Ma van az évfordulója annak, hogy 1942. december 16-án Heinrich Himmler, a Schutzstaffel (SS) vezetője elrendelte a romák tömeges deportálását Auschwitzba, ahol mintegy 21 ezer romát gyilkoltak meg. Emlékezzünk az ártatlanul meggyilkolt emberekre, akiknek mindössze az volt a „bűnük” a nácik szemében, hogy nem „árjáknak” születtek.
A vészkorszakban a roma kisebbségek üldözése és meggyilkolása a német SS kivégző osztagok, a német és nem német hatóságok, állami szervek és kollaboránsok által szinte ugyanolyan keretek között zajlott le, mint a zsidók ellen elkövetett népirtás. A nácik által megszállt Közép-Kelet-Európában a romák üldözése 1942-ben csúcsosodott ki, mivel a náci vezetők 1942. január 20-án döntöttek a hírhedt wannseei konferencián a „zsidókérdés végső megoldásáról".
Heinrich Himmler SS-főnök 1942. december 16-án rendelte el a cigányok deportálását Auschwitzba, ahol fekete háromszöggel jelölték a cigányokat, romákat, mint „aszociális elemeket”. Két hónappal később Himmler parancsot adott arra, hogy a nácik által megszállt területekről minden romát Auschwitzba kell deportálni. A jelenlegi adatok szerint összesen 23 ezer romát hurcoltak a táborba, ahol közülük 21 ezret meggyilkoltak.
A második világháborúban a náci birodalom csatlósállamai is részt vettek a roma népirtásban. Horvátországban tömegével mészárolták le az ártatlan embereket, akárcsak Magyarországon, ahol a nyilas uralom alatt, 1944 őszén rengeteg roma embert gyilkoltak meg.
Közismert történelmi tény, hogy az üldözött romák sok esetben tanúsítottak ellenállást a nácik és a velük szövetséges hatóságok ellen. Részt vettek a partizánmozgalmakban, harcoltak a Vörös Hadseregben, és vannak adatok arra is, hogy romák bújtattak zsidókat, így például a litván zsidó származású Valentina Freimane is egy őt elrejtő roma asszonynak köszönhette az életét.
Emlékezzünk ma az ártatlanul meggyilkolt mártírokra!
(Címlapkép: roma deportáltak egy bełżeci táborban. Forrás: US Holocaust Memorial Museum)
