Harsányi László: Zsidó művészek a viharban 157. rész – Festőművésznők

2024. Augusztus 07. / 14:39


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban 157. rész – Festőművésznők

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) – a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben – a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

E hasábokon korábban időről-időre bemutattam egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül. Most újra felveszem a fonalat, mert még sok nevet érdemes megőrizni az emlékezetnek.

omike-08-07-cimlap-harsányi.jpg

Beck-Schwarz Elza
Festő, grafikus. (Bécs, 1887(8) április 26.-1952.) 

Beck Schwarz Elza-omike-1.jpg

A Mintarajziskolában Révész Imre tanítványa, Bécsben Heinrich Knirr, Münchenben Adalbert Seligmann és Horovitz Lipót növendéke volt. 1906-tól 1908-ig és 1910-ben Nagybányán, a szabadiskolában tanult Iványi Grünwald, Ferenczy és Réti korrektúrájával. 1911-ben Rothschild-ösztöndíjat nyert egy nyilvános versenyen. Egy évvel később résztvevője volt a Pesti Napló 100 művésznőt, és azok egy-egy rajzát bemutató összeállításának.

Beck Schwarz Ella Pesti Napló 1912-omike.jpg

Budapesten telepedett le, de dolgozott Münchenben, Olaszországban és Dalmáciában is. Az 1920-as években állandó kiállítója volt a Műcsarnok, a Nemzeti Szalon és az Ernst Múzeum tárlatainak. Ez az állandó, de komoly áttörést nem hozó részvétel a következő évtizedben, de még az 1940-es évek elején is folytatódott. A kiállításokról kevés ismertetés jelent meg, de ezekben Beck-Schwarz Elza neve mindig ott volt, „abszolút értéket képviselve”, ahogy egy értékelés jellemezte. Rajzaival az OMIKE három képzőművészeti kiállításán volt jelen.

Beck S. elza Bucsu 1942. MNG.jpg

A háború után jelentkezései ritkultak. Csoportos kiállításon vett részt 1946-ban és 1949/1950-ben.

Lukács Ágnes
Lukács Ágnes (Budapest, 1920. november 11. – 2016.) magyar festőművész, grafikus, középiskolai tanár. Lukács Gyula festőművész lánya.

Lukács Ágnes 1.www.centropa.org-omike.jpg

A Terézvárosban született. Szerepelt 1926-ban a „Tehetséges magyar gyermekek seregszemléje” kezdeményezésben, ahol „elsőosztályú dicséret” volt az elismerés. Kamaszkorában több rajza is megjelent különböző napi- és hetilapokban. Középiskoláit a Mária Terézia Leánygimnáziumban és a Királyi Olasz Elemi és Középiskolában végezte.

1939-ben érettségizett, majd felvételt nyert a Magyar Képzőművészeti Főiskolára, ahol Szőnyi István tanítványa volt. 1944-ben középiskolai rajz és művészettörténet szakos tanári oklevelet szerzett. Főiskolás korában több kiállításon vett részt. Tagja volt a Magyar Izraelita Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Egyesületének és az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesületnek.

Az OMIKE kiállításain 1943-44-ben vett részt rajzokkal és festményekkel egyaránt.

Lukács-Ágnes Tanulmány 1942. MZSM-omike.jpg

1944 júliusában az auschwitzi koncentrációs táborba deportálták, ahol decemberig tartották fogva. 1945 áprilisában Salzwedelben szabadult fel. 1946-ban jelent meg a Szocialista Cionisták Pártja kiadójánál az Auschwitz, női tábor című rajzsorozatából készült album.

Lukács Ágnes Historia_2011__omike.jpg

1945-től rövid megszakításokkal rajztanárként, 1948 és 1955 között a Pedagógus Szakszervezet politikai munkatársaként dolgozott. 1953-ban alapító tagja volt a Budapesti Pedagógusok Képzőművész Stúdiójának. Rendszeresen részt vett a Stúdió és a Székely Bertalan Kör kiállításain.

Rajzai megjelentek a Köznevelés, az Élet és Irodalom, a Magyar Nemzet, valamint a Kisdobos című újságokban. Éveken át illusztrálta a Rotterdamban megjelenő Esperanto című nemzetközi és a Hungara Vivo című magyar eszperantó folyóiratot. Kollázsain, grafikáin, festményein a koncentrációs táborok emlékképeit dolgozta fel.

Tauber Blanka
Festő. (Somorja, 1910. július - Cfat 1989.)

Tauber Blanka wikipedia-omike.jpg

A Pozsony melletti Somorján, vallásos családban született. Festészetet és grafikát a prágai és a párizsi Művészeti Akadémián tanult. A Newyorki Figyelő 1990-ben, halála utáni búcsúztatójában sorolta fel pályájának állomásait:

„… származási országában, Csehszlovákiában, Brünnben, Pozsonyban, Besztercebányán, Nyitrán, Kassán, Moravska Ostraván, stb. rendezett önálló kiállításokat. Ezen kívül Bécsben, Budapesten, valamint Párizsban, ahol Fernand Leger stúdiójában képezte magát a modern festészetben.”

1936-ban a csehszlovákiai magyar lapok hívták fel a figyelmet a fiatal Tauber Blanka bemutatkozására. 1937-ben járt a Szentföldön, de még abban az évben visszatért szülővárosába. Korai munkáit, főként tájképeit sötét színek, expresszionista stílus és nehéz kontúrok jellemezték.

1942-ben az OMIKE Művészakció képzőművészeti kiállításán két képpel vett részt.

Tauber J. Túsrajz fiúról-omike.jpg

Egész családjával együtt Auschwitzba hurcolták, a családból csak ketten, nővérével együtt tértek vissza. A háború után Budapestre költözött, majd 1950-ben kivándorolt Izraelbe. Első önálló kiállítását a Tel-Aviv Múzeumban rendezték, 1951-ben.

Tauber Blanka a cfati művészkolónia egyik alapítója volt. 1951-ben elnyerte a Dizengoff-díjat. Olyan hihetetlenül szerény volt, hogy 1951-ben egy, az Új Keletben megjelent hirdetés kérte, jöjjön és vegye át a Dizengoff-díjat. Kolb Jenő néhány szóval így méltatta festményeit: „nála még a csúnya tárgyak is szépek lesznek”.

Tauber Blanka 2 museum.imj.org.il-omike.jpg

1970-ben a Nordau-díjat nyerte el. Számos önálló kiállításon mutatta be műveit Izraelben és külföldön. Haláláig aktív szereplője volt az izraeli művészeti életnek.

Képek:

1.) Beck Schwarz Elza fotóportré. www.geni.com
2.) Önarckép. Pesti Napló, 1912. december 25.
3.) Beck Schwarz Elza. Búcsú, 1942. MNG
4.) Lukács Ágnes igazolványkép. www.centropa.org
5.) Lukács Ágnes: Olvasó néni. MZsM 86.6 Szerepelt az OMIKE Művészakció IV. Képzőművészeti kiállításán, 1943-ban.
6.) Lukács Ágnes: Lágerélet (részletek). História 2011.
7.) Tauber Blanka fotóportré. Wikipédia
8.) Tauber Blanka: Tusrajz fiúról. 18 művész 8 rajz, Unitas Kiadás Budapest, 1942.
9.) Tauber Blanka műterem fotó. museum.imj.org.il

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
100 éve született Leon Uris, amerikai író, az Exodus szerzője
Hírek, lapszemle
Személyesen vette át Kurtág György a Wolf-díjat
Zsidó világ
Bár micvó a Rumbach-ban: „Éljen benned is a saját bíród"