Nazila Ghanea, az ENSZ vallás- és véleményszabadsággal
foglalkozó különmegbízottja tett látogatást Prof. dr. Grósz Andornál, a
Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökénél október 15-én
Budapesten, a Mazsihisz Síp utcai székházában.
Prof. dr. Grósz Andor a látogatás alkalmával bemutatta a Mazsihiszt és felvázolta a magyar zsidóság jelenlegi helyzetét. Elmondta, hogy a Mazsihisz az országban élő mintegy 100-120 ezer zsidó ember 90-95 százalékát képviseli. A szövetség nem csupán egyházként funkcionál, de jelentős intézményrendszert működtet: fenntartója többek között Kelet-Közép-Európa egyetlen zsidó egyetemének, a Mazsihisz Szeretetkórháznak, iskolát, óvodát és bölcsődét is üzemeltet.
A beszélgetésen elhangzott, hogy a magyar zsidóság 95 százaléka jelenleg Budapesten él, de a Mazsihiszhez összesen 22 vidéki hitközség is tartozik. A Mazsihisz elnöke azt is kiemelte, hogy a Mazsihisz milyen fontos szerepet tölt be a zsidó kultúra életben tartásában, többek között a nagy hagyományokkal rendelkező Zsidó Kulturális Fesztivál megszervezésével és több más vidéki, illetve fővárosi kulturális, sportesemény támogatásával, megrendezésével.
Nazila Ghanea, az ENSZ vallás- és véleményszabadsággal foglalkozó különmegbízottja az állam és a Mazsihisz kapcsolatára vonatkozó kérdésére válaszolva Prof. dr. Grósz Andor a beszélgetésen hangsúlyozta: a Szövetség által képviselt közösség számára fontos a mindenkori kormányzattal való jó kapcsolat. Hozzátette: „nem politizálunk, kivéve, ha zsidóságról, esélyegyenlőségről, vagy gyűlöletbeszédről van szó. Tiszteletben tartjuk a mindenkori magyar kormányokat, különösen fontos számunkra a jelenlegi kormány által meghirdetett zéró tolerancia elve az antiszemitizmussal szemben az ország zsidóságának megvédése és az Izraellel való szolidaritás miatt. Vannak vitáink az állammal, de ezeket meg tudjuk beszélni.”
Arra a kérdésre, hogy mennyire terjednek Magyarországon a szélsőjobboldali nézetek, a Mazsihisz elnöke kifejtette, hogy statisztikai adatok szerint van antiszemitizmus az országban, a számok azonban eltérőek. „A mi felmérésünk szerint a lakosság mintegy 30 százaléka rendelkezik valamilyen szintű antiszemita attitűddel, a kormány ugyanezt 15 százalékra teszi. Az antiszemita hangok ellenére ugyanakkor csoportos incidensek nem fordulnak elő. Nincsenek palesztinpárti tüntetések, a helyzet jobb, mint más országokban. Nem élünk ’rózsaszín világban’, de összességében biztonságban tudhatjuk magunkat.”