Címkék
Zsidó hagyományok
Zsidó világ / 2024. Szeptember 24. / 13:02
RS9 Színház: Mi történik a sabbati asztalnál?
Minden hónapban más és más különleges téma és előadó mutatkozik meg a RS9 Színházban, de mind a zsidó hagyományokról és kultúráról szól. Az első előadást Uspizin – Mindenki vendég címmel szeptember 26-án, csütörtökön 18 órától láthatják Bánfalvi-Orosz Eszter szerkesztésében. A téma: mi történik a sabbati, ünnepi asztalnál és asztal körül? De szóba kerül még vallás, irodalom, viccek, zene, és sok minden más is Ábrahámtól Rejtőig.
Zsidó világ / 2024. Szeptember 13. / 13:00
A 13-as nem szerencsétlen, sőt nagyon is fontos szám a zsidó hagyományban
Ma éppen péntek tizenharmadika van, de ne ijedjenek meg, a hittestvéreink főleg ne, hiszen a zsidó hagyományban a 13-as számnak kitüntetett és pozitív szerepe van. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár mai hírleveléből idézünk.
Élet + forma / 2024. Augusztus 07. / 11:04
Zsidó gasztronómiai fesztivál Nyíregyházán a Mazsihisz támogatásával
Fináli Gábor rabbi a zsidó vallás, hagyomány és történelem, Fűszeres Eszter pedig a zsidó gasztronómia rejtelmeibe vezeti be azokat, akik ellátogatnak a II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztiválra augusztus 25-én. A program a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) támogatásával valósul meg.
Zsidó világ / 2024. Július 18. / 14:03
Mazsihisz podcast: Neológia és hagyomány
Második alkalommal rugaszkodunk neki Darvas István főrabbival és Zima András történésszel, hogy megvitassuk, milyen modernizációs kihívásokkal néz szembe a neológ zsidóság.
Közélet / 2024. Július 15. / 16:28
A felsőgallai zsidó temetőt felvették a Tatabányai Értéktárba
– A Szenes Hanna Magyar-Izraeli Baráti Egyesület és a Tatabányai Múzeum Barátok Köre Egyesület kezdeményezésére a Tatabányai Értéktár lajstromába került a tatabányai-felsőgallai zsidó temető és holokauszt emlékpark. A döntés – szimbolikus módon – a magyar holokauszt 80. évfordulójához kapcsolódva született.
Zsidó világ / 2024. Június 10. / 10:16
Nagyszabású szabadegyetemi előadás-sorozat a Hunyadi téri zsinagógában
Jó előre szólunk: a július hónapjukat lehetőleg úgy osszák be, hogy legyen lehetőségük elmenniük a Fináli Gábor rabbi által szervezett szabadegyetemi előadásokra a budapesti Hunyadi téri zsinagógába. A július elsején kezdődő rendezvény-sorozat keretében igen izgalmas előadásokat hallgathatnak meg; a Mazsihisz alá tartozó körzetek rabbijai közül előad Radvánszki Péter, Szántó-Várnagy Binjomin, s persze Fináli Gábort is hallhatjuk egy beszélgetésen.
Mazsihisz hírek / 2024. Május 31. / 11:12
Glatt kóser mikvét avattak Miskolcon, a neológia vidéki fellegvárában
– Markovics Zsolt főrabbi szervező munkájának hála, ebben a városban hetente legalább négyszer van minjen, ami még Budapesten sem evidencia. Ez a közösség megérdemli a mikvét! – mondta dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke a miskolci rituális fürdő ünnepélyes avatásán. A mikve felújítására a Mazsihisz teremtett elő forrásokat: az állam 40 millió forinttal támogatta a beruházást.
Zsidó világ / 2024. Május 07. / 17:03
Ijár hónap küszöbén – jó hónapot minden hittestvérünknek!
Hamarosan beköszönt a zsidó naptár szerinti ijár hónap, amihez hagyományaink szerint sok jeles esemény kötődik. A tavasz ragyogó fényére utaló hónap 18. napjára esik Lág BáÓmer, amely a pészach és sávuót közötti időszak 33. napja. Jó hónapot minden kedves hittestvérünknek!
Zsidó világ / 2024. Május 07. / 16:01
Hunyadi tér: Az ateizmustól a parókaviselésen át a franciaországi zsidó létig
Fináli Gábor, a Hunyadi téri körzet rabbija a napokban Sarah Copier Steinert látta vendégül egy Talmud Tórán. Mint a rabbi a Facebook-oldalán írta: Sarah Ildikóként született Miskolcon, majd a BGF-en és Lativ Lolelen át vezetett az útja Jeruzsálembe, ahol férjhez ment. Jelenleg Dél-Franciaroszágban él férjével és négy gyermekével. Az érdekes és tanulságos beszélgetést tekinthetik meg az alábbi videóban.
Zsidó világ / 2024. Április 19. / 12:42
Binjomin rabbi a maceszről: Őrizd meg és örökítsd meg!
– Peszách ünnepének egyik kiemelkedő jellegzetessége az őrzés, őrködés fogalma. A Tóra két különböző két külön téma kapcsán is megemlíti. Az egyik a széder este, vagyis az „őrzés éjszakája", a másik pedig a macesz, a kovásztalan kenyér, amit őriznünk kell – írja Szántó-Várnagy Binjomin, a Bét Jehuda rabbija az Omek magazin április 18-i számában.
Zsidó világ / 2024. Április 19. / 12:29
Jonathan Sacks rabbi a Pészah lényegéről
A nagy Jonathan Sacks rabbi legfontosabb gondolatait felidéző sorozatunkban ezúttal olyan idézetet idézetet osztunk meg, amely a közelgő Pészah ünnepével kapcsolatos. Minden kedves hittestvérünknek, aki honlapunkon hétről hétre figyelemmel követi a volt brit főrabbi gondolatait, boldog és kóser Pészahot kívánunk!
Tudomány / 2024. Április 18. / 14:16
A zsidó hagyománynak van igaza: tényleg 120 év lehet az emberi kor végső határa
– Bis 120! Élj 120 évig! – szoktuk mondani szeretteinknek és ismerőseinknek. Ennek közismerten az a tórai alapja, hogy Mózes I. könyvében az Örökkévaló 120 évben jelöli ki a végső életkort; s ezt erősíti az is, hogy Mózes prófétánk és tanítónk 120 évet élt. Az Iflscience.com portál Curious magazinja utánajárt ennek a kérdésnek, s lám, kiderült: a tudományos konszenzus az, hogy az ember életkorának határa fiziológiai okok miatt 120 év körül van.