2017. március 28-án (kedden) Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter megbízásából – Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár adta át az idei Scheiber Sándor díjat Dr. Kiss Endrének, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) egyetemi tanárának.
Az Országos Rabbiképző Intézet néhai vezetője emlékére alapított elismerést minden évben azok kaphatják meg, akik a hebraisztika, judaisztika, zsidó vallás és az oktatás, valamint a zsidó és nem zsidó emberek közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításáért – a magyar kultúra szolgálatában – kimagasló munkát végeztek.
A díjazottat dr. Szécsi József vallásfilozófus, a Keresztény-Zsidó Társaság főtitkára, az OR-ZSE adjunktusa méltatta. Az alábbiakban az elhangzott laudációt olvashatják.
Vehájá keéc sátul ál-pálgé májim
áser pirjó jittén beittó
veáléhu ló-jibból vechól áser-jáásze jácliách!
Olyan, mint a folyóvíz mellé ültetett fa,
mely idejében meghozza gyümölcsét,
melynek nem hull le a lombja!
Boldogul minden dolgában!
Kiss Endre professzor úr 1949-ben született és 1971-ben szerezte meg diplomáját az ELTÉ-n német-magyar szakon. Kiváló nyelvtudása végigkísérte tudományos pályafutását, filozófusként megannyi tanulmány, előadás kiváló birtokosának mondhatja magát. Kezdetben az Osztrák-Magyar Monarchia filozófia- és eszmetörténetével, majd kiváló monográfiában tárta fel Nietsche gondolatvilágát. Kelet-Európa és a globális fejlődés is, a globalizáció fontos kutatási és publikációs területe lett.
Számos felsőoktatási intézmény tanáraként oktatott az ELTÉ-n, a Kodolányi János Főiskolán, a Nyugat-Magyarországi Egyetemen filozófiát. Meghívást kapott az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetemre, ahol egyetemi tanárként a Művelődéstörténeti Tanszék vezetője, és az Intézmény első kiváló és tudós igazgatójának nevét viselő Kaufmann Dávid Zsidó Kultúratudományi Társaság elnöke. Az OR-ZSE doktori iskolájának tagja. A Magyar Zsidó Szemle – Új Folyama szerkesztőbizottságának tagja, a Magyar Zsidó Szemle Könyvek és Füzetek szerkesztőbizottságának tagja. A Hacofe, judaisztikai internetes folyóirat szerkesztője.
Számtalan magyarországi és külföldi társaság tagja, alapítója, kitüntetések és elismerések jogos átvevője. 1985-86-ban Humboldt-ösztöndíjas volt, majd az Internationale Hegel-Gesellschaft elnökségi tagja, és az Internationale Schopenhauer-Gesellschaft vezetőségi tagja. Elnöke volt a Német-Magyar Filozófiai Társaságnak, vagy az MTA Jövőkutatási Bizottságának. 1991-ben alakította meg a Hegel-Fukuyama-Társaságot. Kitüntették „Kiváló munkáért” érdemrenddel, majd Eötvös-érmet kapott, 2008-ban Kiss Árpád-díjban részesült.
Egy rendkívül gazdag, kiváló életmű áll Dr Kiss Endre professzor mögött, melyet jellemzett a folyamatos munka, az állandó építkezés, a napi kihívások beölelése, kutatásának kiterjesztése, a megírt tanulmány vagy monográfia továbbérlelése, bővítése, még jobbá tétele. Hatalmas energiával, kifogyhatatlan szervező és alkotókedvvel építi most azt az Egyetemet, mely szívéhez olyan közel áll, melyben tanít, oktat, nevel, szervez, alkot, ír. Ha valamibe beleszeret, azt véghez viszi, tanulmány, szervezet, kiadvány lesz belőle.
Kívánjuk, hogy még sok éven át tanítson és alkosson az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetemen, folytatva azt az utat, melyet kiváló mesterünk, Scheiber Sándor igazgató úr kijelölt. Scheiber professzor úr sokszor elmondta: Fiam, minden számít, bármi, amit teszel! Kiss Endre professzor úr egy tudós életművével és szerénységével egy ragyogó, sokszínű kutatást tár elénk! Megmaradt filozófusnak, vagyis egy fáradhatatlan kereső embernek, aki tudja, hogy filo-szofosz, vagyis jóllehet csak szereti a bölcsességet, mégis vágyik annak teljességét beölelni.
Jismá cháchám vejószéf lekách venávón táchbulót jikne,
Lehávin másál umelicá divré cháchámim vehidótám!
A bölcs, ha hallgatja, még bölcsebb lesz,
és az értelmes útmutatást nyer,
behatol a mondás és rejtvény értelmébe,
a bölcsek igéibe és fogós kérdéseibe!
A Magyarországi Zsidó Hitközségek szívből gratulál a Scheiber Sándor díj 2017. évi kitüntetettjének, Dr Kiss Endre Professzor Úrnak!
