A tatai zsidó temetőben elvégzett adatfeltáró kutatás legfrissebb eredményeit tartalmazza a „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című tanulmánykötet, amelynek bemutatója tegnap volt a Magyary Zoltán Tudásközpontban. A nyolc tanulmányt tartalmazó kötet a Kuny Domokos Múzeum kiadásában jelent meg Bányai Viktória és Dávidházi Péter szerkesztésében.
A kötet annak a 2022 őszén megrendezett konferenciának az előadásai alapján született, melyen többek között a tatai zsidó temető XVIII. századi síremlékeiről, a zsidó síremlékművészet XX. századi felfedezéséről, a tatai temető sírfeliratainak jellemzőiről és a Fischer-család sírjairól hangzottak el előadások.
A könyvben tanulmányt jegyző nyolc szerző a tatai zsidóság történetével összefüggő kutatásaik legfrissebb eredményeit tárja az érdeklődők elé, melyeknek kulcsforrása és ösztönzője a helyi zsidó temetőben a közelmúltban megtörtént adatfeltáró kutatás volt. A tatai zsidó temető hazánk egyik legrégebbi, máig is működő, a 18. század közepén alapított sírkertje. A magyarországi zsidó temetők közül itt található a legtöbb 18. században keletkezett síremlék. A tatai zsidó temető és 18.–20. századi sírköveinek tudományos vizsgálata című, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) pályázati támogatásával lezajlott projekt a temető és annak síremlékei vallás-, hely-, művelődés-, társadalom- és művészettörténeti értékeinek tudományos igényű feltárására, megörökítésére és közzétételére vállalkozott, szakértők bevonásával.
A kutatás tervezése 2021-ben kezdődött, amikor a Goldberger Alapítvány felvette a kapcsolatot a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvánnyal, egyeztettek az önkormányzattal is, s a város felvállalta a projekt koordinálását. 2021 végén létrejött egy 4 fős szakmai munkacsoport Dr. Balogh István, Simonik Péter, Mislovics Erzsébet és Kerti Katalin közreműködésével, 2022-ben benyújtották a pályázatot, támogatást nyertek, s így megkezdődhetett a munka. A kutatás végeredményeként 88 féle adatot rögzítettek 1841 emberről, s miközben készült a sírkövek adattára és katasztere, 2022-ben ehhez a témához kapcsolódva szerveződött konferencia számos tudományterület képviselőinek közreműködésével Tata Város Önkormányzata, a Goldberger Alapítvány és a TK Kisebbségkutató Intézet támogatásával a Piarista Rendházban.
Forrás: Tata.hu