, dokumentumoknak, amelyek véletlenül maradtak meg, a levéltár nagy része azonban nyomtalanul eltűnt.

Az aukciós háznak címzett levélben a hitközség felhívja a figyelmet arra, hogy az általuk árverésre bocsátott pinkász a kolozsvári zsidó közösség számára felbecsülhetetlen értékkel bíró dokumentum, amelynek a holokauszt idején veszett nyoma.

Az ismeretlen elkövetők törvénytelenül vitték el, vagyis lopott tárgynak minősül, amely az 1947-es párizsi békeszerződés, valamint a 2009-es terezini nyilatkozat hatálya alá esik. Az említett szerződéseket aláíró államok, így Magyarország és Románia, de az Amerikai Egyesült Államok is kötelezettséget vállaltak, hogy a felbukkanó és beazonosított, a holokauszt idején ellopott értéktárgyakat visszaszolgáltatják a jogos tulajdonosoknak. Ebben az értelemben a pinkász a kolozsvári zsidó hitközség tulajdonát képezi.

A hitközség a zsidó tulajdon visszaszolgáltatásával foglalkozó világszervezetet is értesítette az esetről (World Jewish Restitution Organization), abban a reményben, hogy a szervezet is oda tud hatni, hogy az aukciós ház leállítsa az árverést, és a kolozsvári zsidó közösség visszakapja a regisztrumot.

Mindeközben Silviu Vexler, kisebbségi képviselő értesítette a külügyi minisztériumot és a washingtoni román nagykövetséget is az esetről, mert kiderült, több, Romániából származó zsidó kézirat szerepel az árverezési listán. Párhuzamosan a MAZSIHISZ és a Budapesti Zsidó Múzeum is fellebezi a magyarországi, újvidéki és kárpátaljai zsidó kéziratok, dokumentumok árverezését.

FRISSÍTÉS: A zsidó hitközség Facebook-oldalán közölte az aukciós ház válaszát, amelyben leírják, hogy a szóban forgó tárgy nem képezi a tulajdonukat. Ennek ellenére, visszatartják a licittől a szóban forgó tételt, hogy a hitközség bizonyíthassa az eladó felé a tulajdonjogát. Másik lehetőségként a licitet szervező Kestenbaum följánlja a hitközségnek, hogy licitáljon az aukción, és vásárolja vissza a pinkászt.

Schwarz Róbert, a Kolozsvári Zsidó Hitközség elnöke, a Transindex megkeresésére elmondta, hogy természetesen nem hagyják ennyiben az ügyet, annak ellenére, hogy kézzelfogható bizonyítékuk nincs arra vonatkozóan, hogy a 19. századi jegyzőkönyv a hitközség tulajdona. Amint az elnök rávilágított, a Hitközség hivatalos regisztrumának számító kötet esetében inkább azt kellene felgöngyölíteni, hogyan került egy magánszemély tulajdonába. A hitközség ügyvédi segítséghez folyamodva próbál megtenni mindent annak érdekében, hogy a pinkász visszakerüljön Kolozsvárra. (hírszerk.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi Ábrahámról, az új emberről
Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi jom kipurról
2024. Október 11. / 11:02