„Az OR-ZSE a magyar zsidóság szellemi bástyája, ahol megtiszteltetés tanulni és tanítani”

2024. Szeptember 02. / 21:42


„Az OR-ZSE a magyar zsidóság szellemi bástyája, ahol megtiszteltetés tanulni és tanítani”

– Egyszerre követjük a Tórát, a hagyományt és vagyunk hívei az állandó megújulásnak – mondta dr. Balázs Gábor mb. rektor az OR-ZSE mai tanévnyitóján annak kapcsán, hogy az intézmény is meghatározó változásokon megy át. Az ünnepi rendezvényen köszöntötte az egyetem oktatóit és hallgatóit dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is, új kezdeményezésként pedig ezúttal egy hallgató, jelesül Zeitler Ádám szólt a megjelentekhez.

– A Softim hetiszakasz a szervezeti struktúráról, a reformról és a megújulásról szól. Döntő fontosságú a zsidóság számára, hogy Mózes milyen vezetési struktúrát, modellt hagy örökül a negyven évig tartó sivatagi vándorlás után. Nem azt a modellt adja tovább, hogy egy ember irányítson mindent, hanem megosztja a hatalmi ágakat, vagyis az ítélkezés jogát nemcsak a király, hanem a bíróságok gyakorolják. Ez a hatalommegosztási modell példátlan a korabeli világban – mondta az aktuális hetiszakaszunk, a Softim kapcsán dr. Balázs Gábor, az OR-ZSE megbízott rektora a Mazsihisz fenntartásában működő intézmény mai tanévnyitóján. 

Balázs GáborBalázs Gábor

A fenti modellt az OR-ZSE vezetője az egyetem működtetésére úgy fordította le, hogy egy rendszer akkor működik jól, ha a munkát a saját területükön önállósággal rendelkező dolgozók végzik. Mint kifejtette: a vezető nem attól jó vezető, ha azt hiszi, hogy mindenhez ért, hanem akkor, ha belátja, hogy nem ért mindenhez. Ezért egy jó vezető önálló emberekre támaszkodik, ez az oka annak, hogy az OR-ZSE vezetése nyitott az egyetemi polgárok jobbító szándékú javaslataira, tanácsaira.

– Ebben az évben az az egyik célunk, hogy az egyetem szervezeti átalakulása befejeződjön, és ha a szenátus ezt majd jónak látja, akkor ki fogja írni a rektori pályázatot – mondta dr. Balázs Gábor. – A megújulás mindig komplex feladat, egyszerre frissítés, újraértelmezés, és új dolgok bevezetése a hasznosnak és megtartandónak bizonyult régiek mellett. Egyszerre követjük a Tórát, a hagyományt és vagyunk hívei az állandó megújulásnak.

A megbízott rektor köszönetet mondott a fenntartónak azért, hogy az elmúlt egy hónapban példás gyorsasággal lezajlott munkálatok eredményeként az OR-ZSE helyiségei látványos megújuláson estek át. (A mai tanévnyitón ennek egyik érezhető fokmérője éppen a hőmérséklet volt: a díszteremben felszerelt klímaberendezéseknek köszönhetően ugyanis odabenn elviselhető volt a levegő a kinti hőség ellenére.)

Dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke a köszöntőjében felhívta a figyelmet a megbízott rektor egyik gondolatára, amely arról szólt, hogy a vezetés nyitott a jobbító javaslatokra.

– Büszke vagyok rá, hogy éppen a mi egyetemünk az, ahol elhangozhat: a vezetés mindenkitől várja a kezdeményezéseket, az ötleteket, a javaslatokat, amelyeket a vezetők figyelembe is fognak venni a munkájuk során – fogalmazott az elnök. 

Dr. Grósz Andor a magyar zsidóság gyöngyszemének és szellemi bástyájának nevezte a rabbiképző egyetemet, ahol megtiszteltetés tanulni és tanítani. 

Balázs Gábor és Grósz AndorBalázs Gábor és Grósz Andor

– Mi lehet a fenntartó elvárása e 147 éves egyetemmel szemben? – tette föl a kérdést. – Az, hogy megújuló stratégiával nemzetközi mércével is elismert tudást adjon a hallgatóknak, részt vegyen a hazai és külföldi tudományos életben, kapcsolatokat építsen, és a lehetőségekhez képest rentábilisan működjön. Nem utolsó sorban fontos elvárás az is, hogy az OR-ZSE megfeleljen a közösségünk azon igényének, hogy az egyetemünk a neológia erős szellemi vára legyen.

Az elnök megígérte, hogy az intézmény mindenben számíthat a fenntartó segítségére.

– A Mazsihisz minden erkölcsi és anyagi támogatást megad ahhoz, hogy a tudós emberek itt gondtalanul végezhessék a munkájukat a közösségünkért. Minden fórumon kiállok az egyetemért, többször tárgyaltam kormánytagokkal, mert szeretném elérni, hogy az épület megújuljon, és méltó körülmények között folyjon itt a tanulás és a tanítás – mondta dr. Grósz Andor.

A tanévnyitó remek újítása volt, hogy ezúttal egy hallgató is köszöntötte az egybegyűlteket. A rabbiszakos Zeitler Ádám a beszédében azt emelte ki, hogy ezen az egyetemen olyan figyelmet tapasztalhat egy diák, amire ő maga nem látott példát sem az angliai, sem az amerikai egyetemi tanulmányai során. Ő maga annyira kedveli az itteni légkört, hogy a közönség soraiban helyet foglaló tanárainak azt üzente: habár hamarosan elvégzi a rabbiszakot, tőle nem szabadulnak meg egykönnyen, hiszen feltett szándéka, hogy a jövőben minden olyan szakra beiratkozik, amire lehetősége lesz...

or-zse-nyito-hangulat.jpg

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek