Május 11-én különleges eseményen vehettek részt az érdeklődők Békéscsabán. A Békéscsabai Zsidó Hitközség és a Békéscsabai Városvédő Egyesület közös szervezésében várostörténeti séta indult útjára – zsinagógától zsinagógáig, emlékhelytől emlékhelyig. Az esemény egyfajta időutazás volt, amely személyes történetekkel és sorsokkal, majd finom falatokkal gazdagította a résztvevőket.
A séta az egykori ortodox zsinagógánál kezdődött, amely ma sajnos már nem tölti be vallási funkcióját; magántulajdonban áll. Mégis – talán a hely szelleme miatt – itt különösen érezni lehetett, hogy amit egyszer közösségek élete, ünnepei és imái alakítottak, az a térben valahol tovább él.



A program vezetői Lukácsné Moskovitz Tamara és Mészáros Zsuzsanna voltak. A séta során a résztvevők hallhattak az egykor itt élő családokról és olyan zsidó kötődésű belvárosi épületekről és emlékhelyekről, amelyek ma is ott állnak, de történetük sokak számára még ismeretlen.



A séta egyik kiemelt állomása a Széchenyi ligeti neológ temető volt, ahol a látogatók megtekinthették az ott nyugvó neves békéscsabai zsidó személyiségek nemrégiben felújított sírköveit. A felújítás a város támogatásával valósult meg – a hitközség hálásan köszönte a békéscsabai városvezetés nagylelkű segítségét, amely lehetővé tette, hogy méltó módon őrizzék tovább az elhunytak emlékét.






A programon egy különleges vendéget is köszöntöttek: Kiss Judit, a néhai dr. Kiss György ügyvéd – holokauszt-túlélő – lánya Budapestről érkezett az eseményre, aki sok érdekes, eddig nem ismert családi történetet osztott meg az érdeklődőkkel felmenői életéről és küzdelmeiről.
Az esemény méltó lezárásaként a látogatók nemcsak szellemileg, hanem kulinárisan is gazdagodtak. A zsidó gasztronómiai hagyományok bemutatása után következett a kóstoló, ahol olyan klasszikus finomságok kerültek az asztalra, mint a flódni, a bólesz, a Háman táska és a babka. Az ízek mellett receptekről, emlékekről, ünnepekről is szó esett.
Lukácsné Moskovitz Tamara beszámolója alapján írta: Zucker-Kertész Lilla
