Címkék
Omike
Omike / 2023. December 05. / 15:27
„Céljuk a zsidó művészek szerepeltetése és anyagi javadalmazása…”
A zsidótörvények nyomán tömegesen állásvesztésre ítélt zsidó színészek és zenészek az eddig bejutatottakon kívül még kétfajta további menedéket találhattak 1939 után. Az egyiket a különböző, ma civilnek nevezett szervezetek – ideértve a szakszervezetek intézményeit – rendezvényei jelentették, a másikat a magánemberek által, nem egyszer otthon rendezett „estek”.
Omike / 2023. November 22. / 15:39
Menedékek: „Rutinirozott sok sikert látott előadók vagyunk”
Nagyon kevés dokumentum, nagyon kevés a helyi sajtóban megjelent hír található arról, hogy a zsidótörvények életbelépése után miként nyújtott menedéket egy-egy vidéki város zsidó közössége a művészeinek. A kevéske adatforrás főként az adott hitközség és más, valamely izraelita egyesület kulturális erőfeszítéseiről vagy a hozzájuk forduló művészek kéréseiről tartalmaz információkat.
Omike / 2023. November 05. / 20:52
Menedékek 19. rész – „már a Varieté is ’túljó’ volt a zsidónak”
„Egy időben […] divatban volt a Hacsek és Sajó szellemes duó, de ketté kellett válniuk, mivel a dicső kettősből csak az egyiket, Herczeg Jenőt vették fel a kamarába, a derék Sajót, vagyis Komlós Vilmost nem. A varieté műsorán ennek ellenére szerepel a Hacsek és Sajó pár, mégpedig a következő megoldással: a színpadon csak Herczeg Jenő látható, ő beszél és Sajó felel – gramofonlemezről!”
Omike / 2023. Október 31. / 14:52
„… kellemesen csengő hang, finom muzikalitás …”
Menedékek: az OMIKE Művészakció és társai 1939-1944/18. rész. Bibó Olga és Sebők Stefi énekesek. Harsányi László írása .
Omike / 2023. Október 04. / 14:10
"...szíves jóindulatukba ajánljuk ügyünket"
Az OMIKE sajtócsoportjának, a Szegedi Izraelita Hitközség elnökségéhez küldött, 1940. májusi leveléből.
Omike / 2022. Augusztus 24. / 21:19
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (127. rész) – Adorján Mária és Pogány Zsuzsa
Adorján Mária: „A nagy tehetségű énekesnő meleg orgánuma, nemes kultúrája és kitűnő játéka igaz élettel és tiszta művészettel formált eleven alakot Verdi cigányasszonyából.” „Pogány Zsuzsa … tanúságot tett arról, hogy egyike a fiatal nemzedék legkulturáltabb énekesnőinek.”
Omike / 2022. Augusztus 17. / 21:30
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (126. rész) – Dózsa István
Vannak és voltak színészek, akik szinte állandóan színpadon voltak, nem egyszer évtizedeken keresztül, de mindig kis szerepeket játszottak, Ezeknek a színészeknek a neve azután – jó esetben – megbújik egy-egy lexikon lapján. Ilyen, minden bizonnyal nagyszerű színész volt Dózsa István.
Omike / 2022. Augusztus 10. / 17:11
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (125. rész) – Csalány Béla és Csapó Jenő
Csalány Béla 1879-ben született Budapesten. Neve a sajtóban először 1912-ben tűnt fel, amikor a Budapesti Hírlap beszámolt a „nagybányai festőkolónia jubiláris képkiállításáról”. Csapó Jenő 1873. júliusában született Kiscell-ben. Tanulmányait Bécsben Kreydernél kezdte, azután Párizsban a Julian Akadémián Bougerea és Lefévre tanítványa volt. Miután hazatért, Budapesten telepedett le.
Omike / 2022. Augusztus 03. / 20:31
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (124. rész) – Bán Kató
Hogy miként került Bán Kató 1945 után Romániába, nem ismeretes számomra. Mindenesetre 1946 őszén, ahogyan erről az Erdély című kolozsvári lap tudósíott, fellépett az Egység művészestjén, ahogy a lap említette „nagyváradi énekesnőként”. Innen kezdve kapcsolódott össze a neve Adorján András zeneszerző, karmester, zongoristával.
Omike / 2022. Július 28. / 12:48
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (123. rész) – Demján Éva
Azt hiszem, hogy a magyar előadóművészet történetében jól eligazodó kutató számára sem ismerős Demiány Erzsébet neve. Ha viszont a Demján Éva nevével találkozik, akkor ez már ismerősen hangzik. Tartok tőle, hogy e rovat olvasóinak nem mond sokat az utóbbi név sem.
Hírek, lapszemle / 2022. Július 24. / 19:12
A menedék – filmbemutató a Goldmark teremről
A dokumentumfilm egy emlékezés-montázs, dokumentumokkal, fotókkal, archív filmrészletekkel, filmhíradókkal, múzeumi műtárggyá váló előadásplakátokkal. A Goldmark Teremben fellépő művészek gyermekei, sőt, előadások szemtanúi is felidézik emlékeiket.
Omike / 2022. Július 20. / 12:27
Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (122. rész) – Karinthi(y) Ada
A születésük után életben maradt öt Karinthi testvér közül legtöbben a lehíresebbet, Karinthy Frigyest ismerik. Ada a nővére volt, 1880. október 20-án született Budapesten. Élete során a változásoknak megfelelően, sokszor változott meg a keresztneve. Etelka néven született, sokáig Etusnak hívták. Négy (más források szerint hat) éves volt, amikor szülei kikeresztelkedtek, feltehetően akkor az Adél Jusztina nevet kapta.