Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (100. rész) – Harsányi Miklós

2022. Február 16. / 12:18


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (100. rész) – Harsányi Miklós

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) – a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben – a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

E hasábokon időről-időre bemutatok egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül.

Hesser Miklós néven született 1894 februárjában Magyarkanizsán. Később, 1911-ben a Pesti Hírlap hírt adott arról, hogy a belügyminiszter megengedte, a „kiskorú Hesser Miklós és Tibor ókanizsai születésű budapesti lakosok családi nevének Harsányira” átváltoztatását. 1913 júniusában már az új nevén említették a szereplők között, amikor Az Újság kis beszámolt a „jövő színésznemzedéké” – ről. A Színházi Élet -ben is ez évtől volt megtalálható Harsányi Miklós színésznövendék neve a Vígszínház színészei között.

harsanyi_miklos (002).jpg

Az első világháborúban bevonult katonának, a frontra került, majd megsebesült és felgyógyulása után Szegedre szerződött. Nem sokkal később, 1918-tól Miskolcon, Szegeden, Hódmezővásárhelyen játszott. 1919 végén, Budapesten volt, a Belvárosi Színházban lépett fel, de a hosszabb szerződési lehetőséget végül Nagyvárad színháza biztosította számára. Az első itteni fellépéséről a Tükör című lap számolt be 1921 februárjában, miszerint: „A váradi színházban … Harsányi Miklós felolvasta Bíró Lászlónak, a kiváló fiatal írónak a megemlékezését Adyról.” A nagyváradi korszaktól kezdve nem csak játszott a színpadokon, de rendezett, valamint konferansziéként is fellépett.

Harsányi Miklós Színház és Társaság 1922. szeptember 9. 11 (002).jpg

1924-ben szerződött le a szegedi színházhoz. 1924 októberében a szegedi Színházi Újság ba írt egy kis tréfás önarcképet. Egy részlet ebből:

„Hogy érzem magam Szegeden? Nagyon jól. A régi ismerősöket ismét itt találtam, a hitelezőim boldog arccal köszöntöttek. Leolvastam az arcukról a boldog bizakodó megnyugvást, hogy mégis szeretem én ezt a várost – no meg őket, hogy visszatértem. Én pedig boldog örömmel tapasztaltam, hogy még mindig van Szegeden optimista lélek.”

Harsányi Miklós Színházi Újság. 1924.2 (002).jpg

Három évig volt a színház főrendezője. Eközben színpadra is lépett, mint például 1925-ben Shakespeare Viharjában, Prospero szerepében. 1926-ban a színigazgató-váltással egyidejűleg Harsányi Miklós is távozott Szegedről.

Távozta alkalmából így írt róla a Szegedi Új Nemzedék : „Harsányi Miklós nem közönséges intelligenciával, kellemes orgánummal, ritka tisztaságú beszélő-képességgel megáldott színész, aki Cyranoi külsője mellett is sokszor értékes illúziókat nyújtott a közönségnek.”

Budapestre érkezésekor először Újpesten és a Játékszínben dolgozott rendezőként, az utóbbi színpadán maga is fellépett. 1928 őszétől volt a Magyar Színház színésze, majd egy évvel később Miskolcon rendezett és játszott. 1932 őszétől a Kamaraszínház, 1935-től az Új Thália színház tagjai között szerepelt majd ezt követően 1939-ig, egy-két előadásban tűnt fel a neve más fővárosi színházak színészei között.

Harsányi Miklós delibab_1938_50-page_0033 (002).jpg

1938 márciusában szereplője volt egy zsidó színházi estnek a Goldmark-teremben, még nem sejtve, hogy másfél év múlva ez a terem lesz színházi tevékenységének szinte egyetlen otthona. Ahogyan 1939-től a zsidótörvények miatt kiszorult a kőszínházakból, egyre sűrűbben fordult elő a neve A Magyar Zsidók Lapja műsorközléseiben. Hol a Goldmark-teremben lépett fel egy Oszip Dymov darabban, hol a zuglói zsinagóga vendége, hol a terézvárosi zsidó ifjúsági csoport vendége volt.

A rádió hangjátékaiban még felfedezhető volt neve, de 1939 után – lényegében – az OMIKE Művészakció maradt fellépéseinek és rendezéseinek a terepe. Ott volt már 1939 novemberében az első vidám műsor szereplói között. A vidám esteken a fellépései folytatódtak, de már 1940 első felében rendezett is. A rendezés maradt alapvető feladata a Goldmark-teremben, ő rendezte a nagyszámú kabaré előadás legtöbbjét a következő években. De rendezett másféle darabokat is, így 1942-ben Puccini Pillangókisasszonyát és Leoncavallo Bajazzok-ját. Újból színpadra 1943-ban és 1944-ben lépett, méghozzá főszerepben Szomory Dezső Takáts Alice című színművében és kisebb szerepben Pap Károly Mózesében.

1944. február - 4 (002).jpg

1944 őszén – meg nem erősített források szerint – deportálták, ahonnan nem tért vissza.

Képek:

1.) Portré. OSZMI fotótár
2.) Karikatúra. Színház és Társaság, 1922. szeptember 9.
3.) Portré. Színházi Újság, Szeged, 1924.
4.) Délibáb, 1938. 50. Madách: Civilizátor előadás. Gyulányi Eugénia, Gál István, Harsányi Miklós, Szendrő József, Kalla István, Darvas Ernő (Wellesz felvétele)
5.) OMIKE Művészakció színlap

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek