A 100. rész alkalmából százszoros köszönet Harsányi Lászlónak

2022. Február 16. / 11:57


A 100. rész alkalmából százszoros köszönet Harsányi Lászlónak

Zsidó művészek a viharban címmel évek óta olvashatják honlapunkon Harsányi László társadalomkutató különleges rovatát, amelyben a szerző azokról az ismert és ma már kevéssé ismert művészekről ír, akiket a zsidótörvények eltiltottak hivatásuk gyakorlásától, és akiket egy zsidó kulturális egyesület juttatott alkalmi munkákhoz, azaz: napi megélhetéshez. E hiánypótló rovatban eddig 99 életkép jelent meg, most érkeztünk el a századikhoz, ami számunkra: ünnepi alkalom.

Fotó: Gordon EszterFotó: Gordon Eszter

Büszkék vagyunk rá, hogy a Mazsihisz honlapja kínálhat megjelenési felületet Harsányi László társadalomkutatónak ahhoz, hogy az olvasóközönség elé bocsáthassa évtizedes kutatómunkájának eredményeit azokról a meghurcolt művészekről, akiket származásuk miatt megbélyegzett és kivetett magából a Horthy-korszak állami szintre emelt antiszemitizmusa.

Ezeknek a művészeknek a Hevesi Simon főrabbi által 1909-ben alapított Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület (OMIKE) Művészakciója sietett a segítségükre azzal, hogy időről időre munkalehetőséget biztosított nekik: így jutottak ezek az ellehetetlenített emberek színpadi fellépésekhez, koncertezési lehetőségekhez vagy éppen csoportos vagy egyéni kiállításokhoz. Az OMIKE történetének első kutatója Horák Magda volt, Harsányi László – eleinte Vizi Éva levéltáros segítségével – az ő nyomdokain haladva ásta bele magát a témába.

az első 100-harsanyi.jpg

Harsányi László az OMIKE történetét önálló kötetben is feldolgozta, az egyesület által megsegített művészekről pedig honlapunkon jelentkezik egy-egy remekbe szabott portréval, életképpel, színes életrajzzal. A Művészakció a kutatások eddigi adatai szerint több mint 600 színészt, énekest, zenészt, táncost, festőt, szobrászt, írót segített munkához és bevételhez jutni a német megszállásig, közülük eddig 99 művész portréját olvashatták honlapunkon, s most érkeztünk el a rovat 100. részéig.

Ünnepi alkalom ez, hiszen a zsidó élet és a zsidó hagyomány egyik alappillére éppen az emlékezés: „beszéld el fiadnak”, hívja fel figyelmünket a szent szöveg, s valóban, Harsányi László éppen ezt teszi. Elbeszéli nekünk és az utókornak mindazt, amit csak ő tud elbeszélni. Százszoros köszönet jár neki érte, hogy fáradhatatlanul kutat, munkálkodik és ír, hogy világosabban lássuk a magunk mögött hagyott múltat, s ezáltal világosabban lássuk az előttünk álló jövőt.

Egy korábbi interjúnk a szerzővel:
Zsidó művészarcok a viharból – beszélgetés Harsányi Lászlóval

A sorozat top 10 írása az olvasottság tükrében:

harsányi-top-10-cikkbe-számok.png

A teljes sorozat / IDE KATTINTVA olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek