Az 1942. július 16-17-én Párizsban lezajlott Vel'd'Hiv-i razzia 80. évfordulóján ma Emmanuel Macron francia köztársasági elnök új emlékhelyet avatott a mártírok emlékére. Az államfő egyúttal rámutatott: szót kell emelni a történelemhamisítók ellen, akik azt terjesztik, hogy 1942-ben a francia állam vezetői nem hagyták cserben a zsidókat. Macron közölte: a francia állam a vészkorszakban tudatosan ment szembe a felvilágosodás és az emberi jogok eszméivel.
A „Vel'd'Hiv” Franciaországban immár fogalom, amely a társadalmat arra emlékezteti, hogy a nácikkal kollaboráló francia állami vezetés tevékenyen részt vett a zsidóság összegyűjtésében, deportálásában és gázkamrában való meggyilkolásában. A „Vel'd'Hiv” a párizsi Vélodrome d'Hiver, azaz téli stadion rövidítése, ez volt az a sportlétesítmény, ahol 80 évvel ezelőtt, 1942. július 16-17-én a francia csendőrség és rendőrség – a náci hatóságok utasítására – összezsúfolt több mint 13 ezer külföldi zsidót – köztük 4 ezer gyermeket –, akiket ártatlanul, csupán a származásuk miatt tartóztattak le.
Az embereket rettenetes körülmények között tartották fogva a stadionban, innen a drancy-i, pithiviers-i és beaune-la-rolande-i deportálótáborokba, majd vasúti marhavagonokban Auschwitzba szállították őket.
A razzia 80. évfordulóján ma Emmanuel Macron francia köztársasági elnök a Párizstól délre fekvő Pithiviers-ben avatott fel egy új emlékhelyet a meggyilkolt ártatlan emberek tiszteletére, mivel Drancy után Pithiviers-ben volt a második legnagyobb deportálótábor. Az emlékhelyet – számos holokauszttúlélő jelenlétében – a helyi vasútállomáson adták át, ahonnan annak idején nyolc transzportot indítottak Auschwitzba.
A francia államfő a mártírok arcképe előtt. Forrás: Emmanuel Macron/Facebook
Macron elnök beszédében élesen bírálta a franciaországi Vichy-rezsim (1940-1944) és az akkori francia állami vezetés felelősségét a tragédiában, és történelemhamisítóknak nevezte azokat, akik a Vichy-rezsim bűneit igyekeznek eltagadni.
A Vichy-rezsim vezetői:
Philippe Pétain államfő (1940–44)
Pierre Laval miniszterelnök (1940)
Pierre-Étienne Flandin miniszterelnök (1940–41)
François Darlan miniszterelnök (1941–42)
Pierre Laval miniszterelnök (1942–44)
– Sem Pétain, sem Laval, sem Bousquet, sem Darquier de Pellepoix, egyikük sem akart zsidókat menteni. Aki az ellenkezőjét állítja, az meghamisítja a történelmet. A francia állam tudatosan és szándékosan ment szembe a felvilágosodás eszményeivel és az emberi jogokra vonatkozó kötelezettségekkel – fogalmazott az államfő.
A köztársasági elnök mélyen elítélte a mai francia társadalomban tapasztalható antiszemita jelenségeket is, amelyek nemcsak antiszemita graffitikben vannak jelen az országban, de hangot kapnak a médiában, azon belül a közösségi média különböző platformjain is. Az államfő figyelmeztetett rá: nem szabad hagyni, hogy a Vichy-rezsim és az akkori felelősök bűneit kisebbítsék vagy eltagadják. E a jelenségek miatt „még nem sikerült leszámolnunk az antiszemitizmussal” – közölte Macron.
A beszédben említett francia állami vezetők:
– Philippe Pétain marsall (1856-1951), 1940-1944 között a Vichy-Franciaország államfője, aki az ország 1942-es náci megszállása után együttműködött a német birodalommal. 1945-ben halálra ítélték, de a büntetését Charles de Gaulle elnök – többek között az első világháborús érdemei miatt – életfogytiglanra változtatta.
– Pierre Laval (1883-1945), Franciaország miniszterelnöke 1942-től 1944-ig. A világháború után hazaárulás vádjával kivégezték.
– René Bousquet (1909-1993) a francia rendőrség egyik legmagasabb beosztású vezetője 1942-1943-ban. 1949-ben elítélték, 1959-ben amnesztiában részesült.
– Louis Darquier de Pellepoix (1897-1980), a Vichy-rezsim „Zsidó Ügyekért Felelős Főbiztosa” 1942 és 1944 között. 1947-ben távollétében halálra ítélték, de az ítéletet nem lehetett végrehajtani, mert a hírhedt antiszemita hivatalnok Spanyolországba menekült, ahol Franco védelme alatt állt.
(Mazsihisz-összefoglaló a France Info és a Reuters alapján)
