Michael Douglas, az Oscar-díjas szupersztár, aki 70 évesen tért vissza a zsidósághoz

2016. Szeptember 25. / 23:10


Michael Douglas, az Oscar-díjas szupersztár, aki 70 évesen tért vissza a zsidósághoz

A Tőzsdecápák Gordon Gekkoja, Sharon Stone partnere az Elemi Ösztönben, a Száll a kakukk fészkére producere és a heteken belül századik születésnapját ünneplő, ortodox zsidó családból származó Kirk Douglas fia, akit Catherine Zeta Jones-szal közös kisfia térített vissza a zsidósághoz és az, hogy végre befogadták Izraelben.


Édesapja fehérorosz zsidó bevándorlók gyermeke, szintén színésznő édesanyja a Bermudákról származik, anyai felmenői között írek, skótok, walesiek, angolok, belgák, franciák és hollandok egyaránt előfordulnak: sok mindenki, de zsidók épp nem.

A San Francisco utcáin című TV-sorozat fiatal nyomozójaként vált igazán híressé: kevéssel azután, hogy kiszállt, a sorozatnak is vége lett, hiányzott a nézőknek.

Ő azonban inkább azzal foglalkozott, hogy a papájától, Kirk Douglastől megszerezze a Száll a kakukk fészkére című Ken Kesey-könyv filmjogait és tető alá hozza producerként Milos Forman rendezővel a nagyhangú elmegyógyintézeti ápolt és a „Főnéni” csatájának lidérces társadalmi szatíráját. Kirk Douglas legalább szerepelni akart volna a filmben, mert már vitte színházban is a főszerepet, de a fia túl öregnek találta. Ennek a fiúi szigornak köszönhetjük tehát a filmtörténet egyik legkáprázatosabb alakítását: a szerepet ugyanis, Istennek hála, Jack Nicholson kapta, hogy aztán megkapja érte ezerszer megérdemelten az Oscart is, igaz, hogy jóformán csak a statisztákhoz nem vágtak hozzá egyet. Douglas is a Száll a kakukk fészkére producereként kapta az első Oscar-díját alig túl a 30-on.

A Smaragd románca hozta össze a vásznon barátjával, Danny DeVitoval, akivel a hatvanas években együtt lakott egy darabig. A Tőzsdecápák lenyűgözően kapzsi Gordon Gekkojáért kapja meg színészként is az Oscart. A ’90-es éveket a roppant merész Elemi ösztön indítja, aztán jön az Összeomlás, a Játsz/ma, a Tökéletes gyilkosság. A 2003-as évben már azt is megengedheti magának, hogy a filmvásznon tartsa a családi ebédet: a Túl nagy család című filmben együtt játszik a papájával, a mamájával és a fiával, Cameron Douglas-szel is.

Az utóbbi évek Michael Douglas-szerepeiből emlékezni fogunk Gordon Gekko visszatérésére (Tőzsdecápák: A pénz nem alszik), a meleg zongorista-celebritásra, Liberace-ra és a zseniális zsidó képregény rajzoló-páros, Jack Kirby és Stan Lee által kifundált Hangya nevű szuperhősre.

Még az ezredfordulón ismerkedett meg a nála 25 évvel fiatalabb, tavaly elhunyt édesanyjához hasonlóan walesi eredetű Catherine Zeta Jones-szal: közös gyermekük, Dylan vezette őt el vagy vissza a judaizmushoz. Zsidó fiúkkal barátkozott össze a suliban, péntek esténként sábeszi vacsorákra járt hozzájuk, majd úgy döntött, hogy bár micvót akar: „visszahozta a spiritualitást a családunkba”, ahogy Douglas fogalmazott. A férfivá avatás után Douglasék Izraelbe mentek és nem sokkal később, tavaly Michael Dogulas megkapta a „zsidó Nobelt”, a Genesis-díjat, amelyről addig még csak nem is hallott, pedig azok kapják, akik példaképként szolgálhatnak a többi zsidó számára. Douglas először azt hitte, tévedés történt, hiszen ő, édesanyja „nem megfelelő” származása okán nem is tekinthető zsidónak. Csak ezután élte át a katarzist, hogy de igen, a díj átadói zsidónak és példamutató zsidónak tekintik. „Csak ekkor jöttem rá, mennyire vágytam a befogadásra, hogy elismerjenek zsidónak”- mesélte. Őt az idegenítette el majdnem egy életen át a zsidóságtól, hogy úgy tudta, őt úgysem tekinti senki zsidónak, soha nem érezte úgy, hogy befogadják. A díjjal járó pénzjutalmat ezért arra fordítja, hogy a vegyesházasságokból származó zsidó fiatalokat segítsen elérni az erre törekvő közösségeknek, és immár büszkén reformzsidónak vallja magát: „Örülök, hogy idetartozom” – összegez.

Az orosz zsidók elengedéséért harcoló hőssel, a jelenleg a Zsidó Ügynökséget vezető Nathan Saranszkijjal járja az egyetemi campusokat Amerikában és győzködi a közösséghez még csak kevéssé kötődő zsidó egyetemistákat, hogy igenis van hová visszatérniük, ahogy volt neki és a kisfiának is.

Egyszóval Izráel közössége nemrég egy boldog, büszke és világhírű zsidó fiatalemberrel gyarapodott: Michael Douglas még csak ma lett 72 éves.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Binjomin rabbi: Négy szabály a helyes beszédért
Zsidó világ
Pápa: Purim a zsinagógában
2024. Március 12. / 15:07

Pápa: Purim a zsinagógában