A nagy múltú magyar zsidó folyóirat és kiadó, a Kőbányai János által vezetett Múlt és Jövő több nagyon izgalmas kötettel jelentkezik a 93. Ünnepi Könyvhétre. Alábbi összeállításunkban a MéJ új könyveiről, a kiadó kötetbemutatóiról, valamint szerzőinek dedikálási időpontjairól olvashatnak.
A 93. Ünnepi Könyvhéten a Múlt és Jövő standját a Vörösmarty téren találják, a stand száma: 65-ös. A dedikálásokat ide szervezték, a kötetbemutatók többségét azonban más helyszínen rendezik meg.
A kiadó új könyvei a következők:
Bárd Károly: Számonkérés a holokausztért
(A Múlt és Jövő Alapítvány kiadása)
„Ebbe a kötetbe öt többé-kevésbé egymásba kapcsolódó tanulmányt gyűjtöttem össze. Közös bennük, hogy mindegyikben azt vizsgálom: mik az esélyei a jognak a múlt feldolgozásában, mit tehet a jog azért, hogy a bűnbeesett nemzet szembenézzen a történtekkel és megtisztuljon.”
Kovács Szabolcs: A nagysármási zsidók meggyilkolása
(A Múlt és Jövő Alapítvány és a Clio Intézet közös kiadása)
A nagysármási zsidók elpusztításának helye és ideje olyan kivételes epikai keretet mutat be, amely lemeztelenítő fénnyel világítja meg és ikonikus jelentőséggel foglalja össze nem a holokauszt, hanem a magyar holokauszt egyedi elbeszélését.
Bárd Károly és Kovács Szabolcs könyveinek bemutatója június 7-én, azaz ma 18 órától lesz Budapesten, a CEU Nádor u. 15. szám alatti épületében, a 101-es Quantum teremben. Hozzászólók: Gellért Ádám történész, Jakab Attila történész, Kovács András szociológus, Stark Tamás történész, Ungváry Rudolf író, újságíró.
Jeles András: ahogy seb néz a távozó szuronyra
Töprengések, meditációk, eszmélődések, futó és maradandó gondolatok a világ és a szubjektum sorsáról. Jeles András, színház és film nélkül, az elméjével villant egy mindig ismétlődő mostban, a szenvedély erejével.
A kötet bemutatója június 8-án, szerdán este 8-kor lesz a Nyitott Műhelyben (Budapest, Ráth György u. 4.). A könyvet Németh Gábor író mutatja be, a rendezvényen felvételről részleteket adnak Melis-Jeles: Bakkhánsnők című operájából.
Gera György: Terelőút (az 1972-es kötet új kiadása)
A Terelőút a magyar holokausztregények egyik legértékesebb darabja, amely már nem a deportálás történetével, hanem a traumával való együttélés megoldhatatlan konfliktusait állította előtérbe. A kánonba kerülést megcélzó újrakiadását az indokolja, hogy mind a rendkívül gazdag és sokrétű életművet felmutató szerző, mind fő műve a lexikonadat-feledésbe süllyedt.
A kötet bemutatója a budapesti Vörösmarty téri színapadon lesz június 10-én, pénteken délelőtt fél 11-től. A rendezvényen Váradi Júlia beszélget Lángh Júliával és Kőbányai Jánossal. A könyvből felolvas: Kern András.
Magyar László András: A gondmegőrző – Zsidó történetek
A szerző zsidó történeteit összegyűjtő, de még az alakítás és formálás állapotában lévő novellagyűjteményébe durván közbeszólt gyors és tragikus halála. Ezért a kötetbe bekerült az alakuló kötet körüli, egyre sötétebb színekkel megtelő levelezés, benne van a szerző legutolsó írása, valamint a rendkívül gazdag életmű bibliográfiája is.
A kötet bemutatója a Nyitott Műhelyben lesz június 10-én, pénteken este 7 órától, a könyvet Várady Szabolcs Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, szerkesztő mutatja be. A szerző írásaiból Pálos Hanna Junior Prima-díjas színésznő. Magyar László András alakját Heller Gábor Igaz történetek című podcastja idézi föl.
Dedikálások a Múlt és Jövő standjánál
Kőbányai János: június 10-én, pénteken 16 órától, valamint június 12-én, vasárnap 13 órától;
Jeles András: június 11-én, szombaton 14 órától;
Kovács Szabolcs: június 11-én, szombaton 16 órától;
Bárd Károly: június 12-én, vasárnap 11 órától;
Gergely Ágnes: június 12-én, vasárnap 15 órától.
Helyszín: Vörösmarty tér, 65. sz. stand
(Felhívjuk hittestvéreink figyelmét, hogy a fönti események egy része a sábesz időpontjára esik! A Szombat szent ünnepe pénteken 20 óra 21 perckor jön be, és másnap 21 óra 42 perckor megy ki.)