Címkék

Képzőművészet

Kultúra / 2025. Január 13. / 16:20

Az élet időtlen színei fekete-fehérben

Aki követi Kőszegi Zoltán fotográfus Facebook-oldalát, az tudja: az utóbbi időben olyan fotográfiai stílust alakított ki, amely a képei rendkívül gondolatgazdag, filozofikus értelmezését teszi lehetővé. Ha ezt a stílust el akarjuk nevezni, akkor hívhatjuk fekete-fehér minimalizmusnak, csak hát többről van itt szó – elvégre éppen a minimalista fotónyelv által válnak Kőszegi fotói kifejezetten sokszínűvé.

Kultúra / 2025. Január 10. / 12:28

A hét műtárgya: Köves Izsó festőművész önarcképe

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményében Jeruzsálem ostromát Köves Izsó (1853-1917) festménye idézi fel, ugyanis a műalkotáson a művész alakja mögött Nicolas Poussin: A jeruzsálemi szentély lerombolása és kirablása című műve sejlik föl – olvasható a zsidó múzeum mai hírlevelében.

Megemlékezések / 2024. December 09. / 15:42

Életút és alkotás: emlékezés Gábor Béla képzőművész-tanárra

Dr. Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főigazgatója Gábor Judittal és Imre Olgával Gábor Béláról (1911-1993) beszélget az Erzsébetvárosi Kincses Estek keretében. A rendezvényt a Csányi u. 5. szám alatt található Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tárban tartják december 10-én, azaz holnap este 6 órától.

Kultúra / 2024. November 19. / 13:38

Ország Lili művészete a Kiscelli Múzeumban

A Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár következő nagyszabású kiállítása sajátos nézőpontból mutatja be Ország Lili művészetét. A művek egy-két kivételt leszámítva a Fővárosi Képtár gyűjteményéből kerülnek ki, közülük többet még soha vagy csak nagyon ritkán láthatott a közönség.

Kultúra / 2024. November 14. / 14:10

Frida Kahlo és zsidó gyökerei: Egy önazonosság mítosza?

Frida Kahlóról, a merész önarcképeiről és mély kulturális büszkeségéről ismert ikonikus mexikói művésznőről sokáig az a hír járta, hogy zsidó háttérrel rendelkezik. Kahlo azt állította, hogy apja, Guillermo Kahlo magyar-zsidó származású volt, és ezt a tényt az 1930-as évek közepétől kezdve gyakran emlegette. Tényleg igaz?

Kultúra / 2024. November 12. / 13:02

A „lehetséges lehetetlenségek” művésze: nagyszabású Chagall-tárlat Bécsben

Marc Chagall (1887-1985) ortodox haszid zsidó munkáscsaládban született, s egy kis fehéroroszországi településen, Vityebszkben nevelkedett. Az ott szerzett élményei egész életében hatással voltak művészetére, amelynek átfogó keresztmetszetét adja most a bécsi Albertina Múzeum időszaki tárlata.

Kultúra / 2024. November 12. / 12:19

Lajtai Péter hidegrázós tárlata, avagy lelkünk rétegei múltunk testén

„Mozdulat-performance”. Ezt ígérte a meghívó, amely Lajtai Péter képzőművész Hol a határ? című kiállításának megnyitójára invitált minket a Csányi5-be. S olyan performance-ban volt részünk, amitől az embert kirázta a hideg: a művész ugyanis olyan ruhákat viselt, mint Auschwitzban a rabok, s előadásának lényege az volt, hogy milyen fokozatokkal képes megszabadulni az ember a ránehezedő rétegektől.

Közélet / 2024. November 05. / 07:32

Közös gondolkodás – Frölich Róbert főrabbi a MÚOSZ kerekasztal-beszélgetésén

Az Életért című kortárs képzőművészeti kiállításhoz kapcsolódva rendez kerekasztal-beszélgetést a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) november 6-án, szerdán 17 órától az újságíró szövetség Vörösmarty utcai székházában. A beszélgetés résztvevői: Frölich Róbert országos főrabbi, Nyirkos Tamás politológus, a PPKE docense és Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója.

Kultúra / 2024. Október 30. / 16:16

Lajtai Péter kiállítása a Csányi5 Galériában

Lajtai Péter életművéből sugárzik az áldozatok melletti érzelmes, etikus kiállás, szemben az elkövetőkkel szembeni megvetéssel, elutasítással. Művészetét azonos arányban határozza meg a koncepció és a látvány. Képei és installációi nagy méretűek. A környezettel és annak problematikájával foglalkozik, civilizációnk történelmi kérdéseivel, valamint a hosszú és rögös úttal a zsidó filozófiától a holokauszt pusztításáig és tovább.

Tudomány / 2024. Október 15. / 15:42

A pszichológia lassan ismerte fel a holokauszt-traumák jelentőségét

Hétvégén bezárt a magyarországi holokauszt 80. évfordulójának emlékéve alkalmából a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár közreműködésével a Magyar Nemzeti Galériában megvalósult „Így történt. A holokauszt emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállítás. A 2024 áprilisától október 13-ig tartó tárlat utolsó napjaiban egy pszichológussal és a tárlat kurátorával hallhattunk ritka izgalmas beszélgetést a traumák feldolgozhatóságáról.

Kultúra / 2024. Október 15. / 11:22

Megjelent egy kötet Wellisch Tehel Judit festőművész életéről és munkáiról

A budapesti Ráday utcai 2B Galériában október 18-án, pénteken délután 5-től lesz Nagy T. Katalin művészettörténész: Wellisch Tehel Judit című kötetének bemutatója. A rendezvényen a szerző többek között arról kérdezi a festőt, milyen volt felnőni a harmincas-negyvenes években egy zsidó édesapa és egy katolikus édesanya gyermekeként, s hogyan tudta az édesapa túlélni a borzalmakat, miközben a rokonok közül sokan Auschwitzban haltak meg.

Kultúra / 2024. Október 11. / 11:37

Zenés finisszázzsal ér véget a holokauszt-tárlat a Magyar Nemzeti Galériában

Október 13-án véget ér az „Így történt. A holokauszt emlékezete szemtanú művészek alkotásain” című kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár közreműködésével megvalósult tárlat záróeseményén Farkas Zsófia kurátor tart tárlatvezetést, közreműködik Bársony Péter Liszt Ferenc-díjas brácsaművész, aki elfeledett vagy még sosem hallott zeneműveket ad elő.