– A káddissal azt üzenjük, hogy belenyugszunk az Isten akaratába, elfogadjuk, mert nem tehetünk mást; míg a Kol Nidré azt üzeni: minden pusztulás dacára tovább élünk – e szavakkal vezette be dr. Frölich Róbert országos főrabbi a Dohány utcai zsinagógában tegnap este világsztárok részvételével megrendezett hangversenyt. Shlomo Mintz hegedűművészt állva tapsolta a közönség.
Több mint 1300-an voltak tegnap este azon a nagyszabású hangversenyen, amelyet a Mazsihisz és a Fesztivál Akadémia rendezett a Holokauszt 80 Emlékév keretében a Dohány utcai zsinagógában.
A rendezvényen a zsinagóga rabbija, dr. Frölich Róbert országos főrabbi köszöntötte a közönséget, aki bevezetésképpen a káddist és a Kol Nidrét értelmezte. Mint mondta, az arámi nyelvű káddist a gyászolók imájaként tartják számon, holott egy szó sincs benne a halálról, az ugyancsak arameus nyelvű Kol Nidré pedig azért szól, hogy Isten mentse fel az embert a fogadalmai alól. Ez a két ima azért nyert most különös jelentőséget, mert mindkettő szerepelt a hangverseny műsorán. De mit is üzennek ma este nekünk? Ezt a mindannyiunkban felvetődő kérdést a főrabbi így válaszolta meg:
– A káddissal azt üzenjük, hogy belenyugszunk az Isten akaratába, elfogadjuk, mert nem tehetünk mást; míg a Kol Nidré azt üzeni: minden pusztulás, minden elveszített élet dacára tovább élünk, mert lehet, hogy Isten haragszik ránk olykor, de megbocsát. Hiszen megbocsátó Isten.
Dr. Frölich Róbert főrabbi e gondolatokkal adta át a zsinagóga színpadát a zenészeknek, akik között ott voltak a Fesztivál Akadémia diákjai is, méghozzá 30 országból mintegy 100-an. Ez utóbbit az országos főrabbi azért hangsúlyozta, mert a megbocsátás és az élet igenlése nemzetközi és egyetemleges.
Habár az épület rettenetesen átmelegedett a perzselő kánikulai hőség miatt, így félő volt, hogy ez a nem várt körülmény a zenei élmény rovására megy, a közönség derekasan kitartott, sőt, az első rész végén fellépő Shlomo Mintz hegedűművészt álló tapssal ünnepelték a résztvevők.
A további fellépőkről ebben az előzetes cikkünkben írtunk.