Hit és tudás: tanulmánykötet Babits Antal 70. születésnapjának tiszteletére

2025. Január 10. / 13:41


Hit és tudás: tanulmánykötet Babits Antal 70. születésnapjának tiszteletére

A közelmúltban mutatták be azt a Hit és tudás címmel a Károli Könyvek sorozatban megjelent ünnepi tanulmánykötetet, amely dr. Babits Antal bibliakutató, vallásbölcselő és klarinétművész tiszteletére született. A kötetben olvasható köszöntőt dr. Freund Tamás, az MTA elnöke, míg az előszót dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke írta. 

Babits Antal vallásbölcseletet tanított az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemen két évtizeden át, ám nevéhez fűződik a Logos Kiadó megalapítása, valamint az Új Dimenzió Műhely kvartett is. Elmélyült tudományos munkássága mellett ugyanis klarinétművészként is ismert alakja a magyar kulturális és tudományos életnek. 

A tanulmánykötetet Egeresi László Sándor szerkesztette, aki ezt írta az ünnepi könyv kapcsán:  „Hetven év nem kevés idő, bibliai évszám, s jubilánsunk sokat adott ezen hét évtized alatt a magyar kultúrának és tudománynak. Ha az olvasó meglepődik a szerzők és tanulmányok sokszínűségén, joggal teszi. Ám ennek oka egyszerű: ilyen színes és sokrétű Babits Antal munkássága! Éppen ezért is gondoltuk azt, hogy érdemes csokorba szedni és kiadni ezeket a tanulmányokat, mert a szélesebb olvasóközönség is találhat benne olyan írást, amely érdekelni fogja”.

A kötet előszavának megírására dr. Grósz Andort, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökét kérték fel, írását az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.

Képernyőkép 2025-01-10 133710.jpg

Előszó a Hit és tudás című kötethez

Azt hiszem, nem sértek levéltitkot vele, ha elárulom önöknek, hogy mi szerepel Babits Antal e-mail fiókjának aláírásában foglalkozás gyanánt. Idézem: „zsidó vallásbölcselő, bibliakutató, tanár, szerkesztő, könyvkiadó, zeneszerző, kontrabasszus-klarinét művész, zenekarvezető, költő stb.”.

Bevallom, ebből engem leginkább a felsorolás végére szellemesen odabiggyesztett „stb.” ragadott meg. Az a szép benne, hogy a levél írója ránk bízza, mit is gondoljunk oda. Mi az, ami ehhez az imponáló felsoroláshoz hozzátehető? Az én javaslatom ez: reneszánsz ember.

Hiszen az idén 70 éves Babits Antal tanárként – ezen belül a rabbiképző egyetemünkön eltöltött, csaknem húsz év alatt – generációkat tanított zsidó vallásbölcseletre;  tudósként országos hírű kutatója Maimonidész munkásságának; művészként pedig bemutatkozott operaszerzőként is. Ismerjük a zeneműveit, a tanulmányait, a verseit, a kutatási területeit, tudjuk róla, hogy szenvedélyesen érdekli a bibliakutatás, a hebraisztika, a hittudomány, a judaisztika, a zene, a szépirodalom, röviden szólva:  született reneszánsz ember.

Ezzel a kötettel tehát egy olyan ember előtt tisztelgünk, akinek életútja a tudás, a művészet és a hit hármas ölelésében bontakozott ki. Egy olyan ember előtt, aki nem csupán megélte ezeket az évtizedeket, hanem minden egyes aktív napját a szellemi kalandok és a lelki gazdagodás jegyében töltötte.

A hetvenedik életév nem csupán egy szám a sok közül, hanem olyan mérföldkő, ami lehetőséget ad a számvetésre. Babits Antal esetében ez az összegző számvetés lenyűgöző képet ad: olyan embert állít elénk, aki sosem elégedett meg a középszerűséggel, aki mindig a legtöbbet akarta kihozni magából, aki a tudás és a megértés útján járt, és másokat is erre az útra inspirált.Most nem csupán a születésnapját ünnepeljük, hanem az életét, a teljesítményét, azt a különleges embert, aki gazdagította életünket a tudásával, művészetével és személyiségével. 

Mazel tov! BIS 120!

Dr. Grósz Andor
a Mazsihisz elnöke

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Keleti Ágnes nevetése
2025. Január 02. / 09:37

Keleti Ágnes nevetése

Zsidó világ
A hét műtárgya: A bajai zsinagóga fényképe